Κασσέτα Invicta: πρόβλημα με διάμετρο καμινάδας

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77031 από degeor

enigman έγραψε: προσφατα αγορασα μια κασετα invicta για τοποθετηση σε υπαρχον ανοιχτο τζακι. Η εξοδος καμιναδας που εχει η κασετα ειναι 18εκ. Το προβλημα ειναι αν μπορω να βαλω σωληνα 16 εκ ευκαμπτο Inox γιατι υπαρχει προβλημα με την διατομη της υπαρχουσας καμιναδας απο ελενιτ, μεσα απο την οποια πρεπει να περασει η νεα

Αν δεν έκανες κάτι ακόμη τότε σκέψου και τη δική μου πρόταση. Αν η καμινάδα σου είναι εξωτερική βρες ακριβώς στο σημείο που λες σπάστο σιγά σιγά με σφυρί και καλέμι για να έχεις πρόσβαση. Πάρε λείο ανοξείδωτο σωλήνα και βρες ένα κατασκευαστή σωλήνων-καναλιων κεντρικών αεραγωγών να σου φτιάξει αυτό το κομμάτι στις 15 μοίρες που λες ανοξείδωτο ή όποιες άλλες είναι κατά παραγγελία. Την τρύπα που θα έχεις ανοίξει πάρε ένα κομμάτι ελλενίτ σπάστο σε διάσταση λίγο πιο μεγάλο από την τρύπα και κόλλα το με κόλλα πλακιδίων, στην εξωτερική μεριά βάλε στις ραφές και υαλόπλεγμα. Μην κόψεις το ελενιτ για τον αμίαντο απλά σπάστο σιγά - σιγά. Μην βάλεις με τίποτα σπιράλ ισχύουν όσα σου είπαν παραπάνω.

Ένας άγνωστος, είναι ένας φίλος που δεν έχεις γνωρίσει ακόμα !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77555 από Στελιος1
η καμιναδα ειναι 7 μετρα και το κακο ειναι οτι περιπου στην μεση εχει μια μικρη κλιση 10 - 15 μοιρες. Δεν ξερω αν μπορει να μπει ισιος σωληνας. Τι λυση πρωτεινετε? και γιατι ο σπυραλ δεν ειναι καλος? ειναι επικυνδινος για καποιο λογο? ή υπαρχει αλλο προβλημα? Επεισης αν δεν κουρασα υπαρχει κανενα κολπο για να βεβαιωθω οτι δεν θα κολλησει μεσα στον παλιο σωληνα και θα περασει? μπορω να βαλω βιδα στις μουφες για να κρατησει ή δεν ειναι καλο? Ευχαριστω[/quote]


Τελειωσατε το εφτιαξες? Αν οχι που προβληματιζεσαι, η παλια ειναι τετραγωνη γ αυτο θελετε να περασετε τοσο στενη? Οπως ειπαν μακρυα απο σπιραλ, επρεπε να απαγορευτουν αυτα τελειως..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77560 από Ionathan
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι.
Η καμινάδα μου είναι Φ250 τετράγωνη προκάτ και θέλω να βάλω μέσα Φ150 inox λόγω της εστίας που αγόρασα. Το ερώτημα είναι να πάρω μονού η διπλού τοιχώματος? Το ύψος είναι 10 μέτρα περίπου.
Σε άλλο τόπικ διάβασα ότι πρέπει να την μονώσουμε καλά με πετροβάμβακα και κάτω και πάνω στην απόληξη. Θέλω όμως να βάλω και κάτι έξτρα πάνω από τον πετροβάμβακα μην μπει καμιά βροχή μέσα. Εχει κάποιος αντίστοιχη εμπειρία?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77574 από degeor

Ionathan έγραψε: Να ρωτήσω κι εγώ κάτι.
Η καμινάδα μου είναι Φ250 τετράγωνη προκάτ και θέλω να βάλω μέσα Φ150 inox λόγω της εστίας που αγόρασα. Το ερώτημα είναι να πάρω μονού η διπλού τοιχώματος? Το ύψος είναι 10 μέτρα περίπου.
Σε άλλο τόπικ διάβασα ότι πρέπει να την μονώσουμε καλά με πετροβάμβακα και κάτω και πάνω στην απόληξη. Θέλω όμως να βάλω και κάτι έξτρα πάνω από τον πετροβάμβακα μην μπει καμιά βροχή μέσα. Εχει κάποιος αντίστοιχη εμπειρία?

Να σου πω εγώ τη θα έκανα. Λόγω κόστους μονή. Στο πάνω μερος θα έβαζα το τελειωμα του πετροβάμβακα να είναι 3cm πιο μέσα και αυτό το κενό θα το γέμιζα με πυράντοχο τσιμέντο. Θα πήγαινα σε μαγαζί με εμπόριο σιδήρου και θα έκοβα μια λαμαρίνα πάχους 2mm γαλβανισμένη τετάγωνη την οποία θα στράνζαραν σε διάσταση που να φοριέται στο κτιστό (όπως τα καπέλα των καμινάδων), μετά θα ζήταγα να μου κάνουν τρύπα με παντογράφο στο κέντρο φ152 γιαν περνάει η σωλήνα. Τέλος όταν τοποθετούσα την καμινάδα στη θέση της και φόραγα αυτό που θα είχα φτιάξει θα του έβαζα γύρω από το σημείο επαφής με τη καμινάδα πυράντοχη σιλικόνη. Κόστος κατασκευής το πολύ 20Ε αλλά θα ξένιαζα από τη περίπτωση υγρασίας

Ένας άγνωστος, είναι ένας φίλος που δεν έχεις γνωρίσει ακόμα !!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Ionathan

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77614 από Στελιος1

degeor έγραψε:

Ionathan έγραψε: Να ρωτήσω κι εγώ κάτι.
Η καμινάδα μου είναι Φ250 τετράγωνη προκάτ και θέλω να βάλω μέσα Φ150 inox λόγω της εστίας που αγόρασα. Το ερώτημα είναι να πάρω μονού η διπλού τοιχώματος? Το ύψος είναι 10 μέτρα περίπου.
Σε άλλο τόπικ διάβασα ότι πρέπει να την μονώσουμε καλά με πετροβάμβακα και κάτω και πάνω στην απόληξη. Θέλω όμως να βάλω και κάτι έξτρα πάνω από τον πετροβάμβακα μην μπει καμιά βροχή μέσα. Εχει κάποιος αντίστοιχη εμπειρία?


Να σου πω εγώ τη θα έκανα. Λόγω κόστους μονή. Στο πάνω μερος θα έβαζα το τελειωμα του πετροβάμβακα να είναι 3cm πιο μέσα και αυτό το κενό θα το γέμιζα με πυράντοχο τσιμέντο. Θα πήγαινα σε μαγαζί με εμπόριο σιδήρου και θα έκοβα μια λαμαρίνα πάχους 2mm γαλβανισμένη τετάγωνη την οποία θα στράνζαραν σε διάσταση που να φοριέται στο κτιστό (όπως τα καπέλα των καμινάδων), μετά θα ζήταγα να μου κάνουν τρύπα με παντογράφο στο κέντρο φ152 γιαν περνάει η σωλήνα. Τέλος όταν τοποθετούσα την καμινάδα στη θέση της και φόραγα αυτό που θα είχα φτιάξει θα του έβαζα γύρω από το σημείο επαφής με τη καμινάδα πυράντοχη σιλικόνη. Κόστος κατασκευής το πολύ 20Ε αλλά θα ξένιαζα από τη περίπτωση υγρασίας



Τελεια τα ειπες! Στην αποληξη ομως δεν χρειαζονται ολ αυτα, κοβει τ σωληνα στο τελειωμα των τσιμεντενιων στοιχειων, σφραγιζει οπως ειπες και.. Κλεινει επανω με αντιστοιχο τσιμεντενιο καπελο χωρις στεφανια μεταλλικα και πολλα πολλα.
Δεν χρειαζεται πυροτσιμεντο εκει πανω, κοτετσοσυρμα για οπλισμο και σφραγισμα με λασπη, ασβεστη να μην εχει η λασπη μονο γιατι οξειδωνει. Κατω παλι σφραγισμα οπωσδηποτε, με διχτυ και λασπη (χωρις ασβεστη) η γυψο η οτιδηποτε αναλογο που να ειναι αδρανες πυραντοχο και ακαυστο.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Ionathan

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ