LaNordica Inserto 70 Crystal Ventilato: πρόβλημα με καμινάδα

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #69747 από chriskertis

chriskertis έγραψε:

rivol έγραψε: Η nordica 70 ventilato έχει Φ 160 έξοδο αλλά και πάλι η Φ 250 είναι πολύ μεγάλη.


λυση ???????


και οσον αφορα την υγροποιηση ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #69749 από rivol
Καλό είναι να αποφύγεις την σπιράλ καμινάδα. Την υγροποίηση πάντως στην κάνει γιατί το τελευταίο κομμάτι που βγαίνει εκτός κτηρίου είναι αμόνωτο.

Αλέξης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #69757 από chriskertis

rivol έγραψε: Καλό είναι να αποφύγεις την σπιράλ καμινάδα. Την υγροποίηση πάντως στην κάνει γιατί το τελευταίο κομμάτι που βγαίνει εκτός κτηρίου είναι αμόνωτο.


μου κανει εντυπωση ομως γιατι μονο σε μενα και οχι στις καμιναδες των αλλων της πολυκατοικιας μου .

βεβαια μονο εγω εχω ενεργειακο αρα μονο εμενα ανεβαζει θερμοκρασια η καμιναδα μου και το κανει?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #69759 από Asteris
Μπα, την υγροποίηση την κάνει γιατί είναι πολύ μεγάλη η διατομή και η κασέτα με την μικρή της ισχύ δεν έχει αρκετό όγκο καπναερίων, ώστε να κρατάει την θερμοκρασία τους πάνω από τους 70-80 βαθμούς που χρειάζεται για να μην υγροποιηθούν. Μάλλον πρέπει να μπει Φ160 μέχρι πάνω και να σφραγιστεί πάνω και κάτω ώστε να δουλέψει η εξωτερική Φ250 ως μόνωση της Φ160.

Επίσης τα ξύλα του Οκτωβρίου, λίγο χλωμό να είναι κάτω από 30% υγρασίας, οπότε βοηθάνε και αυτά. Κάψε μιά μέρα ολόκληρη μπριγκέτες να δεις τι γίνεται...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": chriskertis

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #69764 από chriskertis

Asteris έγραψε: Μπα, την υγροποίηση την κάνει γιατί είναι πολύ μεγάλη η διατομή και η κασέτα με την μικρή της ισχύ δεν έχει αρκετό όγκο καπναερίων, ώστε να κρατάει την θερμοκρασία τους πάνω από τους 70-80 βαθμούς που χρειάζεται για να μην υγροποιηθούν. Μάλλον πρέπει να μπει Φ160 μέχρι πάνω και να σφραγιστεί πάνω και κάτω ώστε να δουλέψει η εξωτερική Φ250 ως μόνωση της Φ160.

Επίσης τα ξύλα του Οκτωβρίου, λίγο χλωμό να είναι κάτω από 30% υγρασίας, οπότε βοηθάνε και αυτά. Κάψε μιά μέρα ολόκληρη μπριγκέτες να δεις τι γίνεται...


θα το δοκιμασω......και θα σας πω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #69766 από rivol
Σίγουρα παίζει και αυτό τον ρόλο του. Πάντως με τόσο μεγάλο ελκυσμό που έχεις με την Φ 250 θα πρέπει να έχεις πολύ μεγαλύτερη κατανάλωση σε ξύλα.

Αλέξης

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": chriskertis

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.143 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ