LaNordica Inserto 70 Crystal Ventilato: καπναέρια μέσα στο σπίτι

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69419 από elenaz
καλη χρονιά

σ όλους σας και συγχαρητηρια για την ενημέρωση που παρέχετε.Σας παρακολουθώ εδώ και 10 μήνες σχεδόν έχω διαβάσει όλες τις σελίδες σχετικά με τα τζακια τα αερόθερμα.Το forum με βοήθησε στο να επιλέξω τι να κάνω σ ενα παραδοσιακό τζάκι ανοιχτό κτιστό με πυρότουβλα που είχα στο οποίο λόγω της μαρμάρινης διακόσμησης που είχα αποφάσισα να βάλω κασέτα ,la nordica 70 .Τύπωσα τις οδηγίες της ιδιας εταιρίας που βρήκα σε pdf ,πολλές φωτογραφίες από σας με τως πως πρέπει να γίνει η τοποθέτηση σωστη ,όπως και σημαντικές οδηγίες δικές σας για τα σωστά βήματα και με οδηγό όλα αυτά ,δείχνοντάς τα στον τζακά από τον οποίο αγόρασα την κασέτα ,μάστορα και έμπορο της Δράμας για πολλά χρόνια(με εμπειρία υποτίθεται).Το διαμέρισμά μου έιναι στον 3ο όροφο και από πάνω ταράτσα όπου βγαίνει η καμινάδα κατευθείαν πάνω.
Η καμινάδα μου ήταν απο ελλενιτ την οποία την ΄πεταξα και έβαλα ινοχ διπλής μόνωσης.Το τζάκι έιναι στον τοίχο του σαλονιού στο κέντρο περιβαλόμενο με έπιπλο ξύλινο.

ΒΗΜΑΤΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ μάστορα από δραμα
1)γκρέμισε την κτιστή φούσκα που είχα ,την καθάρισε,έβαλε μόνωση στον τοίχο και δημιούργησε νέα με γυψοσανίδα ρόζ,στα πλαινά και μπροστά δεν έβαλε μόνωση αν και το ζήτησα.
2)έβγαλε τα πυρότουβλα που ήταν γύρω στο άνοιγμα με την μαρμάρινη διακόσμηση ,εσπασε τα κάτω για να μπή η κασέτα ,έκανε και τρύπα στον τοίχο για εξωτερικό αέρα,μετά έβαλε την κασέτα και πρόσθεσε 2 μαρμαράκια στη διακόσμηση μπροστά .
3)ΣΎΝΔΕΣΕ ΤΗΝ ΚΑΣΈΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΜΙΝΆΔΑ (ΖΉΤΗΣΑ ΙΝΟΧ διπλής μόνωσης είπε δεν χρειάζεται εσωτερικά και έβαλε μάλλον απλη)
4)Αν και ζήτησα να κάνει παταράκι όπως εισημαίνεται στο forum και τις οδηγίες της la nordica,και να βάλει 3 περσίδες όπως δείχνει το σχέδιο μια στο παταράκι εκτόνωσης όπως λέτε και κάτω 2 σε ύψος 1,5 μέτρο όπως επισημαίνεται πολλές φορές στο forum και τις οδηγίες της la nordica,αυτός έβαλε 2 πάνω κοντά στο ταβάνι τις συνέδεσε με αεραγωγους και είπε ότι απο δίπλα οι περσίδες εχουν ανοιγμα για εκτονωση.


Το τζάκι το τοποθέτησα σεπτέμβριο που είχε καυσωνα το άναψε με 5 ξυλα και είπε όλα εντάξει.Τον Δεκέμβριο που χρειάστηκε να τ αναψω επειδή έλειπα απο το σπιτι 2 μήνες ,υπόψην ,ακολούθησα τις οδηγίες της la nordica,δεν το τσίτωσα που λένε δεν παίρνανε μπρος τα βιντιλατερ και υπήρχε και δυσκολία στο άναμμα ,μετα απο τα τηλεφωνηματα μου (έλεγε ότι φταινε τα ξύλα μου)ήρθε και είδε ότι είχε βγή ένα καλώδιο,το συνδεσε πήραν μπρος τα βιντιλατερ ,μυρωδια υπήρχε αλλά όπως λέγεται υπάρχει για περίπου
10 ανάμματα,επομένως έκανα υπομονή ,άνοιγα πόρτες ,παράθυρα.Το πρόβλημα μου τώρα ,εφ όσον τοκαψα το τζάκι περίπου 1 μήνα και το τελευταίο 10μερο με πολύ καλη φωτιά ,μετά από 2 ώρες δεν μπορώ να καθήσω στο σαλόνι ,νοιώθω δυσφορία,μια πίκρα στο στομα μου σαν ν αναπνέω δηλητηριο,και ανοίγοντας την πόρτα πάλι ο χώρος δεν είναι υποφερτός .Δεν τόκαψα 3 μέρες καθόλου για να καθαρισθεί ο χώρος ,το δοκιμασα πάλι τα ίδια ,επομένως τώρα τόχω κλειστό γιατι φοβάμαι μήπως υπάρχει διαρροή από καποιο σημείο της καμινάδας και έχω διαρροή μονοξειδίου του άνθρακος μέσα στο σπίτι μου και το παιδι μου έιναι και αλεργικό όπως και γω ,θαθελα την γνώμη σας πριν του τηλεφωνήσω για το τι μπορει να συμβαίνει και τι πρέπει να γίνει.
Επισυνάπτω και τις φωτογραφιές.Επίσης η γυψοσανίδα είναι πολύ ζεστή όταν ανάβει το τζάκι όπως και η μαρμάρινη επένδυση ζεσταίνεται πολύ κάτι το οποίο δεν συνέβαινε όταν είχα ανοικτό το τζακι στο παρελθόν.


















Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69426 από dimlyk
αν και φαινεται καποιο προβλημα καλυτερα να σου απαντησουν οι "τζακαδες" μας :)
το μονοξειδο που φοβασαι δεν μυριζει ...μακαρι να μυριζε θαχε σωθει κοσμακης ... :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.168 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ