Dovre 2900RGDC: χαμηλή απόδοση

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #65065 από Kios
Dovre 2900RGDC: χαμηλή απόδοση δημιουργήθηκε από Kios
Καλησπέρα,

σε σπίτι 115τ.μ. στη Βόρεια Ελλάδα μου έχουν τοποθετήσει το Dovre 2900RGDC. Η εστία είναι 11kW. Σύμφωνα με αυτά που διαβάζω εδώ, και σύμφωνα με σπίτια που έχω επισκεφτεί και έχουν ενεργειακά, θέλω να βάλω τα κλάματα.

Το πλήρωσα πολύ ακριβά (3700 ευρώ) και η εστία μου δεν αποδίδει καθόλου. Είμαι αναγκασμένος να καίω πετρέλαιο για να ζεστάνω το σπίτι και μετά καίω 7-10kg ξύλα την ώρα για να διατηρήσω τη θερμοκρασία. Και πάλι όχι σε όλα τα δωμάτια.

Ο αντιπρόσωπος στη Θεσ/νίκη μου φάνηκε κομπογιανήτης. Όταν του είπα το πρόβλημά μου, μου είπε: "κάψε παραπάνω ξύλα για να πιάσει 200 βάθμους, είναι καλό το μαντέμι του".

Ο τζακάς από την άλλη, αποδείχθηκε ότι δε ξέρει την τύφλα του. Το άνοιξε τρεις φορές χωρίς να βγάλει συμπέρασμα, και την μία φορά παραλίγο να μου κάψει το σπίτι.

Όποτε για να μη σας κουράζω, ας ξεκινήσουμε με το βασικό: 11kW είναι αρκετα για τα 115τ.μ.? Ή θέλει να τη βγάλω και να βάλω άλλη?
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #65067 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
11 kw σε 115 τμ με μια μέτρια μόνωση για να ζεσταθείς πρέπει να το καις κατά την γνώμη μου στο φουλ (δηλαδή μέχρι την μέση η εστία σου με ξύλα στεγνά ) για τουλάχιστον 12-14 ώρες την ημέρα .....!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #65071 από Kios
Απαντήθηκε από Kios στο θέμα Dovre 2900RGDC: χαμηλή απόδοση
ο κατασκευαστής δίνει nomimal output 11kw, max output 13kw.

Δυστυχώς δεν υπάρχει χρόνος για να το καίω όλη μέρα. Αλλά ακόμη και κυριακές που το ανάβω από το πρωί, και με εξωτερική θερμοκρασία 14-15 βαθμούς, το σπίτι παίρνει 2 βαθμούς σε 4-5 ώρες (κοινώς παγώσαμε).
Τα ξύλα μου είναι περσινά, οπότε δεν αποτελούν πρόβλημα.

Επισκέπτομαι αρκετούς φίλους με ενεργειακά, και ενώ τα τζάκια τους χαζοκαίνε 1 κούτσουρο σχεδόν ανα ώρα, έχουν 24-25 βαθμούς.

Εγώ για να πιάσω 24 θα χρειαστεί να κάψω το Χορτιάτη, και μάλλον να ανάψω και λίγο τα καλοριέρ :(

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #65075 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Dovre 2900RGDC: χαμηλή απόδοση
να συμπληρωσω οτι σημασια εχει η θεση του τζακιου και η διαρυθμιση του σπιτιου
και φυσικα ο τροπος κατασκευης του τζακιου


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #65077 από Kios
Απαντήθηκε από Kios στο θέμα Dovre 2900RGDC: χαμηλή απόδοση

dimlyk έγραψε: να συμπληρωσω οτι σημασια εχει η θεση του τζακιου και η διαρυθμιση του σπιτιου
και φυσικα ο τροπος κατασκευης του τζακιου


Φίλε dimlyk το τζάκι είναι τοποθετημένο ακριβώς στο κέντρο του σπιτιού στο σαλόνι. Για την κατασκευή του, σύμφωνα με όσα έχω διαβάσει πάνω στην απελπισία μου, έχει πολλές ατέλειες.

Το θέμα μου είναι: Αν βρώ ένα σωστό μάστορα και μου το στήσει όπως πρέπει, θα αποδόσει? Η επειδή είναι μικρο κατασκευαστικά και δεν κάνει για το χώρο, δε θα έχω όφελος?

Σε 10 λεπτά θα ανεβάσω κι ένα πρόχειρο σχεδιάγραμμα της διαρύθμισης του σπιτιού.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #65082 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Dovre 2900RGDC: χαμηλή απόδοση
κανεις δεν μπορει να σου εγγυηθει ποια θα ειναι η αποδοση στον χωρο σου
χωρις να εχει πραγματικα στοιχεια για το ποσο πραγματικα χρειαζεται ...στην ουσια για το ποσες απωλειες εχει ...


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ