Τζάκι μαντεμένιο που καπνίζει

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #28506 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Τζάκι μαντεμένιο που καπνίζει
δοκιμασε το πρωτα χωρις και αν σε δουλευει σωστα τοτε βαλε ενα απλο καπελο αντιανεμικο.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": thangio

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • thangio
  • Συντάκτης θέματος
  • Επισκέπτης
  • Επισκέπτης
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #28530 από thangio
Απαντήθηκε από thangio στο θέμα Τζάκι μαντεμένιο που καπνίζει
Μακαρι να δουλεψει γιατι ο χειμωνας θα ειναι δυσκολος μ αυτους που μπλεξαμε (τους πολιτικους) .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #28569 από kaptainikos
Απαντήθηκε από kaptainikos στο θέμα Τζάκι μαντεμένιο που καπνίζει

thangio έγραψε: Μένω στον 4 όροφο και έχω ένα τζάκι μαντέμι ανοιχτό και αντικατέστησα τον αμιαντοσωλήνα του εργολάβου 20 επι 20 με εναν inox φ 200 5μιση μέτρα ύψος και καπέλο ένα περιστρεφόμενο πουλί,αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί πρώτα δεν κάπνιζε και τώρα καπνίζει,μήπως φταίει η διατομή της καμινάδας να βάλω φ 250 η να βάλω μία πόρτα με τζάμι να το κλείσω να ΤΕΛΕΙΩΝΟ .


φιλε thangio το προβλημα σου ειναι η στενη διαμετρος καμιναδας
ποιος σου ειπε να βαλεις φ200; ολα τα ανοιχτα τζακια φ250 εχουν, και μερικα με μεγαλυτερη εστια ,ακομα μεγαλυτερη διαμετρο, ακομα και φ300
το περιστρεφομενο πουλι δεν ειναι καλο καπελο
εγω ειχα περιστρεφομενη μπαλα και την πεταξα, μου τραβαγε ποσο πολυ που εβγαζε εξω ακομα και αυτη τη μικρη ζεστη που εβγαζε το τζακι,αποτελεσμα να κρυωνει το σπιτι αντι να ζεστενεται
βαλε ενα αντιανεμικο καπελο σταθερο, η αν θες να το φτιαξεις μονος σου οπως εκανα εγω, με μια τσιμεντενια πλακα 60χ60χ6 παχος, και 4 κοματια μαρμαρακια 12 εκατ υψος για κενο
αφου κολλησεις τα μαρμαρακια (μπορεις να κοψεις και τουβλα) κολλας και το καπακι με λιγο τσιμεντο η κολλα πλακιδιων
το καπακι να ειναι μεγαλυτερο απο τη διαμετρο της καμιναδας, και αν δεν βρεις κατι αλλο βαλε μια πλακα πεζοδρομειου
αυτο εκανα εγω περσι και υσηχασα, πηρα και μεγαλυτερη ζεστη, αν το τζακι σου ειναι σωστο, θα τραβαει μια χαρα, και δεν θα ξανακουσεις να τριζει τιποτα, ουτε και να κολλησει το περιστρεφομενο ...

πορτα μην βαλεις θα χασεις και την ακτινοβολια οπως σου ειπε ο Κοσμιδης...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": thangio

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #28605 από βασιλιης

kaptainikos έγραψε:

thangio έγραψε: Μένω στον 4 όροφο και έχω ένα τζάκι μαντέμι ανοιχτό και αντικατέστησα τον αμιαντοσωλήνα του εργολάβου 20 επι 20 με εναν inox φ 200 5μιση μέτρα ύψος και καπέλο ένα περιστρεφόμενο πουλί,αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί πρώτα δεν κάπνιζε και τώρα καπνίζει,μήπως φταίει η διατομή της καμινάδας να βάλω φ 250 η να βάλω μία πόρτα με τζάμι να το κλείσω να ΤΕΛΕΙΩΝΟ .


φιλε thangio το προβλημα σου ειναι η στενη διαμετρος καμιναδας
ποιος σου ειπε να βαλεις φ200; ολα τα ανοιχτα τζακια φ250 εχουν, και μερικα με μεγαλυτερη εστια ,ακομα μεγαλυτερη διαμετρο, ακομα και φ300
το περιστρεφομενο πουλι δεν ειναι καλο καπελο
εγω ειχα περιστρεφομενη μπαλα και την πεταξα, μου τραβαγε ποσο πολυ που εβγαζε εξω ακομα και αυτη τη μικρη ζεστη που εβγαζε το τζακι,αποτελεσμα να κρυωνει το σπιτι αντι να ζεστενεται
βαλε ενα αντιανεμικο καπελο σταθερο, η αν θες να το φτιαξεις μονος σου οπως εκανα εγω, με μια τσιμεντενια πλακα 60χ60χ6 παχος, και 4 κοματια μαρμαρακια 12 εκατ υψος για κενο
αφου κολλησεις τα μαρμαρακια (μπορεις να κοψεις και τουβλα) κολλας και το καπακι με λιγο τσιμεντο η κολλα πλακιδιων
το καπακι να ειναι μεγαλυτερο απο τη διαμετρο της καμιναδας, και αν δεν βρεις κατι αλλο βαλε μια πλακα πεζοδρομειου
αυτο εκανα εγω περσι και υσηχασα, πηρα και μεγαλυτερη ζεστη, αν το τζακι σου ειναι σωστο, θα τραβαει μια χαρα, και δεν θα ξανακουσεις να τριζει τιποτα, ουτε και να κολλησει το περιστρεφομενο ...

πορτα μην βαλεις θα χασεις και την ακτινοβολια οπως σου ειπε ο Κοσμιδης...


Καλησπερα
Να υποθεσω φιλε thangio οτι την αλλαγη την κανατε τωρα και οχι το χειμωνα.αν ναι
Τοτε δεν καπνιζε γιατι ηταν χειμωνας τωρα καπνιζει για κανει ζεστη.
Να υποθεσω παλι οτι ειναι εξωτερικη καμιναδα και αυτο που βαλατε ειναι αμονωτο.αν ναι
Τοτε θα εχετε προβλημα σιγουρα τον χειμωνα.
βαλτε αντιανεμικο και δειτε λιγο τον εξωτερικο αερα.

Φιλε kaptainikos για να κανει αυτα που του λετε πρεπει να εχει και βαση.ακομα καλυτερα θα τα εκανε αν ηταν χτιστη καμιναδα

Βοηθαμε οσο μπορουμε
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": thangio

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • thangio
  • Συντάκτης θέματος
  • Επισκέπτης
  • Επισκέπτης
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #28642 από thangio
Απαντήθηκε από thangio στο θέμα Τζάκι μαντεμένιο που καπνίζει
Την πρωτη φορα μαθαινεις και πληρωνεις ,την αλλαγη σε φ200 την εκανε ενας που φτιαχνει σωληνες περναει τζακια και σομπες τον περασμενο Μαρτιο .Το δουλεψα λιγο και καπου καπνιζε με σωληνα στα 4μιση μετρα ,τωρα τον ανεβασα στα 5μιση και παλι καπνιζει κατα το αναμα και μερικες φορες γυριζει τον καπνο μεσα σαν να τον στροβιλιζει.Τωρα τι συμβαινει τι φταιει η διαμετρος φταιει το καπελο ο θεος κσι η ψυχη του.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #28680 από kaptainikos
Απαντήθηκε από kaptainikos στο θέμα Τζάκι μαντεμένιο που καπνίζει

thangio έγραψε: Την πρωτη φορα μαθαινεις και πληρωνεις ,την αλλαγη σε φ200 την εκανε ενας που φτιαχνει σωληνες περναει τζακια και σομπες τον περασμενο Μαρτιο .Το δουλεψα λιγο και καπου καπνιζε με σωληνα στα 4μιση μετρα ,τωρα τον ανεβασα στα 5μιση και παλι καπνιζει κατα το αναμα και μερικες φορες γυριζει τον καπνο μεσα σαν να τον στροβιλιζει.Τωρα τι συμβαινει τι φταιει η διαμετρος φταιει το καπελο ο θεος κσι η ψυχη του.


οταν το αναψεις ξανα ,ανοιξε λιγο ενα παραθυρο, ανακλιση να δεις αν καπνιζει απο θεμα αερα
αν το κανει και παλι φταιει σιγουρα η στενη καμιναδα...(και το καπελο)
μπορει να ξαναγινει ευκολα 25αρα η καμιναδα;
αν οχι προσπαθησε να αναβεις σιγα και προδευτικα τη φωτια, για να μπορει να πιανει καποια θερμοκρασια η καμιναδα (κατι σαν προθερμανση) βελτιωνοντας το τραβηγμα του τζακιου, και επισεις προτεινω να σηκωσεις και αλλο το υψος της, αλλαζοντας ταυτοχρονα και το καπελο που ειπαμε...
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by kaptainikos.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": thangio

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ