Τζάκι που καπνίζει και έχει δυσκολία στη φλόγα

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25569 από electrical
επισυνάπτω και φωτο απο το ανοιγμα αερισμου εξω. εβγαλα την περσιδα και μεσα εχει ενα άνοιγμα με διαμετρο 7,5 εκατοστα. μικρο δεν ειναι??
σκέφτομαι να κάνω μια δοκιμή και να βάλω έξω ενα blower απο pc να φυσάει μέσα στην τρύπα.
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by electrical.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25571 από kosmidis80
Ναι και η εισαγωγή σου μικρή είναι!

Μεσα εχει σπιραλ ή είναι απλά η τρύπα που βλέπουμε?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25585 από Asteris
Και η εισαγωγή σου για ανοιχτό τζάκι είναι μικρή. Αν το έχεις σκοπό να κάψεις ξύλα για φέτος, μην ασχολείσαι άλλο, βγες στην γύρα για φτηνή κασέτα (πχ Nordica 70 ventilato). Αν είναι απλά για το εφφέ και το ανάβεις κάθε ΣΚ, τότε θα το δουλεύεις με κάποιο παράθυρο στην ανάκλιση...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25612 από electrical
Καλησπέρα. Μεσα δεν εχει σπειραλ. απλα τρυπάει τον τοιχο. Κατω απο την εστια απο οτι ειδα ειναι κουφιος χώρος.
Για εισαγωγή αερα και με βάση την καμινάδα και την εστία που σας εχω περιγραψει τι άνοιγμα σε διαμετρο πρέπει να έχω τουλάχιστον?
επίσης αν βάλω ένα μοτεράκι να φυσάει αέρα μέσα λετε να βοηθήσει?
όσον αφορά την κασέτα που λετε το τζακι μου έχει βάθος μόλις 39 εκατοστά και απο οτι ειχα συζητήσει με έναν είναι δσύκολο να βρεις τοσο λιγο.
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by electrical.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25629 από kosmidis80
Εγώ στην θέση σου θα έκανα μια δοκιμή βγάζοντας το πλαίσιο στον εξωτερικό τοίχο και ανοιγοντας αν χρειαστει την τρυπα σε Φ100 για αρχη και ισως Φ120. το επομενο βημα αν εβλεπα ότι ναι μεν βελτιωθηκε αλλα παλι δεν ειμαι ευχαριστημενος θα ηταν να αφαιρέσω μέρος της κοφτρας.

Αν τελικα μετα από τις δυο αυτες επεμβασεις δεν δουλευε είτε που θα το ειχα για διακοσμητικό χωρις να το αναβω ή που θα το αλλαζα.
Το να πνιγεσαι στον καπνο δεν ειναι και οτι καλυτερο και ειδικα αν εχεις και παιδια...Αστα!
Ασε που το σπιτι θα θέλει και βαψιμο την επομενη χρονια!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25839 από Στελιος1

electrical έγραψε: Καλησπέρα. Μεσα δεν εχει σπειραλ. απλα τρυπάει τον τοιχο. Κατω απο την εστια απο οτι ειδα ειναι κουφιος χώρος.
Για εισαγωγή αερα και με βάση την καμινάδα και την εστία που σας εχω περιγραψει τι άνοιγμα σε διαμετρο πρέπει να έχω τουλάχιστον?
επίσης αν βάλω ένα μοτεράκι να φυσάει αέρα μέσα λετε να βοηθήσει?
όσον αφορά την κασέτα που λετε το τζακι μου έχει βάθος μόλις 39 εκατοστά και απο οτι ειχα συζητήσει με έναν είναι δσύκολο να βρεις τοσο λιγο.


Αφου ειναι διαμπερης μεγαλωσε την. Πρεπει να υπαρχει και η αντιστοιχη διοδος και απο μεσα ομως.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.100 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ