Τζάκι που καπνίζει και έχει δυσκολία στη φλόγα

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #22953 από Στελιος1
Καλημερα. Περιπου στα ειπαν πανω κατω, ξεκινα με σκισμενα ξυλα πολυ λεπτα και προθερμανε τ καπνοδοχο με φλογιστρο η καμια εφημεριδα κρατωντας την αναμενη ψηλα, μηπως κανει αρχη στον ελκυσμο. Σιγουρα ειναι κοντη η καπνοδοχος. Οπως ο θερμος αερας ανεβαινει ψηλα ετσι και ο κρυος ως βαρυς δεν εχει κανενα προβλημα να κατεβει, συμβαινει και αυτο δηλαδη.
Δεν ειναι καιρος για ανναβεις τζακι οπως ειπε κ ο Βασιλης αλλα πρεπει να δεις καποια κινηση προς τα επανω και μετα ολα τ αλλα, αερηδες κτλ..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25393 από electrical
καλησπέρα και πάλι. Ψηλωσα την καμινάδα 1,5 μετρα (αμονωτο) και εβαλα σταθερο αντιανεμικο καπελο και η καμιναδα ετσι ξεπερναει την πιο ψηλη απο τις αλλες 2 κατα 0,5 μετρα. Δοκιμασα παλι, την 1η ωρα δεν καπνισε, τα ξυλα γενικα δεν σβηνανε (χωρις να εχω ομως πολυ φλογα) αλλ μετά καπνισε αρκετά. Παρατηρησα οτι τα ξυλα βγαζανε πολυ καπνο στα σημεια που τελειωνε η φλογα.
Καμια άλλη ιδέα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25397 από kosmidis80
Μπορει να ειναι και λίγο χαζά αυτό που θα πω, αλλά είσαι σίγουρος ότι ψήλωσες την σωστή καμινάδα?

Είδες να βγάζει καπνό? Στο ρωτάω γιατι στο πρωτο ποστ μας είπες ότι υπολογίζεις ότι είναι αυτή, δεν εισαι σίγουρος...

Επίσης μήπως είχαν κάνει καμια φωλιά πουλια στο μπουρι σου και στο φραζουν?

Τέλος υποθέτω ότι αν έχει κλαπέ καπνοδόχου το τζακι σου, το έχεις τέρμα ανοιχτό ετσι?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25401 από electrical
καλησπερα. ναι την καμιναδα την ελενξαμε με τον τεχνικο. εριξε πετρα μεσα. ειναι Φ300 η καμιναδα. Σας στελνω και κατι που με προβληματιζει μια φωτο. Ειναι φωτο απο το κλαπε το οποιο μου φαινεται οτι κοβει πολυ την εξοδο των καυσαεριων προς την καμιναδα. Ειναι κολλημενο στο πισω μερος του τζακιου με ηλεκτρολολληση και δεν μετακινειται
εχω κοιταξει οσο μπορω μεσα στην καμιναδα και δεν εχω δει καποιο εμποδιο (φωλια κτλ)
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by electrical.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25404 από kosmidis80
ΚΑΙ ΔΕΝ μας δείχνεις απο την αρχη!!! Τι βλακεία είναι αυτή που πηγαν και έβαλαν για κοφτρα????

Οπως το βλεπω, οσο εχεις αυτό φιλε μου στο τζακι μεσα μην περιμενεις να τραβηξει!

Δυο οι λύσεις :

Είτε στο βγαζουν αυτοι που αγορασες το τζακι ή το βγαζεις μονος!

ΚΑΙ ζητάς να βάλεις ένα κλαπε καμινάδας στο μπουρι σου ή πριν τον ευκαμπτο!
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by kosmidis80.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25405 από electrical
καλησπέρα και πάλι. τι προτείνεις να φερω μαστορα να το κοψει τελείως ή κανεναν τζακά να φτιαξει (Αν γινεται) ενα ρυθμιζομενο?

Το κλαπε στο ευκαμπτο εινα εύκολο να μπει?? εσυ που προτείνεις να μπει οπως βλέπεις το τζακι??
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by electrical.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ