Τζάκι που καπνίζει και έχει δυσκολία στη φλόγα

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #22682 από electrical
Καλημέρα. Εχω το τζάκι - καμινάδα που επισυνάπτω στις φωτο. Το πρόβλημα είναι οτι στις δοκιμές
που έκανα με 2 είδη ξύλων (το 2ο ήταν οξεια, το 1ο μια παραλλαγή δεν θυμάμε πως λέγεται αλλα μου παν καιγεται πιο δύσκολα αλλα διαρκεί περισσότερο) είχε δυσκολία στο να ανάψουν τα ξύλα, παρόλο που χρησιμοποιήσα αρκετά προσανάματα. Συχνά τα ξύλα έσβηναν και ξαναέβαζα προσάναμα. Τα ξύλα σε γενικές γραμμές δεν μου φάνηκαν χλωρά. Επίσης ανα διαστήματα 1-2 λεπτών έβγαινε καπνός απο το πάνω μέρος της εστίας καύσης. Δηλαδη ήταν σαν ο καπνός να γύριζε πίσω απο την καμινάδα, και να έβγαινε απο το πάνω μέρος της εστίας καύσης.
Στο κάτω μέρος το τζάκι, στην εστία καύσης, έχει όπως βλέπετε στις φώτο 2 μηχανισμούς για τον αέρα καύσης. Εχει 2 μεταλλικές καλύπτρες-στηρίγματα για τα ξύλα, απο τα πλαινά των οποίων βγαίνει ο αέρας καύσης και παράλληλα δεν αφήνουν να μπουν καρβουνα και σταχτες μεσα στα ανοίγματα του αέρα καύσης. Αυτα τα 2 ανοίγματα
επικοινωνούν με ένα άνοιγμα εξω στο μπαλκόνι στο κατω μέρος Φ100 με περσίδα.
Η καμινάδα από οτι υπολόγισα πρεπει απο τις 3 που φαινονται στην φωτο, να ειναι αυτή με την μεγαλύτερη διάμετρο επειδή είμαι στον τελευταίο όροφο και παράλληλα η κοντύτερη απο τις 3. Απο οτι μπορεσα να την μετρήσω μέσα απο το τζάκι ειναι μάλλον Φ250, και το ύψος της το υπολογίζω 3 μετρα μέγιστο.
Το καπέλο είναι απο αυτά τα απλά. Να σημειώσω εδώ ότι το τζάκι είναι καινούργιο και δεν έχει ξαναανάψει. Επίσης η περιοχή έχει σχεδόν πάντα δυνατό αέρα. Θα ήθελα την άποψή σας και τι μπορεί να φταίει? Το ύψος τις καμινάδας, το απλό καπέλο ή δεν επαρκεί ο αέρας καύσης απο τα ανοίγματα?
Ευχαριστώ προκαταβολικά.
το τζάκι είναι απλό (οχι ενεργειακό)






Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #22685 από mourgos
Φίλε μου χωρίς να έχω τεχνικές γνώσεις απλά είχα πρόβλημα με το τζάκι που καπνίζει ιδίως με δυνατό αέρα. Η λύση που μου πρότεινε ένας μάστορας ειναι ύψος στην καμιναδα και φουρφουρακι στην κορυφή. Το έκανα και περιμένω να δω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #22686 από kosmidis80
Οντως θελει να δωσεις υψος στην καμιναδα, αλλα κατι μου λεει οτι και τα ξυλα σου ειναι υγρα γι αυτο και σβηνουν και φυσικα καπνιζουν υπερβολικα.

Κανε μια δοκιμη και με μπρικετα να δεις αν θα αναψει χωρις το προβλημα που λες με τα σβησιματα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #22689 από Asteris
Δοκίμασες να το κάψεις με ανοιχτό παράθυρο φαντάζομαι. Οπότε δεν πρέπει να είναι από αέρα εισαγωγής, μάλλον η κοντή καμινάδα είναι, σε συνδιασμό με το ότι πιθανόν δεν άρπαξε καλά το τζάκι με τα προσανάμματα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #22694 από electrical
καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Δοκίμασα με ανοικτό παράθυρο. Απο οσο κατάλαβα πρέπει να είχε μια αύξηση στη φλόγα. Δεν ειδα ομως καποια τεραστια διαφορα. Επίσης δοκίμασα να βγαλω το ενα
απο 2 σίδερα (αυτά στηρίγματα για τα ξύλα και κάλυψη των ανοιγμάτων προσαγωγής αέρα), αλλά μετά το άνοιγμα τράβαγε τον καπνό μέσα.
Τα ξύλα κατά την καύση κάνανε κάποιο θόρυβο σαν υγρασία, αλλα γενικά δεν ήταν πολυ βαριά. 4-5 μήνες κομμενα μου είπαν.
Σκεφτομαι μηπως τα ανα διαστήματα καπνισματα που κάνει, οφείλονται και στο απλο καπέλο, που δέχεται ριπές ανέμου που εμποδίζουν τα
καυσαέρια να βγουν. Καπου διάβασα οτι το περιστρεφόμενο αντιανεμικό καπέλο δεν κανει για τζακια, και για τζακια υπάρχουν άλλα είδη αντιανεμικών καπέλων.
ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #22722 από βασιλιης

electrical έγραψε: καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Δοκίμασα με ανοικτό παράθυρο. Απο οσο κατάλαβα πρέπει να είχε μια αύξηση στη φλόγα. Δεν ειδα ομως καποια τεραστια διαφορα. Επίσης δοκίμασα να βγαλω το ενα
απο 2 σίδερα (αυτά στηρίγματα για τα ξύλα και κάλυψη των ανοιγμάτων προσαγωγής αέρα), αλλά μετά το άνοιγμα τράβαγε τον καπνό μέσα.
Τα ξύλα κατά την καύση κάνανε κάποιο θόρυβο σαν υγρασία, αλλα γενικά δεν ήταν πολυ βαριά. 4-5 μήνες κομμενα μου είπαν.
Σκεφτομαι μηπως τα ανα διαστήματα καπνισματα που κάνει, οφείλονται και στο απλο καπέλο, που δέχεται ριπές ανέμου που εμποδίζουν τα
καυσαέρια να βγουν. Καπου διάβασα οτι το περιστρεφόμενο αντιανεμικό καπέλο δεν κανει για τζακια, και για τζακια υπάρχουν άλλα είδη αντιανεμικών καπέλων.
ευχαριστω


Καλησπερα
Για να δουμε ενα τζακι αν λειτουργει σωστα η οχι θα πρεπει να εχουμε και το καταλληλο καιρο(δλδ χειμωνα)ο εξωτερικος αερας και η εξωτερικη θερμοκρασια παιζουν μεγαλο ρολο
Σιγουρα σηκωμα του καπελου κανα μετρο.αν δεν μπορειτε ευθεια πατε με ενα ΕΣ και αντιανεμικο καπελο
Η εξωτερικη περσιδα μηπως ενοχλει τον αερα να ερθει μεσα?μηπως τα ανοιγματα της ειναι μικρα?

Βοηθαμε οσο μπορουμε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.089 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ