Group Buy για λέβητες BURNiT

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #19548 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Απ: GROUP BUY για λέβητες BURNIT
@ max

Συγνωμη για τις παρατηρησεις...καλη επιτυχια στην επιλογη σου...

Τα παλαιοτερα μελη ξερουν αν λεω οτι μου κατεβει η οχι...

Εκανα λαθος που προσπαθησα να σε βοηθησω...



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoTa, pantelis1973, Βιομαζιστής

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #19574 από Βιομαζιστής
Απαντήθηκε από Βιομαζιστής στο θέμα Απ: GROUP BUY για λέβητες BURNIT

χρηστος8 έγραψε: @ max

Συγνωμη για τις παρατηρησεις...καλη επιτυχια στην επιλογη σου...

Τα παλαιοτερα μελη ξερουν αν λεω οτι μου κατεβει η οχι...

Εκανα λαθος που προσπαθησα να σε βοηθησω...




Χρήστο μου, εδώ είναι που λένε και κερατάς και δαρμένος. :woohoo:
Γιατί δεν έκανες υπολογισμούς; :P
Καλά να πάθεις! :silly: :silly:
Για κάτσε να κάνω εγώ δυο λεπτά τους υπολογισμούς μου:
Σύμφωνα με το επίσημο site της Saturn, ( ο burnit θα είναι πολύ οικονομικότερος σε καύσιμα από αυτόν; ) ο ξυλολέβητας της ισχύος 60.000 - 70.000 θερμίδες ( CT70F) καταναλώνει λέει 61 κιλά ξύλου σε 3 - 5 ώρες.
Αν πάρουμε το μεσοσταθμικό που είναι 4 ώρες, χρειαζόμαστε 366 κιλά ξύλο το 24ωρο!
Αν τον καίμε 24 ώρες το 24ωρο, για 90 ημέρες (ΔΕΚ - ΙΑΝ- ΦΕΒ) χωρίς buffer χρειαζόμαστε 32940 κιλά ξύλου.
Αν τώρα τους υπόλοιπους μήνες που κάνει κρύο (ΟΚΤ - ΝΟΕ - ΜΑΡ) τον καίμε 8 ώρες την ημέρα, θέλουμε άλλα 10980 κιλά ξύλου.
Σύνολο 43920 κιλά!!!
Άρα Χρήστο μου πολύ επιεικής ήσουν!
Άλλη φορά λοιπόν να κάνεις υπολογισμούς και να μην λες "οτι σου κατεβει ετσι απλα για να πεις κατι." :woohoo: :woohoo: :woohoo:


www.casa-energy.gr/images/stories/levite.../saturn_caltherm.pdf

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by Βιομαζιστής.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": χρηστος8

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #19577 από Βουλγαρος
Απαντήθηκε από Βουλγαρος στο θέμα Απ: GROUP BUY για λέβητες BURNIT
Δεν θα σας απαντησουν γιατι δουλευουν μονο με εμπορους ως αναφορα το
εξωτερικο!Η τιμη δεν θα ειναι καλυτερη απο τον Παυλο επειδη θελουν να τον υποστηριξουν μιας και δουλευει καλα τα προιοντα τους!!Σαν ιδιωτες θα επιβαρυνθειτε με ΦΠΑ 20% χωρις περαιτερω εκπτωσεις.
Μονο εαν ταξιδεψετε μεχρι το Πετριτσι μπορειτε να αγορασετε απ΄ευθειας αλλα παλι απο εμπορο!!
Δεν θελουν να ασχοληθουν με ιδιωτες επειδη η παραγωγη τους φευγει αμεσως για Ευρωπη και μενουν σχετικα λιγα καμματια για τους υπολοιπους!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #19585 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Απ: GROUP BUY για λέβητες BURNIT

Βιομαζιστής έγραψε:

χρηστος8 έγραψε: @ max

Συγνωμη για τις παρατηρησεις...καλη επιτυχια στην επιλογη σου...

Τα παλαιοτερα μελη ξερουν αν λεω οτι μου κατεβει η οχι...

Εκανα λαθος που προσπαθησα να σε βοηθησω...




Χρήστο μου, εδώ είναι που λένε και κερατάς και δαρμένος. :woohoo:
Γιατί δεν έκανες υπολογισμούς; :P
Καλά να πάθεις! :silly: :silly:
Για κάτσε να κάνω εγώ δυο λεπτά τους υπολογισμούς μου:
Σύμφωνα με το επίσημο site της Saturn, ( ο burnit θα είναι πολύ οικονομικότερος σε καύσιμα από αυτόν; ) ο ξυλολέβητας της ισχύος 60.000 - 70.000 θερμίδες ( CT70F) καταναλώνει λέει 61 κιλά ξύλου σε 3 - 5 ώρες.
Αν πάρουμε το μεσοσταθμικό που είναι 4 ώρες, χρειαζόμαστε 366 κιλά ξύλο το 24ωρο!
Αν τον καίμε 24 ώρες το 24ωρο, για 90 ημέρες (ΔΕΚ - ΙΑΝ- ΦΕΒ) χωρίς buffer χρειαζόμαστε 32940 κιλά ξύλου.
Αν τώρα τους υπόλοιπους μήνες που κάνει κρύο (ΟΚΤ - ΝΟΕ - ΜΑΡ) τον καίμε 8 ώρες την ημέρα, θέλουμε άλλα 10980 κιλά ξύλου.
Σύνολο 43920 κιλά!!!
Άρα Χρήστο μου πολύ επιεικής ήσουν!
Άλλη φορά λοιπόν να κάνεις υπολογισμούς και να μην λες "οτι σου κατεβει ετσι απλα για να πεις κατι." :woohoo: :woohoo: :woohoo:


www.casa-energy.gr/images/stories/levite.../saturn_caltherm.pdf





Κωστα ο συνδυασμος γνωσεων και εμπειριας ειναι ιδανικος σε καθε επαγγελμα...ετσι και στο δικο μου. Τωρα οποιος απλοχερα του δινονται αυτες οι γνωσεις και δεν τις θελει ΟΚ.

Στο θεμα των καταναλωσεων ενος 70 αρη ξυλολεβητα αυτα ειναι τα νουμερα πανω κατω...εχει να κανει με τις ωρες που καιει ημερησια...15; 18; αναλογα τον ιδιοκτητη...εγω το 35 το βγαζω με 17 ωρες λειτουργιας και χωρις δοχειο αδρανειας.

Οσο για το μεγεθος του δοχειου για οποιον ενδιαφερεται να βαλει, παει αναλογικα με το μεγεθος του λεβητα...

25 λιτρα δοχειου για καθε KW εγκατεστημενης συσκευης...δηλαδη για 70KW λεβητα ξυλου θελουμε 1750 λιτρα δοχειο αδρανειας.

Βαση γερμανικης νομοθεσιας ειναι υποχρεωτικο τα λιτρα να ειναι 50 ανα KW μονο που αυτοι το δοχειο το ζεσταινουν και με αλλες πηγες θερμανσης...ηλιακα πανελ...λεβητας πετρελαιου...αντλια θερμοτητας κτλ.

Οποτε στον υπολογισμο για οποιον σκεφτεται να συνδεσει μονο ξυλολεβητα, 25 λιτρα ανα KW ειναι καλα...οχι λιγοτερα ομως.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #19586 από giogud
Απαντήθηκε από giogud στο θέμα Απ: GROUP BUY για λέβητες BURNIT
Μετρούσα προχθές στο περίπου, πόσες θερμίδες χρειάζεται το πατρικό μου σπίτι. Καίγαμε κάθε χρόνο περίπου 2100-2300 λίτρα πετρελαίου. Αν κάνεις τις πράξεις βγαίνει λιγότερες από 6000 θερμίδες την ώρα. Τραβηγμένος μέσος όρος, αλλά πραγματικός. Ο άνθρωπος που έκανε την εγκατάσταση έβαλε τον λέβητα πέλλετ στις 35000 θερμίδες. Αποτέλεσμα; 15-18 ανάματα την ημέρα. Πεταμένη ενέργεια, σπαταλημένα λεφτά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #19609 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Απ: GROUP BUY για λέβητες BURNIT

χρηστος8 έγραψε:

Βιομαζιστής έγραψε:

χρηστος8 έγραψε: @ max

Συγνωμη για τις παρατηρησεις...καλη επιτυχια στην επιλογη σου...

Τα παλαιοτερα μελη ξερουν αν λεω οτι μου κατεβει η οχι...

Εκανα λαθος που προσπαθησα να σε βοηθησω...




Χρήστο μου, εδώ είναι που λένε και κερατάς και δαρμένος. :woohoo:
Γιατί δεν έκανες υπολογισμούς; :P
Καλά να πάθεις! :silly: :silly:
Για κάτσε να κάνω εγώ δυο λεπτά τους υπολογισμούς μου:
Σύμφωνα με το επίσημο site της Saturn, ( ο burnit θα είναι πολύ οικονομικότερος σε καύσιμα από αυτόν; ) ο ξυλολέβητας της ισχύος 60.000 - 70.000 θερμίδες ( CT70F) καταναλώνει λέει 61 κιλά ξύλου σε 3 - 5 ώρες.
Αν πάρουμε το μεσοσταθμικό που είναι 4 ώρες, χρειαζόμαστε 366 κιλά ξύλο το 24ωρο!
Αν τον καίμε 24 ώρες το 24ωρο, για 90 ημέρες (ΔΕΚ - ΙΑΝ- ΦΕΒ) χωρίς buffer χρειαζόμαστε 32940 κιλά ξύλου.
Αν τώρα τους υπόλοιπους μήνες που κάνει κρύο (ΟΚΤ - ΝΟΕ - ΜΑΡ) τον καίμε 8 ώρες την ημέρα, θέλουμε άλλα 10980 κιλά ξύλου.
Σύνολο 43920 κιλά!!!
Άρα Χρήστο μου πολύ επιεικής ήσουν!
Άλλη φορά λοιπόν να κάνεις υπολογισμούς και να μην λες "οτι σου κατεβει ετσι απλα για να πεις κατι." :woohoo: :woohoo: :woohoo:


www.casa-energy.gr/images/stories/levite.../saturn_caltherm.pdf





Κωστα ο συνδυασμος γνωσεων και εμπειριας ειναι ιδανικος σε καθε επαγγελμα...ετσι και στο δικο μου. Τωρα οποιος απλοχερα του δινονται αυτες οι γνωσεις και δεν τις θελει ΟΚ.

Στο θεμα των καταναλωσεων ενος 70 αρη ξυλολεβητα αυτα ειναι τα νουμερα πανω κατω...εχει να κανει με τις ωρες που καιει ημερησια...15; 18; αναλογα τον ιδιοκτητη...εγω το 35 το βγαζω με 17 ωρες λειτουργιας και χωρις δοχειο αδρανειας.

Οσο για το μεγεθος του δοχειου για οποιον ενδιαφερεται να βαλει, παει αναλογικα με το μεγεθος του λεβητα...

25 λιτρα δοχειου για καθε KW εγκατεστημενης συσκευης...δηλαδη για 70KW λεβητα ξυλου θελουμε 1750 λιτρα δοχειο αδρανειας.

Βαση γερμανικης νομοθεσιας ειναι υποχρεωτικο τα λιτρα να ειναι 50 ανα KW μονο που αυτοι το δοχειο το ζεσταινουν και με αλλες πηγες θερμανσης...ηλιακα πανελ...λεβητας πετρελαιου...αντλια θερμοτητας κτλ.

Οποτε στον υπολογισμο για οποιον σκεφτεται να συνδεσει μονο ξυλολεβητα, 25 λιτρα ανα KW ειναι καλα...οχι λιγοτερα ομως.


Δηλαδή Χρήστο πάμε για δοχειο το λιγότερο 750 λίτρων 30kw x 25=750.

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.096 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ