Επίτοιχος λέβητας υγραερίου με μπουκάλες

Περισσότερα
5 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 5 Χρόνια 9 Μήνες πριν #163781 από SHERIF
Ποιά η γνώμη σας για αυτούς τους λέβητες? έχει εγκαταστήσει κάποιος στην οικία του? Γνώμες, προβλήματα, οικονομία?
Last edit: 5 Χρόνια 9 Μήνες πριν by SHERIF.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 5 Χρόνια 9 Μήνες πριν #163787 από alto
Μόνο με δεξαμενή αξίζει, με μπουκάλες είναι ασύμφορο. Φυσικά ο λέβητας να είναι συμπυκνωμάτων.
Last edit: 5 Χρόνια 9 Μήνες πριν by alto.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 9 Μήνες πριν #163791 από SHERIF

alto έγραψε: Μόνο με δεξαμενή αξίζει, με μπουκάλες είναι ασύμφορο. Φυσικά ο λέβητας να είναι συμπυκνωμάτων.

Ευχαριστώ για την απάντηση, έχεις σχετική εμπειρία ή από γνωστούς σου που έχουν βάλει πόσο ακριβότερο βγαίνουν οι μπουκάλες; η δεξαμενή κοστίζει 1000 ευρώ οπότε και αυτή ασύμφορη και μη αποσβέσιμη, τον θέλω για βοηθτική θέρμανση για να μην καίω πετέλαιο ή και για κύρια εαν βγαίνει οικονομικότερη απο τα ξύλα. Όλα παίζονται και εξαρτώνται από την δια κύμανση των τιμών.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 5 Χρόνια 9 Μήνες πριν #163792 από dimitris11
Σε τι τιμη βρισκεις την μπουκαλα;
Μια σομπα υγραεριου καιγοντας 100γρ/ωρα δινει 1400 watt /ωρα μια μπουκαλα τον 10 κιλων κραταει μαξ 4 ημερες καιγοντας συνεχομενα.
100 ml πετρελαιου δινουν 1000 watt/ωρα .
Last edit: 5 Χρόνια 9 Μήνες πριν by dimitris11.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 9 Μήνες πριν #163793 από SHERIF

dimitris11 έγραψε: Σε τι τιμη βρισκεις την μπουκαλα;
Μια σομπα υγραεριου καιγοντας 100γρ/ωρα δινει 1400 watt /ωρα μια μπουκαλα τον 10 κιλων κραταει μαξ 4 ημερες καιγοντας συνεχομενα.
100 ml πετρελαιου δινουν 1000 watt/ωρα .

Τώρα αρχίζω και διαβάζω-ψάχνω το θέμα, κάτι σίγουρο και ρεαλιστικό δεν έχω μάθει ακόμη, τις έρευνες και τα PDF των εταιρειών δεν τα εμπιστεύομαι η κάθε μια παρουσιάζει τα προϊόντα της ως οικονομικά και αξιόπιστα, μηχανολόγος μου πρότεινε καυστήρα υγραερίου στον λέβητα πετρελαίου που έχω και 500άρα δεξαμενή σύνολο 2000ευρώ και κάτι ψιλά και θα μου γέμιζε την δεξαμενή αυτός, τα πρότεινε γιατί αυτά εμπορευότανε, δεν είναι συμφέρουσα λύση όμως για εμένα γιατί όπως ανέφερα στο προηγούμενο πόστ την δεξαμενή δεν θα την αποσβέσω ποτέ γιατί το πολύ σε 5ετία θα περάσει το φυσικό (λένε για χρόνο εγώ βάζω 5) και θα έχω τον μετατρεμμένο λέβητα πετρελαίου, τα 100 ml πετρελαίου δίνουν 1000 watt/ωρα ναι το θέμα είναι πόσα από αυτά παίρνει το σπίτι και πόσα οι απώλειες, για μένα η πιο σωστή και ρεαλιστική έρευνα είναι αυτή μεταξύ των ατόμων που έχουν κάνει το βήμα στο υγραέριο τι χώρους ζεσταίνουν, μονωμένους ή όχι, την έχουν για κύρια θέρμανση ή όχι καταναλώσεις, κ.τ.λ. και το βασικότερο τι θερμοκρασίες έχουν στο σπίτι και πόσες ώρες το καίνε, γιατί κάθε άνθρωπος αισθάνεται διαφορετικά την ζέστη και το κρύο, μόνο έτσι νομίζω θα βγάλω ρεαλιστικό συμπέρασμα και όχι από τα PDF των εταιρειών.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 5 Χρόνια 9 Μήνες πριν #163794 από dimitris11
Με το ρευμα τα 1000 watt τα πληρωνεις 0,20 λεπτα (μεσω αντιστασεων), με το πετρελαιο 0.10 λεπτα (1 ευρω το λιτρο) και με το αεριο αν ειναι μπουκαλα (εδω τη δεκαρα την πουλανε 18 ευρω) τα πληρωνεις 0,13 λεπτα. Το χυμα ειναι κατω απο τα μισα οποτε αξιζει.
Με το πελετ με 250 ευρω τον τονο τα πληρωνεις 0,0625 λεπτα.
Με το ρευμα αν εχεις κλιματιστικο με cop 4 μεχρι τους 7 βαθμους εξωτερικη τα πληρωνεις 0,05 λεπτα.
Ολα τα ηλεκτρικα θερμαντικα σωματα χρησιμοποιουν αντιστασεις. Οπως και να τα βαφτισουν οικονομια δεν κανουν ειναι η πιο ακριβη θερμανση.
Last edit: 5 Χρόνια 9 Μήνες πριν by dimitris11.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.096 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ