Πως μπορω να συνδέσω το υπάρχων ενεργειακό τζάκι με το μπόιλερ μπάνιου?

Περισσότερα
1 Χρόνος 4 Μήνες πριν #178882 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
ενα τζάκι 8KW έχει πιστοποίηση στα 8 KW με 2.5 κιλά ξύλα την ώρα . το συγκεκριμένο τζάκι δεν το καίει κανείς με τόσα ξύλα . Άρα έχει αρκετές απώλειες . Έχω συνδέσει εγώ εναλλάκτη σε σειρά με τζάκι καλοριφέρ (ακόμα χειρότερα) αλλά δεν εντοπίζω κάποιο θέμα μετά απο 4 χρόνια . το πρόβλημα με τους εναλλάκτες είναι ο καθαρισμός . Αν φροντίζεις το σωστό καθαρισμό δεν έχεις άλλο θέμα .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 4 Μήνες πριν #178886 από captainhook3
Υπάρχει κάποιο σχέδιο έστω και πρόχειρο να δω ; Δε βάζω πολλά ξύλα στο τζάκι γιατί ο κατασκευαστής το δίνει για σπίτι έως 200τμ και το δικό μου είναι μόλις 80 αλλά με 7αρα μόνωση περιμετρικά και στη ταράτσα . Τη 2η 3η φορά που το άναψα , του έβαλα αρκετά ξύλα και μέσα το σπίτι έπιασε σε μισή ώρα από 22 βαθμούς τους 27 και άνοιγα παράθυρα να μπει κρύο μέσα .
Ευχαριστώ για τη πληροφορία

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 4 Μήνες πριν #178887 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Ενα πολωνικό τζάκι στα 8 KW στο δίνει για 200τμ γιατί στην Πολωνία βάζουν θερμοπρόσοψη 20+ εκατοστά και κουφώματα με θερμοδιακοπή .Στην Ελλάδα τα 8KW οι μηχανικοί στο υπολογίζουν στα 70 τ.μ . Ο Δημήτρης λέει στην ουσία να μην το βάλεις γιατί αμα το καις σιγά με λίγα ξύλα οι υγροποιήσεις θα είναι αρκετές . επειδή μια σωστή εγκατάσταση θα σου στοιχίσει πάνω απο 1500€ δεν ξέρω αν αξίζει και πότε θα έκανες απόσβεση .Δεν έχω κάποιο σχέδιο αυτή την στιγμή . Κάποια στιγμή μπορώ να ανεβάσω μια φωτογραφία

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 4 Μήνες πριν #178909 από dimlyk
κατ αρχην εναλλακτες υπαρχουν για τα παντα κυριως στη βιομηχανια 
ας παμε στο τζακι τωρα οπου η ενεια του ενεργειακου ειναι η χαμηλη καταναλωση και αποδοση 80% 
για να πετυχει την αποδοση το τζακι λειτουργει σε μεταβαλλομενη ισχυ 4 με 12 κβατ πχ 
ας πουμε οτι το πουσαρουμε στα 12 και ριχνουμε την αποδοση του στο 70 αυτο σημαινει 4 κβατ απωλειες απο τα οποια δυσκολα θα παρουμε τα 2 ριχνοντας την θερμοκρασια καυσαεριων στην μεση κι απο αυτα τα 2 ο εναλακτης θα μας δωσει 1 και θελει 4 ωρες για να ζεστανει ενα μποιλερ 100 λτ στους 60 
μ ενα κοστος 1000 ευρω και καιγοντας κανα κιλο ξυλα την ωρα παραπανω ...δεν ξερω αν εχει κανα νοημα περα απο τα θεματα ασφαλειας γιατι στην ουσια προκειται για ενα λεβητα 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ