Re:Re:Μεγάλο δίλημμα για ενεργειακο

Περισσότερα
1 Χρόνος 10 Μήνες πριν #176665 από Harrus
Απαντήθηκε από Harrus στο θέμα Μεγάλο δίλημμα για ενεργειακο
Ένας που ασχολείται με τα τζάκια...αυτό μου είχε πει...αλλά τα λαθη πρέπει εγώ να τα διορθώσω αλλιώς θα έχω και πάλι δύσκολο χειμώνα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 10 Μήνες πριν #176666 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Το τζάκι σου θέλει να πάρεις τα νερά της προσαγωγής και να τα βάλεις σε έναν εναλλάκτη νερού και απο εκεί να φύγουν για τα σώματα σου . Πάνω απο τον εναλλάκτη και για όσο έχεις καμινάδα μέσα στο σπίτι να είναι απο χάλυβα . περσίδα κάτω περσίδα επάνω και θα είσαι καλά . Με 3 (6κιλά)μπρικέτες την ώρα θα πάρεις περίπου 24KW συνολικά αέρα και νερό .Για να πάρεις λίγο περισσότερη ενέργεια στο νερό θα μονώσεις όλα τα σημεία που περνάει το νερό στο τζάκι και στον εναλλάκτη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 10 Μήνες πριν #176672 από Harrus
Απαντήθηκε από Harrus στο θέμα Μεγάλο δίλημμα για ενεργειακο
Ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή!!!
αν κάνω όσα λέτε εκτός από τον εναλλάκτη νερού( κοστίζει ακριβά και δεν είμαι ακόμα σίγουρος αν θα αποδόσει) θα δω αποτέλεσμα που να με καλύψει?
Διότι αν φτάσω χωρίς τον εναλλάκτη νερού να αποδόσει το τζάκι 24 τότε θα είμαι μια χαράΕπίσης να αναφέρω ότι μου έδωσαν μια συμβουλή να βάλω τριοδη  στην επιστροφή αλλά δε ξέρω σε κλειστό κύκλωμα αν θα δουλέψει...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 10 Μήνες πριν #176673 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Ο εναλλάκτης νερού είναι αυτός που θα σου απορροφήσει την ενέργεια που θα πάει να φύγει ή ο εναλλάκτης αέρος μεγάλης εναλλαγής αλλά αν είναι να πληρώσεις κάτι τέτοιο καλύτερα να πας στο νερού . Με το να αλλάξεις την καμινάδα σου απλα σε χάλυβα δε θα πιάσεις στα KW που θέλεις να φτάσεις ούτε το 30% σε σχέση με τον εναλλάκτη νερου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 10 Μήνες πριν #176674 από Panchrist
Απαντήθηκε από Panchrist στο θέμα Μεγάλο δίλημμα για ενεργειακο
Καλημέρα κύριε φιλιππακοπουλε
Η τοποθέτηση εναλλακτη νερού πόσο περίπου κοστίζει και τι Μανούρα έχει;γινεται να τοποθετηθεί από την άνθρωποθυρίδα η πρέπει να ανοίξει πάλι η γύψο σανίδα όλη; και επίσης γτ δεν μονωνεις το τζάκι, όταν αυτό είναι νερού επομένως δεν θες να έχεις απώλειες; 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 10 Μήνες πριν #176675 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
To κόστος δεν το γνωρίζω . Το τζάκι στα σημεία που δεν έχει νερό αν τα μονώσεις το πιθανότερο είναι να χάσεις και την εγγύηση του τζακιού γιατί στο συγκεκριμένο σημείο θα πάθει υπερθέρμανση . όχι δεν μπαίνει αν δεν ανοίξεις όλο το τζάκι αλλά δεν θέλει έξτρα υλικά πέρα απο σωλήνες .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ