Re:Re:Μεγάλο δίλημμα για ενεργειακο

Περισσότερα
1 Χρόνος 11 Μήνες πριν #176642 από Harrus
Απαντήθηκε από Harrus στο θέμα Μεγάλο δίλημμα για ενεργειακο
Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον αλλά η εγκατάσταση είναι καινούρια, και είναι ενεργειακό υδραυλικό τζάκι. Οπότε σε αυτά που μου αναφέρεις δεν υπάρχει πρόβλημα. Ευχαριστώ και πάλι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 11 Μήνες πριν - 1 Χρόνος 11 Μήνες πριν #176658 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Λύσεις υπάρχουν πολλές . Το σημαντικό είναι να κάνεις την καλύτερη και όσο οικονομικά γίνεται . Το πλεονέκτημα του τζακιού είναι ότι μπορείς αντί για 12 KW να πάρεις και 18 και 24 .ΤΟ σημαντικότερο όμως είναι να καταφέρεις να πάρεις παραπάνω KW χωρίς να ρίξεις την ενεργειακή απόδοση του τζακιού συνολικά 
Last edit: 1 Χρόνος 11 Μήνες πριν by ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 11 Μήνες πριν #176660 από Harrus
Απαντήθηκε από Harrus στο θέμα Μεγάλο δίλημμα για ενεργειακο
Δηλαδή εννοείται να ανέβει και 24 κw απόδοση στο νερό αλλά ταυτόχρονα να μην πέσει ενεργειακά η απόδοση στον αέρα? Γιατί όπως το φαντάζομαι αν ανέβει η απόδοση στο νερό θα δώσει και παραπάνω kw στον αέρα..
δηλαδή στη δική μου περίπτωση που ο κατασκευαστής μου δίνει απόδοση12 νερό7 νερόΑν ανεβάσω την απόδοση στο 15
τότε και ο αέρας θα πάει 10 
Η αλλιώς αν εννοείται να ανέβει στο νερό 19 και ντύνοντας το τζάκι με μονωτικο υλικό ώστε όλη η ενεργειακή απόδοση να πάει στο νερό καταργοντας στην ουσία την ενεργειακή απόδοση του αέρα...
Εγώ θα ήθελα μια μέση λύση ώστε να ανέβουν και τα δύο μαζί

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 11 Μήνες πριν #176661 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Όχι το να μονώσουμε ενα τζάκι έτσι ώστε να μεταφέρει περισσότερη ενέργεια στο νερό θα ήταν λάθος και επικίνδυνο. εγώ εννοώ να ανέβει και στο νερό και στον αέρα χωρίς να ανέβει η θερμοκρασία στην καμινάδα γιατί έτσι θα πέσει η ενεργειακή απόδοση του τζακιού

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 11 Μήνες πριν #176662 από Harrus
Απαντήθηκε από Harrus στο θέμα Μεγάλο δίλημμα για ενεργειακο
Και πως θα γίνει αυτό? Αφού και η καμινάδα στο ίδιο σύστημα είναι συνδεμένη άρα λογικά θα ανεβάσει θερμοκρασία.
Ο Τζακας μου είχε πει ότι είναι καλό να είναι εσωτερικά στο σπίτι η καμινάδα τουλάχιστον τα 2 μέτρα γιατί είναι σαν να έχω ένα έξτρα σώμα καλοριφέρ στο σπίτι με την ενεργειακή απόδοση που έχει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 11 Μήνες πριν #176664 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Ποιος είναι ο τζακάς σου ??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ