Invicta Μinos14kW (foyer)

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111251 από georgiou.cr
Απαντήθηκε από georgiou.cr στο θέμα Invicta Μinos14kW (foyer)

GeoTa έγραψε: Χρήστο το αν αξιζει η διαφορα εξαρτάται απο τις αναγκες σου και απο την τσεπη σου φυσικα.

Δεν μπορω να σου πω αν θα σε ικανοποιησει το μινος καθως φετος το εβαλα στον πατερα μου, αυτο που θα σου πω ειναι οτι το εβαλα για εναν ενιαιο χώρο περιπου στα ιδια μετρα με τα δικα σου..Εκτιμώ οτι θα σε καλύψει.

Το σελενικ που εχω εγω στο σπίτι μου ειναι για μεγαλύτερη/περισσότερη χρήση. Ειναι πιο βαρυ, έχει μεγαλύτερο χώρο καυσης. Απο πάχος μαντεμιου δεν προσεξα να σου πω την αληθεια. Εγω το χρησιμοποιώ για περισσότερα μετρα και περισσότερες ώρες.


Γιώργο ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Το τζάκι δεν θα αποτελεί τον κυριο τρόπο θέρμανσης του διαμερίσματος αλλά θα λειτουργεί συμπληρωματικά με το καλοριφέρ γι αυτό και αναφέρω ότι θα ήθελα να το δουλεύω κάποιες ώρες το απογευματάκι και όχι όλη την ημέρα. Το θέμα μου δεν είναι η διπλάσια τιμή του selenic αλλα το αν αξίζει για τη χρήση που θέλω να του κάνω - δηλαδή να χαλαρώνω το χειμώνα στο καθιστικό χωρίς να χρειάζεται να καταναλώνω συνεχώς πετρέλαιο. Περιμένω τη γνώμη σου :-/
Επισης αν σου είναι εύκολο , δεδομένου ότι έχεις δοκιμάσει και τα 2 τζάκια , να μου κάνεις μια σύγκριση ως προς την κατανάλωση ξύλου και την απόδοση τους
Last edit: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν by georgiou.cr.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111297 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Re:Απ: Invicta Μinos14kW (foyer)
Καλημέρα. Καταρχήν κατανάλωση στο μινος δεν μπορώ να σου πω γιατί το έβαλα πριν κάνα μήνα και τα κρύα δεν άρχισαν για να το τεστάρω σωστά! Το σελενικ γύρω στα 3 με 4 κιλά την ώρα. Αλλά αυτό είναι υποκειμενικό λόγω της ιδιαιτερότητας κάθε σπιτιού (μόνωση, τ.μ., υψόμετρο & περιοχή κτλ)

Αν θέλεις το τζάκι για κάνα 5ωρο και όχι για συνεχή χρήση, θα σου πρότεινα το μίνος.

(Να έχεις όμως στην άκρη του μυαλού σου και το ενδεχόμενο μήπως κάποια στιγμή λόγω τιμής πετρελαίου χρησιμοποιείς περισσότερο το τζάκι. Τότε Δεν αποκλείω το μινος, αλλά το σέλενικ είναι πιο "κιμπαρικο". Αν αυτή η περίπτωση αποκλείεται τότε είσαι σιγουρα για το μινος)

Επίσης o φίλος Σταύρος πρότεινε και ένα άλλο τζάκι (ferlux) σε κάποιον φίλο που ρωτούσε για το μινος:

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...w&catid=53&id=111295


Ελπίζω να μη σε μπέρδεψα, απλά γράφω πώς θα σκεφτόμουν αν ήμουν στη θέση σου.
Last edit: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν by GeoTa.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111371 από nextforbest
Απαντήθηκε από nextforbest στο θέμα Re:Απ: Invicta Μinos14kW (foyer)

GeoTa έγραψε: Τι ακριβώς θέλεις να μάθεις; Εχεις δει την παρουσίαση που έκανα;

Ναι την διαβασα και με βοηθησε πολυ σε ευχαριστω.
Το πηραμε το τζακι Minos και αυτη την στιγμη γκρεμιζουμε το παλιο,ολο.
Λοιπον απο οτι καταλαβα φερνω αερα απο εξω 4dm2 που ειναι 10χ40εκατοστα?Απο αυτο τον αερα δεν πρεπει να βγαλω 2 παροχες, δηλαδη η μια για να παει κατω απο το τζακι για αερα καυσης ξυλων και την δευτερη να την βγαλω κοντα στην πλατη του τζακιου για να μπαινει φρεσκος αερας που θα θερμενεται και θα βγαινει απο τις πανω περσιδες?

FREE PM!!!

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111375 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Re:Απ: Invicta Μinos14kW (foyer)
Γιάννη λίγο τα μπέρδεψες, ας τα ξεμπερδέψουμε.


Το μινος ειναι σαν το σελενικ οπότε όπως είχε γράψει και ο Σταυρος παλαιοτερα, ακολουθούμε σχεδόν ίδιες οδηγίες.
Είχα ρωτήσει λοιπόν :

GeoTa έγραψε: Άλλη μια ερώτηση: o σωλήνας που θα φέρνει από έξω αέρα για την καύση, τι διατομή να έχει, ας πούμε φ100/120/150;

Και να τον οδηγήσω όπως στο σέλενικ κάτω από το συρτάρι της στάχτης;



και ο Σταυρος μου απάντησε

Stavrax έγραψε: Φ120 και με τον ίδιο τρόπο όπως στο σελενικ.



Άρα με εναν σπιραλ αλουμινιου Φ120 οδηγώ εξωτερικό αέρα κάτω απο το συρταράκι της σταχτης. Αυτό και τιποτα άλλο σε σχέση με εξωτερικό αέρα

Μετά ρώτησα για την περσίδα εισαγωγής αέρα μέσα απο το σπίτι :

GeoTa έγραψε:

Stavrax έγραψε:


Το μινος θέλει 400 τετρ εκ κάτω και 1000 τετρ εκ επάνω, για να λειτουργεί η φυσική ροή και πετροβαμβακα με αλουμίνιο για μόνωση του θερμοθάλαμου.


Σταύρο τα 400 τετρ. εκ μεταφράζονται σε περσίδα 10χ40 ας πούμε;


και ο Σταυρος μου απάντησε "Σωστά"

Άρα το 10χ40 αναφερεται στην κάτω περσίδα που θα έχεις για εισαγωγή αέρα. Οι επάνω περσίδες εξαγωγής αερα πρέπει να έχουν συνολικο εμβαδό 1000τ.εκ.

Βάζω και μια φώτο

Last edit: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν by GeoTa.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111376 από nextforbest
Απαντήθηκε από nextforbest στο θέμα Re:Απ: Invicta Μinos14kW (foyer)
Ωραια.Αυτο ειναι για ανακυκλωση του αερα του σπιτιου.Εγω εαν θελω να βαλω απο εξω αερα για τον χωρο ΚΑΥΣΗΣ?Αυτο ειναι που με προβληματιζει.
Σε ευχαριστω πολυ για την γρηγορη απαντηση!

FREE PM!!!

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111377 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Re:Απ: Invicta Μinos14kW (foyer)
O σπιράλ που σου λέω (o φ120) είναι για την καύση!
Last edit: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν by GeoTa.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.084 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ