Ρυθμίσεις ροοστάτη θερμοστάτη FC810

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #80502 από alex_nous

Gdevil έγραψε:

alex_nous έγραψε: ...
Προσωπικά έχω ρυθμίσει να ξεκινάει στους 65 βαθμούς και να ανεβάζει σκάλα κάθε 3.

έτσι όπως το έχεις συνδέσει δουλεύεις σε ένα εύρος θερμοκρασιών 65 με 95 και πάνω (όταν είσαι στο αυτο ή στο προπ). δλδ κάτω από τους 65 σου σταματάει.
για πες αν θες.
γιατί δε το βάζεις να ξεκινάει από τους 30 και να ανεβάζει κάθε 6 βαθμούς σκάλα ή να ξεκινάει από τους 45 και να ανεβάζει κάθε 5 βαθμούς σκάλα
ετσι θα δουλεύει σε μεγαλύτερο εύρος.


Επειδή τώρα το είδα και σου οφείλω μια απάντηση, φίλε Gdevil να σου πω ότι όπως παρατήρησα στο δικό μου τζάκι τουλάχιστον, η συνήθης ταχύτητα βιντιλατέρ στην οποία σταματάει να ανεβάζει θερμοκρασία είναι στη σκάλα 3 με 4. Με τις ρυθμίσεις που μου προτείνεις η θερμοκρασία συνήθως κάθεται στους 48 και 60 περίπου βαθμούς αντίστοιχα ενώ με τις δικιές μου στους 74, που κατά την δική μου και πάλι γνώμη είναι μια νορμάλ θερμοκρασία λειτουργίας που δεν καταπονεί την εστία και με ζεσταίνει επαρκώς. Δεν ξέρω αν εξηγείται κάπως αυτό ή αν το παρατήρησαν και άλλοι φίλοι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #80601 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Ρυθμίσεις ροοστάτη θερμοστάτη FC810
να είχα βοηθήσει και κάπου βρε alex_nous θα ένιωθα καλύτερα.
ότι γράφω το έχεις δοκιμάσει ήδη :cheer: :) :lol:

Τεσπα μιας και το θέμα αφορά τις ρυθμίσες του θερμοστάτη να πώ και κάτι άλλο το οποίο ανακάλυψα όταν είχα παιδευτεί λόγω προβληματικού εν τέλει κοντρόλερ.
Ενα πολύμετρο βοηθάει πολύ στο σετάρισμα του κοντρόλερ.
Μετρώντας τα βόλτ που πανε στο βεντιλατέρ βλέπει κανείς η άνοδος κάθε σκάλας σε πόση παραπάνω ροή αέρα αντιστιχει.
Γιατί το γράφω αυτό?
Γιατί έχει μία ρύθμιση uue για το πόσο είναι η ελάχιστη ροή στη σκάλα 1 και μία την uen για την ροή στη σκάλα 7.
Αυτα τα νούμερα επηρεάζουν πολύ την όλη συμπεριφορά του κοντρόλερ.
και μπορεί το ανέβασμα στις σκάλες να μην αντιστοιχεί σε αντίστοιχα αναλογική αύξηση της ροής.
πχ με μία ρύθμιση μπορεί από την 1 μέχρι την 6 να πιάσει τα 205 βολτ και μετά από την 7 μέχρι την 10 να πιάσει τα 220.
ενώ με μία άλλη να πηγαίνει πιο στρωτά.
Φαντάζομαι η εργοστασιακή ρύθμιση uue 10 και uen 70 δεν μπορεί να καλύψει κάθε είδους μοτέρ που συνδέουμε επάνω σε έναν κοντρόλερ.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #80614 από alex_nous
Δυστυχώς με το τζάκι που ''έμπλεξα'' δοκίμασα τα πάντα! Πάντως τόσο μακριά όσο εσύ όχι, να πιάσω το βολτάμετρο και να αρχίσω να μετράω!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #81771 από Makron
Απαντήθηκε από Makron στο θέμα Ρυθμίσεις ροοστάτη θερμοστάτη FC810
Για να υπάρχει σαν αναφορά μετά από 1 μήνα χρήσης:

Κατέληξα στο να χρησιμοποιώ τον θερμοστάτη κυρίως στην θέση PROP την ημέρα και το βράδυ στο AUTO. Με εξυπηρετεί στο δικό μου τζάκι το PROP γιατί ανεβοκατεβάζει στροφές στο μοτέρ ανάλογα την θερμοκρασία στον αισθητήρα. Έτσι διατηρεί μια μέση θερμοκρασία στον χώρο σπρώχνοντας με ταχύτητα όσο χρειάζεται, ώστε να μη κρυώνει το τζάκι μεν αν η ρύθμιση ήταν στο manual με περισσότερες στροφές, αλλά και να μην σηκώνει μεγάλη θερμοκρασία αν η ρύθμιση στο manual ήταν χαμηλά. Ουσιαστικά στο PROP το μοτέρ δουλεύει περίπου όπως το air-condition που ανεβοκατεβάζει στροφές αναλόγως της θερμοκρασίας στον χώρο. Βάζω ξύλα, ανεβαίνει η θερμοκρασία; Τότε σπρώχνει γρήγορα τον αέρα. Δεν βάζω ξύλα και πέφτει η θερμοκρασία; Σπρώχνει λίγο αέρα ώστε να μην κρυώσει το τζάκι από τον δυνατό αέρα και πέσει χαμηλά η θερμοκρασία του.

Το βράδυ βάζω 2 ξύλα, κλείνω εντελώς την εσωτερική εισαγωγή αέρα στον χώρο καύσης, για να καίει στο μίνιμουμ και γυρνάω σε AUTO έχοντας δώσει στο μοτέρ να δουλεύει μόνιμα στην σκάλα P4. Σε αυτή τη σκάλα έχω για αρκετές ώρες μια θερμοκρασία 50-55 βαθμούς. Τις πρωινές ώρες όταν πέσει κάτω από 45 σταματάει για λίγο. Τότε το τζάκι σηκώνει πάλι θερμοκρασία και μόλις περάσει τους 45 ξεκινάει για μερικά λεπτά κ.ο.κ. Η σκάλα P4 είδα ότι είναι ιδανική για τον χώρο μου και το μοτέρ μου ώστε να φέρνει μεν αέρα στον επάνω όροφο, αλλά να μην κρυώνει γρήγορα ο εξωτερικός αέρας το τζάκι.

Η εικόνα παρακάτω είναι το τι ρυθμίσεις έχω κάνει στο PROP, για να πάρει μια ιδέα όποιος δεν έχει προμηθευτεί τον θερμοστάτη, για το πως περίπου δουλεύει το μοτέρ σε σχέση με την θερμοκρασία του αισθητήρα.





Για παράδειγμα έχω δώσει στην δεύτερη στήλη στο U01, το 25% σαν κατώτερη ταχύτητα στροφών του μοτέρ και στο U09, το 70% σαν ταχύτητα των στροφών. Στο DEL τελευταία στήλη έδωσα 50 (που σημαίνει 5 βαθμούς Κελσίου) δηλαδή να αλλάζει σκάλα ανά 5 βαθμούς αύξησης της θερμοκρασίας.
Έτσι όταν το τζάκι έχει 40 βαθμούς το μοτέρ δεν δουλεύει καθόλου. Στους 45 ξεκινά στην σκάλα P1 να δουλεύει στο 25% της μέγιστης ταχύτητάς του. Όταν η θερμοκρασία είναι πχ στους 71 βαθμούς, το μοτέρ τότε μπαίνει στην σκάλα P6 και δουλεύει στο 53% της μέγιστης ταχύτητάς του. Όταν η θερμοκρασία είναι στους 83 βαθμούς τότε δουλεύει στην σκάλα P8 στο 64%. Φυσικά μόλις περάσει τους 91 βαθμούς τότε δουλεύει στο μάξιμουμ 100%, δηλαδή στην σκάλα P10, περνώντας από το 70% της σκάλας P9 στο 100% της P10.

Το βράδυ στο AUTO έχω δώσει P4 και το μοτέρ δουλεύει σχεδόν αθόρυβα στο 42% της ταχύτητας του ανεξαρτήτως βαθμών που έχει το τζάκι. Κόβει μόνο όταν πέσει κάτω από 45 βαθμούς για να μην φέρνει επάνω κρύο αέρα.
Χρειάζεται κάποιες ημέρες δοκιμών και ένα γρήγορο θερμόμετρο χώρου εξυπηρετεί πολύ στις δοκιμές.

Ελπίζω να μην μπέρδεψα περισσότερο τα πράγματα και να βοήθησα να ξεκαθαρίσει τουλάχιστον το θέμα ρυθμίσεις PROP που βρήκα πολύ χρήσιμο.
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by Makron.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": petrosp13

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #82038 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Ρυθμίσεις ροοστάτη θερμοστάτη FC810

Makron έγραψε: ...

Το βράδυ βάζω 2 ξύλα, κλείνω εντελώς την εσωτερική εισαγωγή αέρα στον χώρο καύσης, για να καίει στο μίνιμουμ και γυρνάω σε AUTO έχοντας δώσει στο μοτέρ να δουλεύει μόνιμα στην σκάλα P4. Σε αυτή τη σκάλα έχω για αρκετές ώρες μια θερμοκρασία 50-55 βαθμούς. Τις πρωινές ώρες όταν πέσει κάτω από 45 σταματάει για λίγο. Τότε το τζάκι σηκώνει πάλι θερμοκρασία και μόλις περάσει τους 45 ξεκινάει για μερικά λεπτά κ.ο.κ. Η σκάλα P4 είδα ότι είναι ιδανική για τον χώρο μου και το μοτέρ μου ώστε να φέρνει μεν αέρα στον επάνω όροφο, αλλά να μην κρυώνει γρήγορα ο εξωτερικός αέρας το τζάκι.

....

Αν και άσχετο με το θέμα να ρωτήσω κάτι πάνω σε αυτό που αποκόπτω από το κείμενό σου.
Οταν λές ρίχνεις 2 ξύλα να καίνε το βράδυ για πόσα κιλά μιλάμε και πόσες ώρες?

Επίσης άλλη απορία.
Γιατί έχεις εξωτερικό αέρα και όχι ανακύκλωση του εσωτερικού?
Τρίτη και κλείνω :ohmy:
Αν κατάλαβα καλά ουσιαστικά κάτω από την 4η σκάλα θεωρείς πως δε σε καλύπτει το βεντιλατέρ. Οπότε γιατί την πρώτη σκάλα δεν την ανεβάζεις πχ στο 40% από το 25 που το έχεις τώρα και έτσι να το δουλεύεις μόνιμα στο prop?


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #82180 από Makron
Απαντήθηκε από Makron στο θέμα Ρυθμίσεις ροοστάτη θερμοστάτη FC810

Gdevil έγραψε: Αν και άσχετο με το θέμα να ρωτήσω κάτι πάνω σε αυτό που αποκόπτω από το κείμενό σου.
Οταν λές ρίχνεις 2 ξύλα να καίνε το βράδυ για πόσα κιλά μιλάμε και πόσες ώρες?

Επίσης άλλη απορία.
Γιατί έχεις εξωτερικό αέρα και όχι ανακύκλωση του εσωτερικού?
Τρίτη και κλείνω :ohmy:
Αν κατάλαβα καλά ουσιαστικά κάτω από την 4η σκάλα θεωρείς πως δε σε καλύπτει το βεντιλατέρ. Οπότε γιατί την πρώτη σκάλα δεν την ανεβάζεις πχ στο 40% από το 25 που το έχεις τώρα και έτσι να το δουλεύεις μόνιμα στο prop?


Αγαπητέ φίλε αν και φεύγουμε λίγο ελπίζω ότι δεν θα ξεφύγουμε πολύ αφού οι ερωτήσεις σου αφορούν και ρυθμίσεις. ;) Λοιπόν στις απαντήσεις:

1. Όταν έχει δημιουργηθεί καλή θράκα από όλη την ημέρα, ρίχνω 2 στρογγυλά όχι σχισμένα ξύλα που είναι 6-7 κιλά συνολικά. Το τζάκι μου είναι ένα foyer Laudel 14KW. Στο σημείο που ρυθμίζει τον αέρα της καύσης ξύλων η πλαστική λαβή καταλήγει στο συρταράκι στάχτης σε βίδα. Δεν ξέρω αν όλα τα τζάκια έχουν παρόμοιο σύστημα. Κλείνω τον αέρα αλλά και σφίγγω και την βίδα για καλύτερη αεροστεγανότητα. Έτσι ο αέρας που μπαίνει στο χώρο καύσης είναι ελάχιστος κρατώντας τα ξύλα όλο το βράδυ να σιγοκαίνε. Το πρωί βρίσκω πάντοτε δυνατή θράκα που παίρνει αμέσως με ένα νέο ξύλο. Οξιά με υγρασία 18-25%, για 7 περίπου ώρες.

2. Είμαι στο Πήλιο. Μου αρέσει να έχουν το σπίτι και τα δωμάτια αέρα από έξω αφού είναι πολύ καθαρός. Το σπίτι το χειμώνα έχει τώρα άλλη ατμόσφαιρα εσωτερικά. Επειδή όμως η θερμοκρασίες πέφτουν χαμηλά τον χειμώνα κάτω από -5 (όχι ακόμη φέτος) έχω σκεφτεί να τραβάει μεν αέρα από έξω, αλλά στα κρύα από μέσα. Δυστυχώς μέχρι στιγμής δεν ήταν επιτυχημένο το σύστημα διπλής εισαγωγής λόγω θορύβου από την κίνηση του αέρα από μέσα. Έχω κάνει ερώτηση εδώ σχετικά www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...5580&Itemid=53#71759.

3. Καλή ερώτηση. Το βράδυ χρειάζομαι περισσότερη ζέστη στον επάνω όροφο χωρίς θόρυβο. Οπότε με βολεύει η σκάλα P4 που σπρώχνει αέρα μέχρι εκεί. Το πρωί όμως που το επάνω δεν με ενδιαφέρει τόσο όταν το τζάκι καίει οικονομικά δηλαδή έως τους 50-60 βαθμούς θέλω ζέστη κάτω που βγαίνει πιο εύκολα, αλλά ελάχιστο θόρυβο από το μοτέρ γιατί δουλεύω. Γι αυτό ακόμη και η σκάλα 1 ή 2 είναι χρήσιμη από το 25%. Όμως η ερώτησή σου με έβαλε σε σκέψεις και ίσως πρέπει να αναθεωρήσω το τελευταίο. Πρέπει να δω το χαμηλότερο όταν μπει στο 30%-33% αν είναι ικανοποιητικό και για βράδυ, ώστε να κάνω αυτό που λες και να το δουλεύω συνέχεια στο prop. Αν έχεις κάποια ιδέα σε κάτι που μου διαφεύγει πες.
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by Makron.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.088 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ