Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7905 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Δεν παίζει αυτό. Όταν βάλεις φωτιά μέσα στην εστία, η ζέστη και ο καπνός ξεκινάνε να ανέβουν ίσια πάνω. Έχεις δει ποτέ να γυρνάνε προς τα κάτω, μέσα από την σχάρα και προς το συρταράκι? Μόνο αν δουλεύει κάνας απορροφητήρας μέσα στο σπίτι και δημιουργεί τρελή υποπίεση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7908 από kavem
Απαντήθηκε από kavem στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
επισκεφτηκα σημερα το lerroy merlin στο αεροδρομιο
ειχε κατι λιγα foyer με τιμη ανω των 1000 ευρω της incicta
το selenic 700 τιμη 606 ε αλλα ουτε για δειγμα
θα περιμενω την επομενη παραλαβη αγνωστο ποτε ακριβως
για τζακα θα ρωτησω καποιον που εχω υποψη μου εκτιμω είναι καλος και θα ρωτησω και στο καταστημα αν προτεινει καποιον
μεχρι τοτε i stay tuned ,εδω εμαθα πολλα χρησιμα
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by kavem.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7923 από chari
Απαντήθηκε από chari στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
ASTERI καλησπερα.
Οι ερωτησεις μου: υπογειο, εχει μαντεμενια εστια 80Χ50Χ50 με καλη μονωση (διπλα παραθυρα και γυρω γυρω ολο το υψος των 2,8 μετρων με τοιχειο μπετον 20 εκατοστα που απ εξω εχει φελιζολ για μονωση και στο μερος που ακουμπα το τζακι ειναι απο εξω κοιπος σε υψος 2 μετρα αρα το υπογειο ειναι σκεπασμενο σε υψος 2 μετρα, ο τζακας ανοιξε μια τρυπα 15Χ15 στο υψος των 2 μετρων, πανω απο το χωμα 20 εκατοστα, και την αφησε ετσι διχως να βαλει ευκαμπτη σωληνα και να την κατεβασει κατω στον πατο του τζακιου.
Ετσι με κλειστα παραθυρα καπνιζει αμεσως, αν αφησω λιγο την ανακλιση τραβα πολυ καλα και δεν υπαρχει προβλημα. Τι κανουμε? μαμια λυση για να μην παγωνει το μερος?
Το τζακι ειναι κλειστο με γυψοσανιδα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7928 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Από ότι φαίνεται, ο ελκυσμός της καμινάδας είναι μικρός, οπότε το 15x15 της τρύπας και μάλιστα μακριά από την εστία, είναι μικρή διατομή. Αν ήταν με σωλήνα έως κάτω από την εστία, μάλλον θα δούλευε καλύτερα. Τι διατομή και τι ύψος έχει η καμινάδα σου?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7939 από chari
Απαντήθηκε από chari στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
H καμιναδα ειναι F30 περνα απο το σαλονι του επανω οροφου μεσα απο την γνια του κια ειναι τετραγωνη με γυψοσανιδα και εχει 2 περσιδες μια χαμηλα στο πατωμα και μια ψηλα και φαιρνει ζεστα στο πανω σαλονι και μετα παει στην σκεπη την κεκλιμενη, υπολογιζω 3 υπογειο και 3 1ος οροφος και 2,5 πανω στην σκεπη.
1ον. Τωρα αν βαλω κασετα, αφου βγαλω το μαντεμι απο μεσα, εφοσον βρω κατι που να ταιριαζει στις διαστασεις μου, ειναι πολυγωνικη η εστια, αφου βγαώ το μαντεμι θα μπορω να εχω προσβαση στον χωρο πισω (μεσα στο τζακι) αρα θα δω την τρυπα στο ντουβαρι, και βαλω σωληνα ευκμπτη Φ100 και την φερω κατω απο το κεντρο τις κασετας ή μπροστα στην αρχη της κασετας πιστευης οτι θα λυθει το θεμα του τραβηγματος?
2ον. Αμ βαλω το δικο σου το floer, αφου χαλασω την μροστινη πλευρα της γυψοσανιδας και κατασκευασω την φουσκα με ολες τις προδιαγραφες, οπως αναφερεις στα προηγουμενα μηνυματα,αλλα δεν βαλω τον εναλακτη θα μπορεσω να καλυψω τον χωρο μου που ειναι περιπου 60 τετραγωνικα σαλονι+κουζινα σε ενα χωρο και αλλα 2 δωματια περιπου 20-30 τετραγωνικα με τις πορτες τους απεναντι απο το τζακι σε αποσταση 6 μετρα ή πρεπει να βαλω και τον εναλακτη?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7944 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Μεγάλη διάμετρος, λιγότερο θερμά καυσαέρια, αργή ταχύτητα. Αν βάλεις ενεργειακό και φέρεις την εξωτερική σωλήνα από κάτω του, θα τραβάει θέλει δεν θέλει από κει. Και ναι, τα 14kW της Selenic μπορούν να κάνουν κουμάντο 100τμ με σύγχρονη μόνωση, απλά θα έχεις περισσότερη ζέστη στην περιοχή του τζακιού. Ο εναλλάκτης δίνει κάνα 5-10% χαλαρά στην απόδοση, οπότε η λογική λέει ότι αξίζει τα 300-400€ του, θα στα δώσει πίσω από την πρώτη χρονιά.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": chari

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.448 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ