Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #6088 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Σιγά το δύσκολο ρε συ, αυτό έχεις έννοια? Ξηλώνεις όλο το πάνω κομμάτι, το πας σε μαρμαρά και στο κόβει όσο θες. Από πίσω τι έχει, τσιμέντο, τούβλο?

Εμένα αντίστοιχη δουλειά (σε δύο γωνίες) την έκανε ο τζακάς επιτόπου, έκοψε, λείανε, έτριψε και δεν καταλαβαίνεις ότι έγινε τίποτα. Εσένα βέβαια είναι μεγαλύτερο το κομμάτι και για αυτό σου λέω βγάλτο και κόψτο σε μαρμαρά, για να είναι απόλυτα ίσιο και μετά το ξανακολλάς.

Από το να έχω μόνο 1-2 επιλογές σε εστία, εγώ αυτό θα έκανα. Βασικά στο πάνω το τζάκι αυτό έκανα, είχα 52cm ύψος και προτίμησα να το κόψω στα 55cm, παρά να πάω σε εστία που δεν ήθελα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #6089 από sarigiannis
Απαντήθηκε από sarigiannis στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Αστέρη εχω διαβάσει ολα τα post αλλα αυτό που έχω καταλάβει το πρόβλημα δεν είναι στις εστίες αλλα στους τοποθετητές γιατί δεν κουράζουν το μυαλό τους να μάθουν πιστέυουν οτι τα ξέρουν όλα κσι αυτό σου το λέω γιατί οταν άρχεισα να ρωτάω γιατί βάζουν μώνοση στην φούσκα που πηγένει ο αέρας απο το βιντιλατέρ με κοίταξε στραβά και μου λέει πως είναι 30χρονια τζακάς και να μου δώσει τηλ πελατων του που έχει βάλει τζάκι να μάθω λες και εαν υπάρχουν και δυσαρεστημένοι θα μου τους πει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #6091 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Αν η φούσκα σου είναι από γυψοσανίδα, θα του πας με το στανιό ένα πακέτο καλό πετροβάμβακα με φύλλο αλουμινίου, για να το τοποθετήσει. Όπως και γύρω-γύρω από το τζάκι, στον τοίχο. Γύρω-γύρω από το τζάκι μπαίνει για να εμποδίσει υψηλές θερμοκρασίες να διαβρώσουν τα δομικά στοιχεία γύρω-γύρω από την εστία (ειδικά σε σπίτια που είναι από ξύλα/προκάτ, βορείων χωρών γενικά), ενώ στο πάνω μέρος για να προστατέψεις την γυψοσανίδα από υψηλές θερμοκρασίες και να αποφύγεις ίνες της να παρασυρθούν από τον θερμό αέρα και να καταλήξουν στα πνευμόνια σου. Στην δική σου περίπτωση με την κασέτα, οι θερμοκρασίες είναι μικρότερες, αλλά και πάλι μιλάμε για 40€ δουλειά, για ένα πακέτο πετροβάμβακα. Όπου μπει προστατεύει. Ακόμα και σε περίπτωση φωτιάς, είναι Α1 άφλεκτος και θα περιορίσει την επέκτασή της σε παρακείμενα αντικείμενα, θα κερδίσεις αρκετό χρόνο για να αντιδράσεις, να πάρεις πυροσβεστική κλπ.

Και σιγά μην σου πει ο τζακάς, ότι βήχει πχ, ή έκανε άσθμα το παιδάκι του τάδε, που πέρασα τζάκι. Μπορεί και μην το μάθει και ποτέ. Και ας είναι και 200 χρόνια τζακάς...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #6093 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Σιγά το δύσκολο ρε συ, αυτό έχεις έννοια? Ξηλώνεις όλο το πάνω κομμάτι, το πας σε μαρμαρά και στο κόβει όσο θες. Από πίσω τι έχει, τσιμέντο, τούβλο?

Εμένα αντίστοιχη δουλειά (σε δύο γωνίες) την έκανε ο τζακάς επιτόπου, έκοψε, λείανε, έτριψε και δεν καταλαβαίνεις ότι έγινε τίποτα. Εσένα βέβαια είναι μεγαλύτερο το κομμάτι και για αυτό σου λέω βγάλτο και κόψτο σε μαρμαρά, για να είναι απόλυτα ίσιο και μετά το ξανακολλάς.

Από το να έχω μόνο 1-2 επιλογές σε εστία, εγώ αυτό θα έκανα. Βασικά στο πάνω το τζάκι αυτό έκανα, είχα 52cm ύψος και προτίμησα να το κόψω στα 55cm, παρά να πάω σε εστία που δεν ήθελα.


Ναι αλλα αν κοψω ολο το πανω κομματι , τοτε δεν θα καθεται στα πλαινα. Το μονο που μπορω απο οτι βλεπω ειναι να κανω οτι στην φωτο ή να ξαναπαραγγελω τα 3 κομματια μαρμαρου στην φατσα.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #6094 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Έτσι εννοούσα και γω, να κόψεις ένα Π, όπως στην φωτό. Σε κάποιες μάρκες τζακιών, υπάρχουν ένθετα Π από σίδηρο, τα οποία είναι για να κρύβουν το γύρω γύρω από το τζάκι, σαν κορνίζες. Αν βρεις κάποιο τέτοιο τζάκι, δεν χρειάζεται να βγει το κομμάτι να πάει σε μαρμαρά, το κόβετε επιτόπου με τροχό και τυχόν ατέλειες θα κρυφτούν πίσω από την κορνίζα. Σαν αυτό:



Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Asteris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #6095 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Οκ , αυτο γινεται μιας κ απο πισω το οριζοντιο μαρμαρο κατεβαινει 5 ποντους πιο κατω απο το πυροτουβλο. Το μονο κακο που βρισκω σε αυτην λυση ειναι οτι θεωρω οτι το κομματι στην διαδικασια αφαιρεσεις μπορει να παρουσιασει καποια ρωγματωση και τελος κ σημαντικοτερο , οτι αισθητικα δεν ξερω αν θα αλλοιωθει το αποτελεσμα.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.478 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ