Invicta Selenic 700

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #39508 από Asteris
Invicta Selenic 700 δημιουργήθηκε από Asteris
Μιά και έχει γινει το best seller του forum, αυτός ο giant killer νομίζω δικαιούται πλέον το δικό του topic.

Ας παρουσιάσουμε όλοι μας το Selenic μας, βάζοντας αν θέλετε μιά τελική φωτογραφία, συν όσες έχετε από την διαδικασία εγκατάστασης.



Το δικό μου νομίζω γνωστό, με έβγαλε ήδη ασπροπρόσωπο πέρυσι και έδωσε την έναυση για να μπουν δεκάδες θαρρώ άλλα και να ζεστάνουν φέτος αρκετούς από εσάς.

Αρχικά μπήκε με μικρές περσίδες και από την πολύ ζέστη, μου έκσασε τα γύψινα και την γυψοσανίδα.





Κατόπιν έγινε διόρθωση στα μεγέθη των περσίδων, μπήκε και η κάτω της εισαγωγής και πλέον είναι στις εργοστασιακές απαιτήσεις, οπότε πιστεύω να μην ξανασχοληθώ μαζί του για κάμποσα χρόνια..





Έγινε πρώτη παρουσίαση εδώ .

Πρόσθετ μπήκε και ένας εναλλάκτης με μοτέρ, ώστε να ενισχύσω την απόδοσή του.





Η όλη κατασκευή έγινε σύμφωνα με τις οδηγίες από το manual της Invicta (και 2-3 άλλων εταιριών που διάβασα για να έχω συνολική εικόνα) και εμφανίζεται συνοπτικά στην παρακάτω εικόνα:




Στο ισόγειο μπήκε επίσης ένα ίδιο μονόφατσο, στο οποίο μπήκε σκέτο, μόνο με φυσική ροή (οτιδήποτε άλλο στα 60τμ θα ήταν υπερβολή...

Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Asteris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #39663 από blamp
Απαντήθηκε από blamp στο θέμα Απ: Invicta Selenic 700
Ηχεία και καναπέδες φαντάζομαι θα απομακρυνθούν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #39664 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Απ: Invicta Selenic 700
Και τα δύο είναι στο μέτρο και σχετικά λοξά, οπότε πάνω από 50 βαθμούς δεν τα έχω δει να πάνε. Το κάτω τζάκι συν τοις άλλοις καίει ρελαντί, έχει πολύ λίγη δουλειά να κάνει με τα 60τμ που ζεσταίνει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #39698 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Απ: Invicta Selenic 700
Αστερι , θα παω σημερα για αγορα των υλικων . Εχω διαβασει σχεδον ολες τις σελιδες απο το γνωστο θεμα , οποτε πιο πολυ για επιβεβαιωση .
Το selenic θα το κανω με φυσικη ροη χωρις βεντιλατερ (δεν μπορω καθολου τον θορυβο).
1. Η καμιναδα θα εχει μηκος 6μετρα (ολη inox φυσικα). Απο οτι καταλαβα χρειαζομαι Φ160. Αρα πρεπει να παρω συστολη. Πειραζει ποσο αποτομη θα ειναι?
2. Εισαγωγη αερα θερμανσης απο εξωτερικα , με σωληνα τουλ Φ120 , σωστα?
3. Εισαγωγη αερα αερα θερμανσης απο μεσα απο το δωματτο , με εμβαδο περσιδων τουλ 4 dm^2 , σωστα? (εδω θα εχω προβλημα , μιας κ θα κρατησω την τουβλινη ποδια , υπαρχει αλλος τροπος να φερω τον αερα αυτον ? πχ απο τα διακενα γυρω γυρω απο την εστια?)
4. Εξαγωγη θερμου αερα ψηλα , με συνολικο εμβαδο περσιδων 10 dm^2, σωστα?
5. Σηκωμενη 1cm η εστια για να μην βρισκει το συρταρακι στον διακοσμο , σωστα?
6. Επενδυση τον θερμοθαλαμο , με φυλλα πετροβαμβακα 5cm παχος και αλουμινιοταινια , σωστα?
7. Προαιρετικο παταρακι για να κατεβασουμε τον θερμο αερα απο πιο χαμηλα , απο λαμαρινα 0,5mm κ ανω , σωστα?
8. Εκτονωτικο περσιδακι τερμα ψηλα (εδω δεν βρηκα διαστασεις)
9. Οι συνδεσεις/στεγανοποιησεις παντου με μαγγανεζα ή πυράντοχη σιλικόνη , σωστα?

Νομιζω δεν ξεχναω κατι.
ΑΛηθεια μηπως να γινοταν ενας μπουσουλας(πολλες οι 270+ σελιδες), με υλικα / διαδικασια ειδικα για το συγκεκριμενη εστια?
Ευχαριστω παρα πολυ :lol: B)

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by liakjim.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #39699 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Απ: Invicta Selenic 700
1) Όσο είναι όλες, γύρω στα 20εκ μήκος έχουν.
2) Ναι
3) Μόνο αν τα κενά είναι σύνολο 4dm2
4) Ναι
5) Ναι
6) Ναι
7) Ναι
8) Δύο, ένα δεξιά χαμηλά, ένα αριστερά ψηλά.
9) Ναι
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": liakjim

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #39707 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Απ: Invicta Selenic 700
Προβλημα νομιζω. Σημερα περιεργαζομουν την εστια κ δυστυχως ανακαλυψα 2 θεματα. Καταρχας υπαρχει κρακ κατω απο το κατω μανδαλο της πορτας κ πισω αριστερα ειναι σαν να χασκει λιγο. Δεν βλεπω φως αλλα απο δεξια ειναι εντελως εφαπτομενο.








Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by liakjim.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.127 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ