Μετατροπή ξυλολέβητα KITURAMI σε πέλλετ.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #175930 από INS
Γεια σας. Έχω ένα πρόβλημα κια θέλω την γνώμη σας. Έχω, εδώ και 8 χρόνια τον ξυλολέβητα KITURAMI KF35. Επειδή δεν διαθέτω χώρο αποθήκευσης για τα ξύλα στο χώρο που είναι εγκατεστημένος ο ξυλολέβητας, αναγκάζομαι κάθε τόσο και λιγάκι να κουβαλάω τα ξύλα. Όλο αυτό, με έχει κουράσει, έχω απευδήσει. Κώψε τα ξύλα, βρες λιανά γι απροσάναμα, κουβάλησέ τα. ουφ δεν αντέχω άλλο. Αν βάλω κια τον κόπο του καθαρίσματος απο στάχτες κια πίσσες, δεν παλεύεται. Έτσι λοιπόν, σκέφτηκα μήπως είναι καλή ιδέα να τον μετατρέψω να καίει πέλλετ, κουκούτσι, πυρήνα. Εσείς τι λέτε, αποτελεί η μετατροπή μια καλή λύση; Μήπως κανείς απο εσάς έχει κάνει αυτή την μετατροπή; Και αν ναι, ποιες είναι οι εντυπώσεις του; Ας μου πει την εμπειρία του. Είναι καλή σαν λύση; Πόσο θα στοιχείσει; Ο καυστήρας πετραιλαίου, κάνει για αυτή την δουλειά ή πρέπει να πάρω άλλον. Θα έχει απόδοση; Για 10 ώρες λειτουργείας την ημέρα πόσο πέλλετ θα χρειασθεί; Αν ξέρει κανείς ας με πληροφορήσει. 
Last edit: 2 Χρόνια 2 Μήνες πριν by INS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #175933 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ!!!!(25 ΜΑΡΤΙΟΥ)!!!!!ΟΙ ΜΕΤΑΤΡΟΠΕΣ ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΤΕΝΤΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΕΛΕΝΧΟΜΕΝΗ ΚΑΥΣΗ ΚΑΙ ΟΛΗ Η ΖΕΣΤΗ ΘΑ ΦΕΥΓΕΙ ΣΤΗΝ ΚΑΜΙΝΑΔΑ. ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΤΕΡ ΚΑΥΣΑΕΡΙΩΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΞΥΛΟΛΕΒΗΤΕΣ ΝΑ ΚΑΙΕΙ "ΞΥΛΑ"".ΠΑΡΕ ΕΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΜΕ ΚΑΛΟ ΒΑΘΜΟ ΑΠΟΔΟΣΗΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 75 % ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΕΛΛΕΤ ΚΑΙ  ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΓΓΥΗΣΗ ΚΑΙ """"ΥΠΟΣΤΙΡΗΞΗ" ΚΑΙ ΤΕΧΝΟΓΝΩΣΙΑ""!!!!!ΤΑ ΦΩΝΑΖΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΖΕΣΤΕΝΕΤΕ ΤΗ ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ ΜΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΗΜΙΜΕΤΡΕΣ ΜΕΤΑΤΡΟΠΕΣ!!!!!!ΔΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΣΟΥΠΕΡ ΟΠΩΣ Η MYTHERM THALIA PLUS η ΥΔΡΑΥΛΙΚΗ IOLI .ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΛΕΒΗΤΕΣ ""ΠΑΜΦΑΓΟΙ"" ΠΟΥ ΚΑΙΝΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!!!!!
 
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": INS

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #175934 από rofos
Καλύτερα λέβητας φτιαγμένος για καύση πέλλετ. Ετσι θα πάρεις την καλύτερη απόδοση. Από ότι καταλαβαίνω  πρέπει να είσαι σε περιοχή που μπορείς να βρεις πυρήνα , κουκούτσι. Δες και για λέβητες κατασκευασμένους για καύση κουκούτσι, πυρήνα. Εδώ στο φόρουμ υπάρχουν χρήστες των συγκεκριμένων  λεβήτων  ώστε να σε κατατοπίσουν , να σου πουν τα υπέρ και τα κατά. Μόνο αυτοί που χρησιμοποιούν τέτοιους λέβητες έχουν άποψη, κανένας άλλος.Σύγκρινε τιμές καυσίμου , τιμή λέβητα, και ανάλογα τα χρήματα που διαθέτεις πράξε το καλύτερο για σένα. Υπολόγισε και χώρο αποθήκευσης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #175935 από INS
Απαντήθηκε από INS στο θέμα Μετατροπή ξυλολέβητα KITURAMI σε πέλλετ.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ κ. Κώστα. Δηλ. με άλλα λόγια μου λέτε ότι δεν θα έχει απόδοση. Σωστά; Τώρα με έβαλες σε σκέψεις. Κάποιοι φίλοι μου το έκαναν, σε άλλη μάρκα ξυλολέβητα όμως και μου είπαν ότι πάνε όλα καλά. Μάλλον δεν μου λένε την αλήθεια φαίνεται.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #175936 από INS
Απαντήθηκε από INS στο θέμα Μετατροπή ξυλολέβητα KITURAMI σε πέλλετ.
Σε ευχαριστώ πολύ κ. rofos. Ναι σίγουρα έχεις δίκιο. Μόνον αυτοί μπορούν να μας πουν τι γίνεται. Αν και εγώ στο θέμα μου αναφέρω ΄΄αν κανείς έχεις κάνει την συγκεκριμένη μετατροπή στον λέβητα.΄΄ 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #175937 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
"""ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ"""ΛΕΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΗΜΙΜΕΤΡΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΕΤΑΣ ΤΗ ΖΕΣΤΗ ΕΞΩ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ """ΠΑΤΕΝΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΕΝΧΟΜΕΝΗ ΚΑΥΣΗ ΜΕ ΒΕΝΤΙΛΑΤΕΡ ΚΑΥΣΑΕΡΙΩΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΕΛΕΝΧΟΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΔΟΣΗ ΚΑΙ """"ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ"""" ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΤΑΣ ΤΗ ΖΕΣΤΗ ΣΤΗ """ΓΕΙΤΟΝΙΑ"""!!!!!!ΠΕΣ ΣΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΣΟΥ ΝΑ ΜΕΤΡΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΕΞΟΔΟ ΚΑΥΣΑΕΡΙΩΝ ΜΕ ΕΝΑ ΘΕΡΜΟΜΕΤΡΟ ΚΑΙ ""ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΜΕΤΑΤΡΟΠΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΖΑΜΠΑ ΠΕΤΑΜΕΝΗ ΕΝΕΡΓΙΑ ΕΞΩ"""""!!!!ΚΑΘΕ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ ΕΧΕΙ ΣΠΑΣΕΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΧΡΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΜΑ ΒΓΑΛΕΙ ΕΝΑ ΠΡΟΙΟΝ ΟΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΜΕ ΒΑΘΜΟ ΑΠΟΔΟΣΗΣ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ!!!ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΤΑΙΡΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ """MYTHERM""" ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΥΠΟΣΤΙΡΗΞΗ ΤΕΧΝΟΓΝΩΣΙΑ ΚΑΙ ΛΥΣΕΙΣ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΥΧΟΥΝΕ!!!!!!!Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΟΥΛΑΕΙ ΜΙΑ ΣΥΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ """ΕΞΑΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΚΛΕΙΝΕΙ ΣΤΑΜΑΤΑ ΝΑ ΕΜΠΟΡΕΥΕΤΑΙ ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑΛΙΜΠΑΝ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ ΚΑΙ ΨΑΧΝΕΣΤΕ!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.063 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ