Νεο ενεργειακο τζακι

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #175595 από Μπελουλης
Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά.Ειμαι νέο μέλος στην ομάδα,, και θα ήθελα τηββοηθεια σας.Εχω ένα παραδοσιακό τζακι ανοιχτού τυπου και θέλω να το αντικαταστήσω με ενεργιακο 
Από τις ελάχιστες γνώσεις που απέκτησα εδώ κι από κάποια video στο YouTube κατέληξα ότι θελω ενα 14 kw μαντεμενιο φυσικης ροης με μονομενο αεροθαλαμο και  εναλλακτη καυσαεριων. Το ερώτημα μου είναι που θα βρω ένα καλό τεχνίτη και αν το συνολικό κόστος μπορεί να είναι κοντά στα 2000€ Τέλος να προσθέσω ότι το σπίτι βρίσκετε στην Αττική και είναι μονοκατοικια

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #175598 από EVAGELOS
Απαντήθηκε από EVAGELOS στο θέμα Νεο ενεργειακο τζακι
εγω στο δικο μου τζακι που εκανα την αλλαγη απο απλο σε ενεργειακο εβαλα κασσετα ξεκινησα με κοστος 2000 και μου εφθασε 2800 γιατι πρεπει να υπολογεισης και δουλια που θα βγει στην πορεια πεζει ρολο και τη κασσετα σε κοστος θα βαλεις
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Μπελουλης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #175602 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα Νεο ενεργειακο τζακι
Και εγώ είχα παραδοσιακό με τα γνωστά προβληματα, ζεσταίνεσαι μόνο προς την μεριά που είναι το τζάκι, κουβάλημα πολλών ξύλων, ο χώρος που ηταν ΔΕΝ ζεσταινόταμε. Εβαλα ενεργειακό και έτσι έλυσα το πρόβλημα ζέστης σε έναν χωρό 60τμ ενιαίο.Βέβαια το κουβάλημα των ξύλων παραμένει, αλλά πολύ λιγότερα, επίσης έχεις τον καθαρισμό. Τώρα για τεχνίτη που θα κάνει την εγκατάσταση ΕΙΝΑΙ συνήθως λαχείο. Εγώ τότε, πρίν περ. 10 χρόνια, πηγα σε έναν αντιπρόσωπο της μάρκας που ήθελα, και του ανέθεσα και την τοποθέτηση. Δεν έχω κανένα πρόβλημα όλα αυτά τα χρόνια, ως πρός την απόδοση, αλλά και για οποιαδήποτε βοήθεια χρειαστώ. Δεν θέλω να σε επηριάσω, αλλά έτσι δούλεψε σε εμένα.

ΜΙΧΑΛΗΣ
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Μπελουλης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #175603 από Dimitris13
Απαντήθηκε από Dimitris13 στο θέμα Νεο ενεργειακο τζακι
Καλησπέρα το κόστος της μετατροπής εξαρτάται από το κόστος της εστίας,τα υλικά μόνωσης του θερμοθαλαμου αφού μίλησες για φυσικής ροης,τα λοιπά υλικά εγκαταστασης καθώς και τα εργατικά!Ολα αυτά στη δική μου περίπτωση με το κόστος της εστιας στα 1100€ (μαντεμενια) ανήλθαν περίπου στα 2500€.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #175606 από Μπελουλης
Απαντήθηκε από Μπελουλης στο θέμα Νεο ενεργειακο τζακι
Δημήτρη από μια προσφορά με αυτά τα δεδομένα,δηλ. εστια γύρω στα 1100€ ξήλωμα το παλιό τζακι και τοποθέτηση από την αρχή του νέου με αεροθαλαμο από πυριτικο ασβέστιο και τις γυψοσανιδες,συν χαλυβδινες γωνιες και αεραγωγό 1μ. Φ200 καθώς και χαλυβδινο εναλλακτη φ 200 η προσφορά ήταν γύρω στα 2750..Απλώς επειδή θεώρησα σωστά τα υλικά με το κόστος κατασκευής,σκέφτηκα μήπως πήγαινα σε μια λύση τυπου leroy για φθηνότερη εστια και έβρισκα ένα σωστό τεχνίτη για να κατεβάσω το συνολικό κόστος...κάνοντας όμως τέτοιου τύπου τζακι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #175609 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα Νεο ενεργειακο τζακι
Δεν ξέρω αν το LEROY ειναι σωστη λύση για την αγορα. ΟΜΩΣ άλλος συνφορουμιτης που εμπιστευτηκε τον τεχνιτη τους θα προσφύγη στον συνηγορο του καταναλωτη για την λανθασμένη τοποθέτηση. Διάβασε σχετικά το ΄΄Nordflam Remus Eco 16KW - δεν αποδίδει'' και θα καταλάβεις για τι είδους τεχνιτη εμπιστευεται το συγκεκριμένο κατάστημα. Βέβαια όπως έχω γράψει αρκετες φορές υπάρχουν και ΑΡΙΣΤΟΙ τεχνίτες. Όμως να γνωρίζεις ότι ΠΡΕΠΕΙ να τοποθετουνται τα τζάκια όπως αναφέρεται στο βιβλιαράκι που συνοδευει το κάθε τζάκι. Τα εργοστασια έχουν αμέτρητες δοκιμές για να καταλήξουν στην σωστότερη και αποδοτικότερη τοποθέτηση. Αλλά δυστυχώς οι περισσότεροι εγκαταστάτες θεωρούν ότι όλλα τοποθετούνται το ιδιο.

ΜΙΧΑΛΗΣ
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Μπελουλης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ