Re:Αντλία θερμότητας, κατανάλωση & τρόπος λειτουργίας

Περισσότερα
2 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #176139 από Nick Nick
καλησπέρα σε όλους,

Έχω μια αντλία θερμότητας Daikin 11kw τριφασική υψηλών θερμοκρασιών σε μονοκατοικία 90τμ με θερμό πρόσοψη και πλάκες μόνωσης στη ταράτσα στο νέο Ηράκλειο. Η θέρμανση είναι με σώματα.

Η αντλία πρεπει να δουλεύει σχεδόν συνέχεια σε 50 βαθμούς τα νερά και με τον θερμοστάτη σε υψηλότερη θερμοκρασία για να μην σβήνει συνέχεια και κάνει start stop η υψηλότερη θερμοκρασία τα νερά και με ωραρίο που να ανάβει και να σβήνει; Τι είναι καλύτερο;

Σήμερα διαβάζοντας κατάλαβα καλύτερα να ρυθμίσω τα νερά να δουλεύουν ανάλογα με την εξωτερική θερμοκρασία. Έκανα κάποιες αλλαγές από τις εργοστασιακές ρυθμίσεις (όχι ότι ξέρω) και τώρα αναρωτιέμαι να την έχω συνέχεια ανοιχτή η να την βάζω να λειτουργεί δυο φορές την ημέρα για κάποιες ώρες που θέλω. Το ίδιο ερώτημα με πάνω αλλά με αντιστάθμιση να λειτουργεί εάν το λένε έτσι

Την έχω πάρει κάποιους μήνες και έχω πάθει σοκ με τις ΚW που καταναλώνει. Για όλο το σπιτι καίει από 33-47 την ημέρα. Μια μέρα την έσβησα τελείως και άναψα δυο AC όλη μέρα και έκαψε 28 ΚW. 
πραγματικά σκέφτομαι να την πουλήσω και να πάρω άλλα δυο AC. 

συγνώμη για το μεγάλο κείμενο και ευχαριστώ για την βοήθεια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #176144 από Savvas
Εξαρτάται απο το τρόπο που ο χώρος κατοικείται.
Αν χρειάζεστε συνεχώς θέρμανση, είναι προτιμότερο (για ηλεκτρική συστήματα όπως η αντλία θερμότητας) συνεχής λειτουργία με τη μικρότερη δυνατή θερμοκρασία νερού που όμως επαρκεί για να ζεστάνει το χώρο (εξαρτάται απο τα εγκατεστημένα σώματα) .
Αν ο χώρος δεν έχει απαίτηση θέρμανσης συνεχώς (π.χ. επειδή το πρωί απουσιάζετε απο το σπίτι) τότε διακοπτώμενη θέρμανση ανεβάζοντας τη θερμοκρασία νερού όσο είναι απαραίτητο ώστε να επαρκεί για το χώρο.
Γενικά χαμηλές θερμοκρασίες στο νερό με περισσότερες ώρες λειτουργίας οδηγούν σε καλύτερη οικονομία, σε σχέση με υψηλές θερμοκρασίας και λιγότερες εναύσεις σε σύγκριση ΑΦΟΥ ο χώρος έχει ζεσταθεί και για παρατεταμένη λειτουργία. Σε διακοπτώμενη θέρμανση π.χ. 2 .ωρες το πρωί και 5 ώρες το απόγευμα οι χαμηλές θερμοκρασίες νερού δεν είναι πρακτικές γιατί το σύστημα αργεί να ζεσταθεί. Αν ταυτόχρονα η διαστασιολόγηση των σωμάτων και της αντλίας δεν είναι σωστά υπολογισμένη για χαμηλές θερμοκρασίες νερού, τότε είναι ακόμα πιο δύσκολα τα πράγματα.
Είναι σημαντικό να ξέρεις στο περίπου την εγκατεστημένη ισχύ των σωμάτων με βάση τη θερμοκρασία νερού που τρέχει μέσα τους και όχι με θερμοκρασία προσαγωγής 90 oC ή 75 oC
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dryianni

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #176150 από Nick Nick
Ευχαριστώ πολύ.
Σίγουρα θέλει χρόνο για να ζεστάνει σε χαμηλές θερμοκρασίες νερού αλλά νομίζω με κάποιες ώρας το πρωί και κάποιες το απόγευμα θα είναι ποιο οικονομική από συνεχόμενο.
Την έβαλα για περίπου 24 ώρες σε λειτουργία και έκαψε μαζί με όλα τα άλλα στο σπιτι 50 Kw🤦‍♂️
Προσπάθησα να βάλω την θερμοκρασία νερού ανάλογα με την εξωτερική θερμοκρασία και μου δίνει εξερχόμενο νερό χαμηλό όποτε δεν θα ζεσταίνεται ο χώρος με μερικές ώρες.
Πως πρέπει να βάλω τις θερμοκρασίες; Χαμηλή εξωτερική, υψηλή εξωτερική και ανάλογα τα νερά για να δουλεύει σωστά; Ξέρω ότι όλα στο περίπου είναι γιατί έχει να κάνει με τα σώματα αλλά θα ήθελα μια συμβουλή. Επιπλέον το εισερχόμενο νερο σε τι διαφορά να το βάλω;

Όλες οι συμβουλές δεκτές γιατί με την αύξηση του ρεύματος και βλέποντας τα AC να καίνε λιγότερο πραγματικά σκέφτομαι ότι έκανα βλακεία που πήρα αντλία.

Ευχαριστώ και πάλι!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #176160 από dryianni

Nick Nick έγραψε: Ευχαριστώ πολύ.
Σίγουρα θέλει χρόνο για να ζεστάνει σε χαμηλές θερμοκρασίες νερού αλλά νομίζω με κάποιες ώρας το πρωί και κάποιες το απόγευμα θα είναι ποιο οικονομική από συνεχόμενο.
Την έβαλα για περίπου 24 ώρες σε λειτουργία και έκαψε μαζί με όλα τα άλλα στο σπιτι 50 Kw🤦‍♂️
Προσπάθησα να βάλω την θερμοκρασία νερού ανάλογα με την εξωτερική θερμοκρασία και μου δίνει εξερχόμενο νερό χαμηλό όποτε δεν θα ζεσταίνεται ο χώρος με μερικές ώρες.
Πως πρέπει να βάλω τις θερμοκρασίες; Χαμηλή εξωτερική, υψηλή εξωτερική και ανάλογα τα νερά για να δουλεύει σωστά; Ξέρω ότι όλα στο περίπου είναι γιατί έχει να κάνει με τα σώματα αλλά θα ήθελα μια συμβουλή. Επιπλέον το εισερχόμενο νερο σε τι διαφορά να το βάλω;

Όλες οι συμβουλές δεκτές γιατί με την αύξηση του ρεύματος και βλέποντας τα AC να καίνε λιγότερο πραγματικά σκέφτομαι ότι έκανα βλακεία που πήρα αντλία.

Ευχαριστώ και πάλι!!!

Αν βάλατε αντλία σε αντικατάσταση λέβητα πετρελαίου και αφήσατε τα σώματα που σας ζέσταιναν με το λέβητα δεν πρόκειται να ζεσταθείτε οικονομικα (υψηλή θερμοκρασία προσαγωγής, χαμηλό COP, υψηλη κατανάλωση).
Μεγαλωστε τα σώματα για να παρετε από αυτά ικανοποιητικες θερμίδες με θερμοκρασίες προσαγωγής έως 55 °C, όπως έγραψε και ο @Savvas.
Τότε θα λειτουργήσει στην πραξη και η αντιστάθμιση (η ρύθμιση λειτουργίας βασει εξωτερικής θερμοκρασίας).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν - 2 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #176163 από Savvas
Αντλία θερμότητας με σώματα (ειδικά αν αυτά δεν έχουν υπερδιαστασιολογηθεί) και διακοπτόμενη θέρμανση, δεν κάνουν γενικά πολύ καλό συνδυασμό.
Η έννοια της οικονομικής λειτουργίας που υπόσχονται, βασικά προϋποθέτει συνεχή λειτουργία και συγκρίνεται με την αντίστοιχη συνεχή λειτουργία π.χ. λέβητα πετρελαίου.
Φυσικά και θα έχετε μεγαλύτερη κατανάλωση σε σχέση με τα a/c, διότι αυτά θερμαίνουν κυρίως τον αέρα με βεβιασμένη κυκλοφορία και γι'αυτό αποκρίνονται αμέσως στις ανάγκες του χώρου καταναλώνοντας σημαντικά λιγότερο σε κανονικές συνθήκες. Οι συγκρίσεις μόνο σε μακρύ ορίζοντα μπορούν να γίνονται.
Η αντλία απο την άλλη, πρέπει πρώτα να θερμάνει τα νερά που, θα θερμάνoυν τα σώματα, που μέσω ακτινοβολίας και επαγωγής θα θερμάνουν σταδιακά τον αέρα και τα δομικά στοιχεία, κάτι που παίρνει απο ώρες έως και ημέρες. Έπειτα και αφού έρθει θερμική ισορροπία, προσφέρει στο χώρο περίπου μόνο τις θρμικές απώλειες που είναι περίπου σταθερές και μπορεί να λειτουργεί οικονομικά σε συνθήκες inverter /modulation. Όμως η μεγάλη κατανάλωση γίνεται κατα βάση στην αρχή για να καλύψει τη θερμοχωρητικότητα νερού και κτηρίου, που θα μας την επιστρέψει πίσω σταδιακά αργότερα. Αν όμως μιλάμε για διακοπτώμενη θέρμανση, αυτό συνήθως γίνεται απώλειες προς το περιβάλλον καθώς εκείνες τις ώρες δεν υπάρχει ανάγκη θέρμανσης και οι απώλειες προς το περιβάλλον είναι ευθέως ανάλογες μεταξύ εσωτερικής και εξωτερικής θερμοκρασίας. Και μετά ξανα πάλι απο την αρχή...
Με λίγα λόγια χωρίς υπερδιαστασιολογημένα σώματα για να μπορεί να ρίξεις τη θερμοκρασία του νερού, αν δε μας ενδιαφέρει η θέρμανση του χώρου σχεδόν 24/7 η αντλία θερμότητας είναι λιγότερο οικονομική σε όρους κατανάλωσης απο τα a/c που σου προσφέρουν τόση, όση ενέργεια χρειάζεσαι εκείνη τη στιγμή. Φαντάσου το ανάλογο με ένα θερμοσίφωνα και ένα ταχυθερμοσίφωνα.
Οι θερμοκρασίες νερού, δεν νομίζω πως μπορεί να σου δώσει κανείς απαντήσεις γενικές γιατί είναι συνάρτηση των σωμάτων, των απωλειών του σπιτιού ΚΑΙ του τρόπου λειτουργίας της θέρμανσης.
Θέλουμε το νερό σε χαμηλή θερμοκρασία, αλλά τόση ώστε ο χώρος αρχικά να μπορεί να θερμανθεί σε εύλογο διάστημα και ταυτόχρονα με αυτή τη θερμοκρασία αφού ο χώρος φορτιστεί και ισορροπήσει, να μπορεί να καλύπτει τις απώλεις του σπιτιου σε λειτουργία inverter /modulation, διαφορετικά η οικονομική λειτουργία πάει περίπατο αν η αντλία πασχίζει συνεχώς.
Last edit: 2 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν by Savvas.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dryianni, PAPADAKIS

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #176164 από Nick Nick
Ευχαριστώ πολύ. 
Τα περισσότερα σώματα είναι μεγαλύτερα από ότι πρέπει αλλα αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι εάν η αντλία μπαίνει σε λειτουργία inverter και καίει λιγότερο όταν φτάνουν τα νερά την θερμοκρασία που πρέπει; 
η διαβάζει κάτι από το χειριστήριο; 
ρωτάω αυτό γιατί το χειριστήριο της Daikin το έχω βάλει πάνω κοντά στην αντλία και όχι στο σπιτι. Στο σπιτι έχω βάλει ένα άλλο που δίνει την λειτουργία On off και έχει κάποιες άλλες ενδείξεις για τον χρήστη. 
γενικά εάν το αφήσω συνεχόμενα έχει την ζέστη που θέλω σε χαμηλές θερμοκρασίες αλλά έχει και μεγάλη κατανάλωση κατά την γνώμη μου. 
εκτός από τις παραπάνω ερωτήσεις θα ήθελα σε μια κρύα ημέρα τι θεωρείτε μεγάλη κατανάλωση για την αντλία, τι μικρή και τι κανονική. 

ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια να καταλάβω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.104 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ