Θέρμανση με αντλια θερμότητας και κλιματιστικα

Περισσότερα
4 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 4 Χρόνια 8 Μήνες πριν #168288 από pgouv
Υπάρχει μια πρόταση την οποία δε μπορώ να βρω επιχειρήματα κατά παροτι δε μου φαίνεται σωστη.
Το σπίτι εχει απλά κουφώματα αλουμινιου και χωρις μόνωση σε κολώνες με συρόμενα κουφώματα και ειναι εκτεθιμένο απο τις 4 πλευρές.
Θεωρητικά για να ζεσταθεί θέλει 20kw-24kw.
Υπάρχει μια πρόταση να βάλω αντλία 16kw σε κλασικά σωματα και να ανάβω τα κλιματιστικά για εξτρα απο το να βάλω θέρμανση με καυσιμο.
Last edit: 4 Χρόνια 8 Μήνες πριν by pgouv.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 8 Μήνες πριν #168289 από jnet
Αντλία υψηλών θερμοκρασιών? Σε ποιά περιοχή είναι το σπίτι?

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 4 Χρόνια 8 Μήνες πριν #168292 από Fokion
και θα αναγορευτείς με μεγα χορηγό της ΔΕΗ....

ποιος στοκος στο προτεινε???
τριφασική παροχή εχεις?
μια αντλια που θα δουλευει στο τερμα μονιμως μαζι με τις αντιστασεις της ( WOW ) συν 3-4 κλιματιστικά............
Ναι οκ...........

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 4 Χρόνια 8 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 4 Χρόνια 8 Μήνες πριν #168293 από pgouv
Εχω τριφασικο.
Αρχικά την αντλία 16kw μου την ειχε προτεινει ο πρωτος "μηχανολογος" που ρώτησα αλλά η "μελέτη" που εκανε ήταν μια σελίδα word με προσφορά. Μετά ημουν πιο προσεκτικός και βρηκα άλλο μηχανολογο. Γενικά οι περισσότεροι μηχανολογοι μου προτείνουν υγραέριο και ο μηχανικός που εχω επιλέξει και μου εκανε μελέτη. Απλα οι σωληνώσεις κτλ ειχαν περαστεί πριν 15 χρονια χωρις μελέτη απο υδραυλικό.

Απλά αυτος που προτείνει την απλη αντλία είναι κοντινό προσωπο που ειχε χτίσει το σπιτι και λέει οτι αφου εχει φωτοβολταικά ότι δε πληρώνεις ρευμα και αξίζει. Πρακτικά βαση υπολογισμών 16kw ειναι οσο απαιτουν οι 2 οροφοι απο τους 3 οποτε θα ειναι οριακα και γιατι να βαζω καυστηρες κτλ και να μπλεκω.Αλλα δεν εχω τι να πω, γιατι θεωρητικά αν βγάζει η αντλία 16kw και τα κλιματιστικά βαζουν αλλα 8kw πχ δε θα ειναι σαν να εχω αντλια 24; Δηλαδή θα πάρω την ενεργεια απο ρευμα/περιβάλλον αντι για καυσιμο
Last edit: 4 Χρόνια 8 Μήνες πριν by pgouv.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 8 Μήνες πριν #168300 από dryianni
Για να υπολογίσετε το κόστος χρήσης τα πράγματα είναι πολύ απλά:
Ανατρέχετε στον ΚΕνΑΚ και βρίσκετε τις κατά εποχή χαμηλότερες θερμοκρασιες για την περιοχή σας, προσθέτοντας τις σχετικές επιβαρύνσεις (ύψος, προσανατολισμός, ανεμόπτωση, κ.λ.π.). Έτσι θα υπολογίσετε την ισχύ στην οποία θα λειτουργεί κάθε μέρα χωριστά το σύστημα αντλία θερμότητας + κλιματιστικά (εφ' όσον τα τελευταία είναι inverter).
Κατόπιν θα προσθέσετε όλες αυτές τις τιμές για το σύνολο της περιόδου που θεωρείτε οτι απαιτείται θέρμανση του χώρου σας και θα πολλαπλασιασετε με την τιμή kw/h του παρόχου σας (προσοχή στη διακύμανση της τιμής κατά εύρος κατανάλωσης ανά τετραμηνία και στο κόστος επιβάρυνσης δικτύου λόγω υψηλής κατανάλωσης).
Υ.Γ.: Η τιμή των 24 kw/h, που αναφέρετε ως απώλειες αφορά τη δυσμενέστερη συνθήκη (χαμηλότερη θερμοκρασία του ετους στην περιοχή + επιβαρύνσεις) υπο την οποία θα λειτουργεί το σύστημα για να έχετε θερμοκρασία 20 βαθμών Κελσίου στο σαλόνι σας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 4 Χρόνια 8 Μήνες πριν #168302 από john88s
Οι αντλίες θερμότητας κατά την άποψη μου προσφέρουν ευκολία.

Δεν προσφέρουν οικονομία.

Συνιστάται να τοποθετούνται σε νέα σπίτια στον αστικό ιστό.

Έχουν υψηλή τιμή αγοράς οι αποδόσεις που υπόσχονται είναι πολύ κάτω από τις πραγματικές.

Η τιμή ρεύματος θα αυξηθεί τουλάχιστον 15% τα επόμενα 2 χρόνια. Για την ακρίβεια θα ποντάρω στο 30% .

Από το 2009 έως το 2019 υπάρχει αύξηση 100% στην τιμή του ρεύματος.

Οι υπολογισμοί πρέπει να γίνονται πάντα με το τιμολόγιο της ΔΕΗ. Όπως έχω εξηγήσει και σε άλλη περίπτωση λόγω οριακής τιμής συστήματος όλοι οι εναλλακτικοί πάροχοι το τελευταίο 6μηνο είναι 10-30% ακριβότεροι από ΔΕΗ! Οι χρεώσεις είναι σε άλλο πεδίο και δεν αφορούν τιμή kw.
Last edit: 4 Χρόνια 8 Μήνες πριν by john88s.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Nasikas, dryianni

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ