Αντλία θερμότητας Daikin 14kw

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #166305 από JonnyS
Απαντήθηκε από JonnyS στο θέμα Re:Αντλία θερμότητας Daikin 14kw

dimlyk έγραψε: δεν παει ακριβως ετσι :)
εχεις 1000 κβ καταναλωση -300-400 το σπιτι μενουν 600-700 δηλ 20-23 κβ ανα ημερα
που καταναλωνεις σε 10 ωρες ... αν την αφησεις να δουλευει αλλες 10 ωρες θα καταναλωσει 5-8 κβ ακομα
μπορεις να διαλεψεις μια τυπικη μερα χωρις ακραιες θερμοκρασιες και να κανεις την δοκιμη αφηνοντας την αντλια 24 ωρες κι ακομα καλυτερα παρακολουθωντας το ρολοι η την καταναλωση στον πινακα της ...αν δεν ισχυει αυτο που γραφω τοτε θα πρεπει να αρχισεις να ψαχνεσαι ....γενικα στην αρχη καταναλωνει την μεγιστη ισχυ ...μετα απο λιγο ριχνει την ισχυ της η δουλευει λιγοτερη ωρα ο συμπιεστης ...και μολις το σπιτι και τα νερα φτασουν στην ζητουμενη θερμοκρασια η καταναλωση της πεφτει στο ελαχιστο ...αν εχεις και ζεστα νερα χρησης απο την αντλια τοτε τα δεδομενα σου ειναι ακομα καλυτερα .οποτε μπορεσεις κανε την δοκιμη που σου ειπα και θα το διαπιστωσεις και μονος σου ....και μην συγκρινεις ανομοια πραγματα ...κανενα σπιτι δεν ειναι ιδιο με αλλο :)



Με δοκιμή όπως μου είπες με θερμοκρασίες από 19 το βράδυ και 21 την υπόλοιπη μέρα και ΖΝΧ μαζί με το ρεύμα στο σπίτι 50kw...σημείωση λόγω θερμομόνωσης διαπιστώνω ότι η θερμοκρασία διατηρείται πολλες ώρες στο χώρο άρα αν βάλω τον θερμοστάτη στους 19για το βράδυ όταν κοιμόμαστε μέχρι το πρωί δεν δουλεύει και πολύ τα σώματα ειναι κρύα η χλιαρα....αυτό επιβαρύνει την αντλία ώστε να ξανά ζεστάνει τα νερά....μήπως θερμοστάτης και αντλία δεν συνδιάζονται σωστα;
Επίσης το monitor της daikin είναι στο λεβητοστασιο...είναι θέμα αυτό; Το λέω αυτό γιατί στην αρχή ηθελαν να δουλεύει χωρίς τους θερμοστάτες αλλά μετά βάλανε μια πλακέτα της daikin που σου επιτρέπει να ρυθμίζεις τον κάθε όροφο με τον θερμοστάτη όπως με το πετρελαιο...δεν ξέρω αλλά νομίζω ότι κάτι δεν πάει καλα
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dimosmav

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #166312 από dimosmav
Απαντήθηκε από dimosmav στο θέμα Re:Αντλία θερμότητας Daikin 14kw
Καλησπέρα και καλή χρονιά. Νομίζω ότι ο συνδυασμός που έχεις επιλέξει, αντλία υψηλών θερμοκρασιών και σώματα, έχει αυξημένη κατανάλωση ρεύματος. Ιδανικός συνδυασμός είναι η χαμηλών θερμοκρασιών με ενδοδαπέδια, buffer και νυχτερινό ρεύμα. Φίλος μου που τα έχει αυτά βγάζει το χειμώνα με 1000 € περίπου με σταθερή θερμοκρασία 21,5 . Αντίστοιχα εγώ με λέβητα πέλλετ χρειάζομαι 1200 € περίπου με θερμοστάτη σταθερά στους 21,5 και πραγματική θερμοκρασία στο σπίτι 22,5 βαθμούς. Τα σπίτια μας ίδια περίπου στα 130 τμ. Περιοχή πεδινά Καρδίτσας. Με αυτά μπορείς να βγάλεις ένα πρώτο συμπέρασμα για το τι πραγματικά πρέπει να περιμένεις, λαμβάνοντας υπόψη και το διαφορετικό κλίμα που επικρατεί στα μέρη του καθενός από εμάς.

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #166317 από JonnyS
Απαντήθηκε από JonnyS στο θέμα Re:Αντλία θερμότητας Daikin 14kw
Καλησπέρα και καλή χρονιά....κοίτα από τα λεγόμενα σου δεν έχω και μεγάλη διαφορά διότι με κατανάλωση 50kw την μέρα έχω 200 ευρώ το μήνα για αντλία και ρεύμα σπιτιού στο 5μηνο είμαι στα 1000ευρω μαζί με το ρεύμα του σπιτιού ..πολύ καλά νομίζω αλλά εάν μου λες ότι με αντλία υψηλών δεν μπορώ να κάνω κάτι παραπανω τότε θα περιμένω για μελλοντική χρήση φωτοβολταϊκού...όπως και να έχει κερδισμένος είμαι .απλά ψάχνω πάντα για το καλύτερο και πάντα κοιτάω μήπως έχω κάνει κάποιο λάθος εγώ ...βασικά πιστεύω πως οι ρυθμίσεις περνούν βελτίωση αλλά δ ν ξέρω τον τρόπο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #166319 από dimosmav
Απαντήθηκε από dimosmav στο θέμα Re:Αντλία θερμότητας Daikin 14kw
Αυτό που θα μπορούσες να κάνεις είναι να προσθέσεις κάποια στιγμή buffer και νυχτερινό ρεύμα για μεγαλύτερη εξοικονόμηση. Επίσης η σταθερή θερμοκρασία του θερμοστάτη βοηθά την αντλία να δουλεύει πιο οικονομικά. Δεν της αρέσει το πάνω κάτω.

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #166322 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:Αντλία θερμότητας Daikin 14kw
η μονη ορατη βελτιωση ειναι το νυχτερινο αν δεν εχεις ηδη και να φροντιζεις να λειτουργει η αντλια οσο περισσοτερο τις ωρες του νυχτερινου ...τα φωτοβολταικα μονο αν εχει καλη τιμη να πουλας ρευμα στην δεη αλλιως δεν ειναι και πολυ συμφεροντα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #166323 από dimosmav
Απαντήθηκε από dimosmav στο θέμα Re:Αντλία θερμότητας Daikin 14kw
Τα καινούργια φωτοβολταϊκά δεν αφήνουν πλέον κάποιο σημαντικό κέρδος.Τώρα είναι πολύ χαμηλά και για αυτό δεν υπάρχει ενδιαφέρον . Έχω στη στέγη μου 10αρι από το 2011 με τιμή κιλοβατώρας πληρωτέα από τη ΔΕΗ καλή. Αφήνει καλό ποσό αφού αποπληρώνεται και το δάνειο.
Φρόντισε τουλάχιστον να πάρεις νυχτερινό.

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Last edit: 5 Χρόνια 2 Μήνες πριν by dimosmav.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ