Αντλία θερμότητας Daikin 14kw

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #166250 από JonnyS
Αντλία θερμότητας Daikin 14kw δημιουργήθηκε από JonnyS
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη
Θα ήθελα να εκφράσω μερικές απορίες σχετικά με την λειτουργια-καταναλωση της αντλίας Daikin υψηλών θερμοκρασιών που έβαλα πρόσφατα
Να επισημάνω ότι έχει γίνει θερμομόνωση με 7αρι πάχος
Τώρα όσο αναφορά την λειτουργια είναι για 8-10 ώρες διότι βλέπω κακταναλωση περιπου 3,5 kw/h κάτι το οποίο με έχει απογοήτευση τελείως κατανάλωση σε ένα μήνα ρεύμα αντλίας και σπιτιού 1000kw...
Πραγματικά ο εγκατάστατης μου λέει ότι όλα είναι οκ...αλλά να πληρώνεις 170 ευρω κάθε μήνα ρεύμα δεν είναι αυτό που περίμενα και όχι για 24ωρη χρηση
Θα ήθελα τις απόψεις σας περί του θέματος
Last edit: 5 Χρόνια 2 Μήνες πριν by JonnyS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #166253 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Αντλία θερμότητας Daikin 14kw
δεν μας ειπες τιποτα για το σπιτι αλλα 5 ευρω την μερα δεν νομιζω ναναι πολλα αρκει να ζεσταινεται...ουτε πελλετ να ειχες :)
τζαμπα δεν μας ζεσταινει τιποτα ισως υπαρχουν βελτιωσεις αλλα μονο καποιος ειδικος θα μπορουσε να τις βρει και παλι δεν ειναι σιγουρο


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #166255 από JonnyS
Απαντήθηκε από JonnyS στο θέμα Αντλία θερμότητας Daikin 14kw
Το σπίτι είναι 130τ.μ με πρόσφατη θερμομόνωση όπως προείπα ...η μελέτη έγινε από μηχανικό αλλά ο προβληματισμός μου πηγάζει από μετρήσεις άλλων χρηστών για 25 με 35 kw την ημέρα για 24ωρη κατανάλωση κάτι που φέρνει να έχω διπλάσια κατανάλωση σύμφωνα με τα λεγόμενα τους....
Τώρα επιπλέον πληροφορίες που θα χρειαστείτε ώστε να βγάλουμε ένα συμπέρασμα πέστε μου διότι είμαι νέος στο κομμάτι αντλίας για αυτό αρχίζω να το ψάχνω ώστε να διασφαλισω μια 24ωρη χρηση με πιο χαμηλή καταναλωση
Last edit: 5 Χρόνια 2 Μήνες πριν by JonnyS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #166256 από dimosmav
Απαντήθηκε από dimosmav στο θέμα Re:Αντλία θερμότητας Daikin 14kw

JonnyS έγραψε: Το σπίτι είναι 130τ.μ με πρόσφατη θερμομόνωση όπως προείπα ...η μελέτη έγινε από μηχανικό αλλά ο προβληματισμός μου πηγάζει από μετρήσεις άλλων χρηστών για 25 με 35 kw την ημέρα για 24ωρη κατανάλωση κάτι που φέρνει να έχω διπλάσια κατανάλωση σύμφωνα με τα λεγόμενα τους....
Τώρα επιπλέον πληροφορίες που θα χρειαστείτε ώστε να βγάλουμε ένα συμπέρασμα πέστε μου διότι είμαι νέος στο κομμάτι αντλίας για αυτό αρχίζω να το ψάχνω ώστε να διασφαλισω μια 24ωρη χρηση με πιο χαμηλή καταναλωση

Ποια περιοχή; Μονοκατοικία; Χρησιμοποιείς σώματα ή fan coil;


Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #166259 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:Αντλία θερμότητας Daikin 14kw
δεν παει ακριβως ετσι :)
εχεις 1000 κβ καταναλωση -300-400 το σπιτι μενουν 600-700 δηλ 20-23 κβ ανα ημερα
που καταναλωνεις σε 10 ωρες ... αν την αφησεις να δουλευει αλλες 10 ωρες θα καταναλωσει 5-8 κβ ακομα
μπορεις να διαλεψεις μια τυπικη μερα χωρις ακραιες θερμοκρασιες και να κανεις την δοκιμη αφηνοντας την αντλια 24 ωρες κι ακομα καλυτερα παρακολουθωντας το ρολοι η την καταναλωση στον πινακα της ...αν δεν ισχυει αυτο που γραφω τοτε θα πρεπει να αρχισεις να ψαχνεσαι ....γενικα στην αρχη καταναλωνει την μεγιστη ισχυ ...μετα απο λιγο ριχνει την ισχυ της η δουλευει λιγοτερη ωρα ο συμπιεστης ...και μολις το σπιτι και τα νερα φτασουν στην ζητουμενη θερμοκρασια η καταναλωση της πεφτει στο ελαχιστο ...αν εχεις και ζεστα νερα χρησης απο την αντλια τοτε τα δεδομενα σου ειναι ακομα καλυτερα .οποτε μπορεσεις κανε την δοκιμη που σου ειπα και θα το διαπιστωσεις και μονος σου ....και μην συγκρινεις ανομοια πραγματα ...κανενα σπιτι δεν ειναι ιδιο με αλλο :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #166304 από JonnyS
Απαντήθηκε από JonnyS στο θέμα Re:Αντλία θερμότητας Daikin 14kw
Το σπίτι είναι μεζονέτα 3οροφη στην περιοχή Πρέβεζα και έχω σωματα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ