Μονοφασική ή τριφασική αντλία θερμότητας;

Περισσότερα
9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #135704 από kinigos
Διάβασα αρκετά από το φόρουμ και από άλλες πηγές, αλλά ο προβληματισμός πάλι παραμένει.
Ξεκίνησα το περασμένο καλοκαίρι ανακαίνιση στην πατρική κατοικία στο χωριό, ώστε να αποτελέσει και την μόνιμη κατοικία πια. Μιλάω για πέτρινο σπίτι. που βρίσκετε στην Γ κλιματική ζώνη.
Σκοπός ήταν να αλλάξω τα πάντα. Ηλεκτρολογικά, υδραυλικά, σκεπή κλπ. Ήθελα όμως το στοιχείο της πέτρας να είναι εμφανές και να μην καλυφθεί με μόνωση. Οι τοίχοι είναι 0,60 εκ. πάχους.
Έχω κάνει καινούργια στέγη εμφανή, οπότε το μέσο ύψος ανέβηκε.
Τώρα είμαι στην προέγκριση του εξοικονομώ. Πορτοπαράθυρα θα μπουν αλουμινίου με θερμοδιακοπή και ενεργειακά τζάμια.
Ψάχνομαι όμως για θέρμανση. Είμαι ανάμεσα σε αντλία θερμότητας και πέλλετ. Σίγουρα βιομάζα και ξύλο μπορεί να με συνέφερε πιο πολύ, αλλά είναι και οι ώρες απασχόλησης, συν του ότι τη γυναίκα δεν την βλέπω πρόθυμη να τα εξυπηρετεί για όταν θα λείπω.
Απευθύνθηκα σε μηχανολόγο και μου έκανε μελέτη θέρμανσης, μιας και ο ενεργειακός επιθεωρητής είναι πολιτικός μηχανικός και δεν το κατείχε το θέμα και μου έβγαλε ότι το κτίριο έχει 14.400KW απώλειες.
Επειδή σαν πρώτη επιλογή έχω την αντλία θερμότητας, μου σύστησε αντλία μεταξύ 16 και 20.
Προσανατολίζομαι για daikin atherma υψηλών θερμοκρασιών.
Επειδή η ηλεκτρολογική εγκατάσταση θα γίνει από την αρχή, σκεφτόμουν να την κάνω τριφασική, αλλά προς το παρών να έχω μονοφασικό, λόγω κόστους.
Ο υπεύθυνος της daikin μου προτείνει την 16αρα μονοφασική, αλλά σε τριφασικό ρεύμα.
Οι απορίες.
Προτιμάτε η λύση της μονοφασικής, ή είναι προτιμότερο να διαθέσω λίγα ακόμη και να πάω σε τριφασική;

Επίσης θεωρείται την επιλογή της αντλίας καλή λύση ή στο τέλος του χρόνου θα μου στοιχίζει ο κούκος αηδόνι;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #135707 από jnet
Που είναι το σπίτι? Σε τι υψόμετρο? Σε ποιο Νομό?
Τα ρωτάω αυτά γιατί το Γ κλιματική ζώνη μας δίνει μια διάσταση αλλά και ο Μυτικας 2918μ εκεί ανήκει.

Μπορεί να είσαι σε μια περιοχή με φτηνό Pellet λόγω μεταφορικών.

Αν δεν λείπεις για μεγάλα χρονικά διαστήματα με έναν λέβητα pellet με καλό αυτόκαθαρισμό και μεγάλη δεξαμενή δεν θα χρειάζεται να επεμβαίνει η σύζυγος.

Από την στιγμή που βλέπεις altherma υπάρχει budget οπότε μπορείς και λύση με κάποια μικρή ΑΘ με θερμοκρασίες μέχρι 60-65 και έναν λέβητα pellet για τα χοντρά κρύα.

Εγώ είμαι υπέρ των υβριδικών λύσεων αρκεί να υπάρχει χώρος στο λεβητοστάσιο.

Ελπίζω να μην σε μπερδεύω. Για μονοφασική ή τριφασική δεν έχω άποψη.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Last edit: 9 Χρόνια 9 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #135709 από kinigos
Το σπίτι είναι στο νομό Λάρισας στους πρόποδες του Κισσάβου. Αέρα έχουμε μπόλικο το χειμώνα με τις μέσες θερμοκρασίες προς τα χαμηλά να είναι έως -6. Φυσικά η χαμηλότερη που έχει καταγραφεί ήταν -22, αλλά αυτό είναι εξαίρεση.
Μπάτζετ υπάρχει λόγω εξοικονομώ.
Ο λόγος που κλείνω προς την αντλία, είναι 1) η μηδενική ενασχόληση σε συνάρτηση με το χαμηλότερο κόστος θέρμανσης και 2) διότι πιστεύω ότι το ρεύμα παρόλες της αυξήσεις, σαν κοινωνικό αγαθό θα παραμείνει σε σύγκριση με άλλες πηγές ενέργειας σε χαμηλότερη τιμή. Άλλωστε όλες οι άλλες πηγές από το ρεύμα και το πετρέλαιο εξαρτούν την τιμή τους.
Επειδή 2 με 4 τόνους ξύλα μπορώ να τα έχω είτε δικά μου είτε σε καλή τιμή, θέλω να την συνδυάσω με ενεργειακό τζάκι φόγιερ ώστε να είμαι αυτόνομος σε περίπτωση διακοπής ρεύματος ή κάποιου χιονιά και να το έχω σαν υποβοήθηση τις πιο πολλές ημέρες από το απόγευμα και μετά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #135710 από avato-pantou
Μονοφασική 16ΚW σε μονοφασικό ρολόι ΔΕΗ μην το σκέφτεστε καθόλου ειδικά αν η ηλεκτρολογικη εγκατάσταση είναι παλιά και η κεντρική παροχή δεν είναι 3*10.Μονοφασική σε τριφασικό ρεύμα οκ βάζεις διαφορετική φάση σε κάθε μηχάνημα και είσαι μια χαρά.Αν θες γνώμη κοίτα για μεσαίες 60-65 βαθμούς να έχεις και ψυξη το καλοκαιράκι μια που τα κάνεις απο την αρχή.

Είμαι εγώ καλό παιδί...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #167598 από abantaz
Γεια σας, μένω Ορεστιάδα σε διαμέρισμα 72τμ και θέλω να βάλω αντλία θερμότητας χωρίς να έχω κατασταλάξει ακόμη αλλά κλείνω προς υψηλών θερμοκρασιών της daikin. Η οικοδομή είναι περίπου κατασκευή 2003, το υπάρχον ρεύμα στο σπίτι είναι μονοφασικό, θα έχω πρόβλημα με εγκατάσταση μονοφασικής αντλίας? Μου λένε πως θα έχω θέμα με το ρεύμα κ δε θα μπορεί να τη σηκώσει μαζί με τις ανάγκες του σπιτιού, η εξυπηρέτηση της daikin μου είπε πως η αντλία θέλει μια ασφάλεια 25Α στην εξωτερική μονάδα και άλλη μία ίδια στην εσωτερική. Θα τη σηκώνει το υπάρχον δίκτυο του σπιτιού, αν γνωρίζει κάποιος που τη χρησιμοποιεί θα ήθελα τη γνώμη του.
υ.γ έχω μελέτη θερμικών απωλειών από μηχανολόγο και θα προστεθεί εξωτερική μόνωση σε ταράτσα και τοιχοποιία πριν την τοποθέτηση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #167608 από Fokion
η μονοφασική παροχή σου ΠΟΣΑ αμπερ ειναι??? απο εκει ξεκινάς....

βεβαια εχε υποψη σου οτι το 25 ειναι το απολυτως μεγιστο. Αλλά....

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ