Γρηγορος τροπος για να ζεσταθει λουτρο για μπανιο

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137458 από johann

Savvas έγραψε: Το αερόθερμο στο μπάνιο είναι λίγο περίεργη κατάσταση, γιατί όταν είσαι βρεγμένος το ρεύμα αέρα απο τον ανεμιστήρα προκαλεί έντονο αίσθημα κρύου.

Θα σου έλεγα να κοιτάξεις καλύτερα για κονβέκτορα. Πρακτικά είναι αερόθερμα φυσικής ροής αέρα. Δεν έχουν το μειονέκτημα του αισθήματος κρύου απο τον ανεμιστήρα και αποδίδουν ζέστη στο χώρο πολύ πιο γρήγορα απο τα καλοριφέρ λαδιού γιατί δεν έχουν θερμική αδράνεια.
Τιμές ξεκινάνε απο 20 € περίπου και αν θέλεις ένα πιο καλό μοντέλο δε χρειάζεται να δώσεις πάνω απο 50€.

Αλογόνα και λοιπές ανάλογες λύσεις δεν προσφέρονται για μπάνιο καθώς δεν μπορούν σε εύλογο χρόνο να ζεστάνουν το χώρο. Είναι κυρίως για να ζεσταίνουν με ακτινοβολία το χρήστη, πράγμα ιδιαίτερα άβολο (και λίγο επικίνδυνο) στο μπάνιο.



Μπορεις να μου στειλεις λινκ απο κονβέκτορα απο σκρουτζ
ειναι οι παρακατω?
www.skroutz.gr/c/1501/THermopompoi-Convectors.html

Τι διαφερουν απο το αερο8ερμο, εχω μπερδευτει

John Lambrakis
email: lambrakisjohn at hotmail.com

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137461 από stergiosbik
Τα αεροθερμα εχουν ανεμιστηρα,οι κονβεκτορες οχι.
Δουλευουν με φυσικη ροη αερα,οπως τα καλοριφερ.Σε δευτερολεπτα βγαζουν ζεστο αερα και μολις ο θερμοστατης δωσει εντολη σταματα να δουλευει η αντισταση οποτε σταματα και η ροη του αερα. ;)

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Last edit: 9 Χρόνια 6 Μήνες πριν by stergiosbik.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137462 από Savvas
Ναι, αυτοί που έβαλες είναι κονβέκτορες.
Τα αερόθερμα, έχουν έναν δυνατό ανεμιστήρα που φυσάει πάνω σε μια πυρωμένη αντίσταση. Όταν όμως το ανθρώπινο σώμα είναι βρεγμένο, λόγω του αέρα εξατμίζεται το νερό στην επιφάνεια του δέρματος και το ρεύμα αέρα που όταν είσαι στεγνός σε ζεσταίνει, όταν είσαι βρεγμένος το αισθάνεσαι ως κρύο. Η εξάτμιση κλέβει τη θερμότητα του αέρα.
(εκεί στηρίζεται και ο μηχανισμός του ιδρώματος, για να δροσίζεται το ανθρώπινο σώμα σε συνθήκες ζέστης).

Οι κονβέκτορες απο την άλλη δεν έχουν ανεμιστήρα (κάποια μοντέλα έχουν ένα μικρό βοηθητικό ανεμιστήρα με επιλογή κουμπιού). Ο αέρας με κινείται πιο αργά με φυσική ροή, ως αποτέλεσμα της θέρμανσής του και μόνο απο την ηλ.αντίσταση. Τόσο αργά ώστε να μην προκαλεί έντονη εξάτμιση, αλλά αρκετά γρήγορα για να ζεστάνει σύντομα ένα μικρό - μεσαίο χώρο 10-20μ² σύντομα.

Αντιδρούν πολύ πιο γρήγορα απο τα καλοριφέρ λαδιού, γιατί ο αέρας μπαίνει μέσα τους, θερμαίνεται και αμέσως εξέρχεται στο χώρο. Η φυσική αυτή ροή είναι αρκετή για να μεταφέρει γρήγορα την θερμότητα στο χώρο.

Αντίθετα στο καλοριφέρ λαδιού, πρέπει πρώτα να ζεσταθεί μέσα του το λάδι, και μετά να ζεστάνει τον αέρα που είναι σε επαφή μαζί του πετυχαίνοντας πιο αργά αποτελέσματα. Έχει χαρακτηριστικά θερμοσυσσώρευσης, αργεί να αποδώσει ζέστη στο χώρο και όταν το σβύνεις, κρυώνει πιο σταδιακά.

Αντίθετα οι κονβέκτορες αποκρίνονται αμέσως, αρχίζουν να δίνουν αμέσως στο χώρο όταν τους ανάψεις και όταν τους σβύσεις, πολύ σύντομα σταματάνε να μεταφέρουν ζέστη στον αέρας.
Αερόθερμα και κονβέκτορες έχουν ακριβώς την ίδια κατανάλωση ρεύματος για τα ίδια watt. Αλλάζει η αίσθηση της ζέστης, για το λόγο που προαναφέραμε.

Στην περίπτωση του μπάνιου που θέλεις γρήγορη απόκριση και περιστασιακή λειτουργία στη διάρκεια της μέρας, οι κονβέκτορες είναι το πιο κατάλληλο μέσο συμπληρωματικής ηλεκτρικής θέρμανσης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137466 από johann
Σας ευχαριστω ολους.
Μου λυσατε την απορια .
Μρερδευομουν σχετικα με τα κονβεκτορες επειδη εβλεπα να κυκλοφορουν με ανεμιστηρα και τα ονομαζαν turbo heat.
Τελικα η διαφορα ολοι ειναι οτι δεν γυρναει τοσο γρηγορα ο ανεμιστηρας στα μοντελα που το διαθετουν.


θα προμηθευτο μολις βρω προσφορα και 8α σας πω εντυπωσεις.
Ευχαριστω

Το παρακατω ειναι κονβεκτορας σωστ?
www.lidl-service.com/cps/rde/SID-0EBCFD9...B5%CF%81%CE%BC%CE%BF

John Lambrakis
email: lambrakisjohn at hotmail.com
Last edit: 9 Χρόνια 6 Μήνες πριν by johann.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137469 από electron
Παιδιά αυτα τα πράγματα δεν ειναι επικίνδυνα?

Για μεσα στο μπάνιο γιατί απο υδρατμούς, νερα κ.τ.λ.π μπορούν να κάνουν βραχυκύκλωμα ή ακομα και να πάθει κάνεις ηλεκτροπληξία?.

Εγω καθότι "καχύποπτος" λόγω και επαγγέλματος αν θέλετε, δεν θα έκανα μπάνιο με ένα αερόθερμο απέναντι μου. Εδώ δεν κάνω ούτε με το πλυντήριο ρούχων να είναι σε λειτουργιά και φυσικά δεν εχω και μπριζα μεσα στο μπάνιο καθότι κρίνω οτι είναι επικίνδυνο.

Προσοχή γιατί και λιγο ή και για λιγο, το ρεύμα αν μας χτυπήσει παίζει σημαντικό ρόλο το πόσο είμαστε μονωμένοι,ως προς το έδαφος και φυσικά......... όταν είμαστε ξυπόλυτοι και βρεγμένοι είναι οτι χειρότερο... καθώς είμαστε πλεον κάλοι αγωγοί για να περάσει από μέσα μας το ρεύμα.

Εγω απλα οταν κρυώνω (αν και εχω καλοριφέρ απέναντι) καμια φορα βαζω ενα ηλεκτρικό αερόθερμο για κάποια λεπτά με κλειστή την πορτα, και αφου το κλεισω και το βγαλω εξω απο μπάνιο επειτα μπαίνω


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Last edit: 9 Χρόνια 6 Μήνες πριν by electron.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137470 από dimlyk
αυτο οπως και πολλα αλλα ειναι ερμαφροδιτο :)
μια και μιλατε για μπανιο ομως καλο ειναι να χρησιμοποιειτε προιοντα για χρηση σε μπανιο (υγρους χωρους)
για να μη σπασει ο διαβολος το ποδαρι του :)

εγω δεν καταλαβαινω την διαφορα αεροθερμου και κονβεκτορα ...αν δεν θες να σε φυσαει ο αερας γυρνα αλλου το αεροθερμο (να στεγνωνει και καμμια πατσετα ) :)

αν ειδικα μιλαμε για μωρο καλο ειναι να μην υπαρχουν καθολου ρευματα αερα στον χωρο


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.098 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ