Primus 45

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61050 από ryanph69
Απαντήθηκε από ryanph69 στο θέμα Primus 45

PRIMUS 45 έγραψε:

electron έγραψε:

ryanph69 έγραψε: Κύριοι,

Ξέρει κανείς αν αντί για νερό μέσα στις σωληνώσεις του καλοριφέρ αντικαταστήσουμε ένα μέρος του με κάποιο άλλο υγρό έχουμε καλύτερη απόδοση και στο λέβητα από την απορρόφηση της προσφερόμενης ενέργειας αλλά και στα σώματα μέσα στο σπίτι με τελικό αποτέλεσμα την οικονομία;


Πολύ ενδιαφέρον ερώτημα, το έχω σκεφτεί και εγώ.

Ξέρει κανείς να απαντήσει ?

TI Παταμε στον πινακα για να δουμε την θερμοκρασια καυσαεριων PRIMUS 45?

Τι υγρο θα ειναι αυτο ?
και ποιο?


Αύτο ψάχνουμε. Τι υγρό θα είναι αυτό και ποιο θα είναι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61056 από PRIMUS 45
Απαντήθηκε από PRIMUS 45 στο θέμα Primus 45

electron έγραψε:

ryanph69 έγραψε: Κύριοι,

Ξέρει κανείς αν αντί για νερό μέσα στις σωληνώσεις του καλοριφέρ αντικαταστήσουμε ένα μέρος του με κάποιο άλλο υγρό έχουμε καλύτερη απόδοση και στο λέβητα από την απορρόφηση της προσφερόμενης ενέργειας αλλά και στα σώματα μέσα στο σπίτι με τελικό αποτέλεσμα την οικονομία;


Πολύ ενδιαφέρον ερώτημα, το έχω σκεφτεί και εγώ.

Ξέρει κανείς να απαντήσει ?

TI Παταμε στον πινακα για να δουμε την θερμοκρασια καυσαεριων PRIMUS 45?

ΤΟ - μια φορα εναν αριθμο με κουκιδα ειναι τα καυσαερια
και ξανα το - για νερου


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61059 από PRIMUS 45
Απαντήθηκε από PRIMUS 45 στο θέμα Primus 45

electron έγραψε:

panelbas έγραψε: ...........Επίσης θα ήθελα να μοιρασθώ μαζί σας ένα πάθημά μου με τον λέβητα προς γνώση και αποφυγή.Το καπάκι του σιλό πρέπει πάντοτε να είναι αεροστεγώς κλειστό και ποτέ ανοικτό,ιδίως όταν το καυσιμο κοντεύει να τελειώσει.Το καλοκαίρι είχα βάλει ένα σακκούλι πέλλετ για ζεστό νερό θερμοσίφωνα.Επειδή το σιλό είχε πιάσει λίγο καπνό, άνοιξα το καπάκι για να καθαρίσει και απομακρύνθηκα για λίγο.Όταν γύρισα το πέλλετ μέσα στο σιλό είχε πάρει φωτιά.Με το feed προώθησα το πέλλετ στο θάλαμο καύσης και απέφυγα τα χειρότερα.........
..............η εστία καύσης πρέπει να είναι λοφάκι μεστάχτη και αποκαιδια για να έχει καλή φλόγα.Όταν την καθαρίζω δεν κάνει καλή καύση και ο καπνός ντουμάνι.Έτσι αφήνω από μόνη της να πέφτει ηστάχτη κάτω.Το παρακολουθώ.
Βασίλης


Φίλε Βασίλη καλησπέρα και καλώς ήρθες στην παρέα. :cheer:

Για αυτό πρέπει να έχει διακόπτη ασφάλειας η σύστημα έλεγχου επιστροφής φλόγας

Εδώ να αναφέρω ότι εδώ έχουμε τον Νίκο (primus 45) o οποίος είναι “γάτος” στο ενλογο μηχάνημα, είσαι και εσύ “παλαιός” όποτε περιμένουμε εμπειρίες να μας πεις και με πέλλετ.

Εγώ ακόμα δεν εχω ξεκινήσει τον λέβητα μου (primus 25), είμαι στις εργασίες τοποθέτησης και προετοιμασία λεβητοστάσιου, το καλό εδώ είναι ότι έχει μπόλικες πληροφορίες και πιστεύω ότι αν είμαι “διαβασμένος” θα μπω στο νόημα πιο γρήγορα
Όταν ξεκινήσω τον λέβητα

Ο υδραυλικός μου, μου είπε ότι επειδή έχει τον φυσητήρα σκορπάει τον πυρήνα (σκόνη) με αποτέλεσμα σκόνη και κάπνα,
ίσως για αυτό όταν κάνει το βουναλάκι είναι καλύτερα ίσως επειδή κλείνουν οι οπές..

Εγώ λεω να κανω την αρχή με πέλλετ και μετά να δω για πυρινοξυλο γιατί το βρίσκω σε καλή τιμη, εύχομαι να μην ντουμανιάσω τους γείτονες, είμαι και μονοκατοικία ανάθεμα με!! :evil:

Να ρωτήσω ο εσωτερικός θερμοστάτης είναι καλό να κλείνει τον καυστήρα όταν πιάσει θερμοκρασία η τον κυκλοφοριτη? :dry:

Παρε και μια ψηφο απο μενα γιαυτο που εγραψες +1 καρμα


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61061 από PRIMUS 45
Απαντήθηκε από PRIMUS 45 στο θέμα Primus 45
Primus 45
746 Απαντήσεις
Το θέμα ξεκίνησε 10 Μήνες 21 Ώρες πριν από PRIMUS 45

40.2χιλ. Προβολές
Αντε να παμε στις 100000 Προβολες


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61067 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Primus 45

ryanph69 έγραψε: Κύριοι,

Ξέρει κανείς αν αντί για νερό μέσα στις σωληνώσεις του καλοριφέρ αντικαταστήσουμε ένα μέρος του με κάποιο άλλο υγρό έχουμε καλύτερη απόδοση και στο λέβητα από την απορρόφηση της προσφερόμενης ενέργειας αλλά και στα σώματα μέσα στο σπίτι με τελικό αποτέλεσμα την οικονομία;




Μπορουμε να αδειασουμε την εγκατασταση εντελως και να την γεμισουμε με διαθερμικο λαδι.

Γυρω στα 2,5 ευρω το κιλο εχει.

Σε καποιες χωρες τις ευρωπης οι εγκαταστασεις θερμανσης γεμιζουν μονο με διαθερμικο λαδι.

Φευγω τωρα...αργοτερα θα πουμε περισσοτερα.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61090 από stefgoon
Απαντήθηκε από stefgoon στο θέμα Primus 45
Στο δικο μου κυκλωμα βαλαμε περιπου 40 λιτρα παραφλου λογω των πολλων αλλατων για να μην καθαριζω κυκλοφορητες μια στο τοσο. Ο υδραυλικος μου ειπε και για το λαδι αλλα ειναι μανικι (χωρις να μου πει παραπανω) αν χρειαζεται συμπληρωμα ή γενικα για καποια επισκευη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.249 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ