Primus 45

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57469 από PRIMUS 45
Απαντήθηκε από PRIMUS 45 στο θέμα Primus 45

electron έγραψε: Επιτέλους σήμερα παρέλαβε ο φίλος μου τον λέβητα και άρχισε η οδύσσεια του κατεβάσματος στο λεβητοστάσιο του!!.

Κυριολεκτικά έγινε φύλλο και φτερό για να χωρέσει και να ελαφρύνει όσο το δυνατό περισσότερο για να κατεβεί από την σκάλα. Χρησιμοποιήσαμε ένα μαδέρι και 6 άτομα.

Σας παραθετω μερικες φωτο μαζι με κάποιες παρατηρήσεις :



Το σιλό δεν έχει δείκτη και διακόπτη ασφάλειας



το εσωτερικό του σιλό με τις κόλλες σιλικόνης



Ο κοχλιας..



Αυτό το εξάρτημα που μοιάζει σαν "φτυαράκι" είναι για να καθαρίζουμε τις στάχτες η μπαίνει κάπου?

επισης η σχαρα για τα ξυλα ειναι αυτος ο κυλινδρος ?



επίσης κάτι τελευταίο.. Ο λέβητας χρειάζεται μαζί με κάποια αλλά ασφαλιστικά και μια βαλβίδα ασφάλειας για τους 90 βαθμούς που δείχνει στο Manual.

Αυτή δεν την παραλάβαμε με τον λέβητα. Πάει μαζί με τον λέβητα η αγοράζετε ξεχωριστά?.
Γιατί ο υδραυλικός μου είπε ότι αφενός μπορεί να είναι και ακριβή σαν κόστος, αφετέρου ίσως να μην την έχουν τα μαγαζιά εδώ στην Αθηνά!. :huh:
Εσείς την παραλάβατε μαζί με τον λέβητα?, Το ποιο λογικό είναι να την δίνουν μαζί αφού προορίζετε για ασφάλεια του ίδιου τους του λέβητα!



Ο λεβητας γυμνος και ξαπλωμενος ετοιμος για το κατεβασμα!

ειδα και σε ενα σιτε το δοχειο σταχτης, παει και αυτο μαζι ?


electron δεν ειναι σιλικονες αυτες ειναι φλατζοκολλα


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57604 από bavel
Απαντήθηκε από bavel στο θέμα Primus 45

ΠΑΠΑΣ έγραψε:

bavel έγραψε: Φίλε electron καλώς ήρθες κ εσύ στο club των primus !!
Η βαλβίδα ασφαλείας δεν περιλαμβανεται αγοράζεται χωριστά,ο κύλινδρος που είδες είναι η εστία καύσεως και πάνω από αυτή τοποθετείται η σχάρα ξύλου ( η οποία όμως χρεώνεται 100€).Εννοείται ότι ο λεβητας συνοδεύεται με το δοχείο συλλογής στάχτης καθώς κ ένα συρμάτινο βουρτσακι καθαρισμού των τουμποσωληνων.Τώρα αυτό που δεν μου άρεσε κ δεν μπορώ να το καταλάβω είναι
γιατί δεν βάζουν τον δείκτη στάθμης καυσίμου κ το διακόπτακι στο σιλο όπως στον δικό μου 34 αρη. Όλες αυτές οι λεπτομέρειες κάνουν διάφορα,αντί να εξελλισουν τα μοντέλα τους τα κάνουν πιο απαρχαιωμένο;Τι να πω τόσο κόστος έχει η μας θεωρούν δεδομένους πελάτες??
:evil:


Καλα μιλαμε οι ανθρωποι ειναι οτι ναναι.Εμενα ο λεβητας μου ηρθε με τη βαλβιδα ασφαλειας,αλλα μου φαγανε το βουρτσακι καθαρισμου. :)


bavel οταν ανοιγεις το καπακι του σιλο και δεν κανει επαφη ο διακοπτης ασφαλειας σου βγαζει ενδειηξη OFF στον πινακα?Εμενα δεν μου βγαζει τιποτα.


Φίλε ΠΑΠΑΣ δεν κατάλαβα τι εννοείς ότι δεν κάνει επαφή σε εμένα βγάζει κανονικά off όταν ανοίγω το καπάκι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57609 από NIKIDIMI
Απαντήθηκε από NIKIDIMI στο θέμα Απ: Primus 45
εξωτερική θερμοκτασία πριν 5-12,τωρα -5 με 5.Ο όροφος εχει συνθετικά κουφωματα και μονωμένη πλακα φετος (σκεπη λαμαρίνα).Το ισόγειο εχει ξυλινα παραθυρα παλια χωρίς μόνωση.καταναλωση πετρελαίου περιπου 4 τόνους λόγω παλαιου λεβητα 50kw και μη μονωμενης πλάκας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57635 από ΠΑΠΑΣ
Απαντήθηκε από ΠΑΠΑΣ στο θέμα Απ: Primus 45

NIKIDIMI έγραψε: εξωτερική θερμοκτασία πριν 5-12,τωρα -5 με 5.Ο όροφος εχει συνθετικά κουφωματα και μονωμένη πλακα φετος (σκεπη λαμαρίνα).Το ισόγειο εχει ξυλινα παραθυρα παλια χωρίς μόνωση.καταναλωση πετρελαίου περιπου 4 τόνους λόγω παλαιου λεβητα 50kw και μη μονωμενης πλάκας.


Ειχες και με τον πετρελαιου 22-23 βαθμους μεσα στο σπιυι συνεχεια?

bavel οταν σηκωνω το καπακι δεν μου βγαζει ενδειξη off στον πινακα.Συνσχιζει να μου δειχνει τη θερμοκρασια του λεβητα.Απλα οταν γεμιζω παταω το stop.Τι σκ@τ@ επαθε δυο καλωδιακαια ειναι ουτε που τα ακουμπησα ποτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57650 από PRIMUS 45
Απαντήθηκε από PRIMUS 45 στο θέμα Απ: Primus 45
ΚΑΛΗΜΕΡΑ απο ΓΙΑΝΝΕΝΑ
-2 παγωνια εξω και μεσα...............!!!!!!!!!!
Ζεστουλα


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57752 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45

PRIMUS 45 έγραψε: electron δεν ειναι σιλικονες αυτες ειναι φλατζοκολλα


PRIMUS 45 δεν ειναι φλατζοκολλα ειναι σιλικονη υψηλης θερμοκρασιας



τελικα αυτα που σας εδειξα στην φωτο ειναι για το καθαρισμα της σταχτης?



"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.223 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ