Primus 45

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #120227 από Καλογιάννης
Απαντήθηκε από Καλογιάννης στο θέμα Primus 45

stratis 1 έγραψε: Δεν ειναι αχρηστος ενας λεβητας επειδη δεν εχει συντήρηση φλόγας.
Το θεμα αυτο λύνεται πανευκολα για την περιπτωση που χρησιμοποιουμε πελλετ.
Ο αρχικος σχεδιασμος του ηταν για πυρηνοξυλο,στο οποιο δεν χρειαζεται συντηρηση η φλογα,γιατι κραταει η θράκα για 24 ωρες.


Φίλε μου τι εννοείς λύνεται εύκολα για την περίπτωση του ξύλου το θέμα; Αν έχεις κάποια πρόταση θα μας βοηθούσες. Εγώ το μόνο που έχω σκεφτεί είναι να βρώ τρόπο να πνίζω τον αέρα που τραβάει εκτός από το τάμπερ και από το καπάκι εισαγωγής γιατί από ότι φαίνεται η καμινάδα μου τραβάει πολύ καλά και αυτό στην προκειμένη περίπτωση μάλλον δε βοηθάει....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #120233 από koskoz
Απαντήθηκε από koskoz στο θέμα Primus 45

Καλογιάννης έγραψε:

LEONAS έγραψε: Πετα τον να απαλαχτεις γιατι αν κατσεις και διαβασεις εδω
θα καταλαβεις γιατι το λεω B)


Μην ανησυχείς φίλε μου, διάβασε ο άνθρωπος τη μέχρι τώρα συζήτηση και να είσαι σίγουρος πως μπορεί να κρίνει από μόνος του μεταξύ άλλων και την ποιότητα του λόγου σου.

Φίλε Stelioskam, μίλα με τον Νίκο που έχει επανειλημμένα βοηθήσει κόσμο. Θα σου εξηγήσει πως να αλλάξεις τους χρόνους που αναφέρεις μέσα από το κρυφό μενού. Επιπρόσθετα, στα υπόψη, ο Πρίμους βγαίνει πλέον με τη δυνατότητα να ταίζει κάθε 30 λεπτά ανεξάρτητα αν υπάρχει ανάγκη ακριβώς για να μην πέφτει πολύ χαμηλά η στάθμη του πέλλετ. Ίσως αξίζει τον κόπο να επικοινωνήσεις με την εταιρεία και να δεις αν τα δικά μας μοντέλλα μπορούν να αναβαθμιστούν. Εδώ που τα λέμε ίσως θα έπρεπε να επικοινωνήσουμε ομαδικά με την εταιρεία και να διαμαρτυρηθούμε και να ζητήσουμε μία χαμηλή τιμή για πιθανή αναβάθμιση. Κακά τα ψέμματα ο Πρίμους σηκώνει πολύ βελτίωση και έχει πολλούς περιορισμούς όπως και γενικά αυτά τα συστήματα που ταίζουν με αυτό τον τρόπο.


Καλησπέρα, Κώστας από Κοζάνη. Λοιπόν, μετά το σχόλιο του Καλογιάννη για το αυτόματο τάισμα του Primus κάθε μισή ώρα, θυμήθηκα ότι φέτος, σε άσχετες χρονικές στιγμές, με κλειστό το θερμοστάτη, έριχνε ο κοχλίας από καμμιά φορά και απορούσα τι συμβαίνει. Ανησυχούσα για καμμιά ανωμαλία, δηλαδή βλάβη, αλλά επειδή τέλειωνε αμέσως, ησύχαζα και το ξεχνούσα. Τώρα εξηγείται. Όταν επαθα υπερθέρμανση και από τα νερά που πετάχτηκαν χάλασε η πλακετα και εν τέλει μου την άλλαξαν (στα πλαισια της εγγυησης ευτυχώς) μου στείλαν πλακέτα με τις νέες προδιαγραφές (αν και φαινοταν ότι ήταν μεταχειρισμένη). Θυμάμαι ότι είχα πεί τότε στον τεχνικό της Μαβιλ, φίλε, μη στελνεις καν πλακετα, στειλε απλά το σχεδιο, μπας και διορθώσω τη δικιά μου, αλλά δυστυχώς δε μου το έστειλε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #120285 από NIKIDIMI
Απαντήθηκε από NIKIDIMI στο θέμα Primus 45
Καλησπερα.Νομίζω οτι εάν κατεβασεις τον αέρα θα βελτιωθεί η κατάσταση.το 65% έιναι πολυ πιστεύω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #120359 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45

koskoz έγραψε: .....Όταν επαθα υπερθέρμανση και από τα νερά που πετάχτηκαν χάλασε η πλακετα και εν τέλει μου την άλλαξαν (στα πλαισια της εγγυησης ευτυχώς) μου στείλαν πλακέτα με τις νέες προδιαγραφές (αν και φαινοταν ότι ήταν μεταχειρισμένη). Θυμάμαι ότι είχα πεί τότε στον τεχνικό της Μαβιλ, φίλε, μη στελνεις καν πλακετα, στειλε απλά το σχεδιο, μπας και διορθώσω τη δικιά μου, αλλά δυστυχώς δε μου το έστειλε

Σε καμιά περίπτωση ο κατασκευαστής δεν στελνει το σχεδιο (θεωρητικό) της πλακέτας.. Ειναι θεμα ανταγωνισμού οπως καταλαβαίνεις, η και πνευματικών δικαιωμάτων. Αν και την πλακέτα την εχω αναλύσει (καθότι ηλεκτρονικός) τα μονα επισκευασημα μερη της μπορω να πω ειναι τα ρελε, το triac του ανεμιστήρα, το κύκλωμα με την γέφυρα ανόρθωσης (Dc) για την λειτουργία του processor και των λοιπών ηλεκτρονικών κυκλωμάτων. Καθότι τελος του μηνος ληγει και η δικια μου εγγύηση, έλυσα την πλακέτα και πέρασα ολες τις κολλήσεις, αν και δεν χρειαζοταν, τουλαχιστον δεν θα βγαλει ποτε ψυχρη κοληση (δύσκολο γιατι ειναι και δυπλοτυπωμενο το κυκλωμα). Παντως ολο το πρόγραμμα του λέβητα ειναι σε ενα επεξεργαστή PIC, οτι αλλαγές γινονται χρειαζεται το programmer του και φυσικά το πρόγραμμα (source code). Επισης αν βαλετε και ενα dimmer σε σειρα με τον ανεμιστήρα μπορειτε να μειώσετε και κατω απο το 40% (για τα παλαιά μοντέλα) τον αέρα ;)


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by electron.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": PRIMUS 45

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #120395 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45
Από καταναλώσεις πως πάτε?, Εγω με Cretapellet και θερμοστάτη μόνιμα στους 21,50~22,50 (89τμ οροφοδιαμερισμα με μόνωση ταράτσας και διπλά τζαμια) εχω κατανάλωση >30κ/μέρα.
Θα μπορουσα να ειχα λιγοτερη αν ειχα κανει και κελυφος στο διαμέρισμα... αλλα λεφτά δεν υπαρχουν!
Σε σχέση με το πυρηνοξυλο που ειχα δοκιμάσει εχω πολύ λιγότερη στάχτη που είναι περισσότερη όμως απο ενα wood πελλετ (ξύλου)
Παίζει επίσης ρολο στην απόδοση του λεβητα αν ειναι καθαρός ο πατος απο στάχτες και οι τομποσωληνες. Ευτυχώς μπορώ να πω οτι δεν μαζεύει πολύ στάχτη εκει
Ο μέσος ορος καθαρισμού του λέβητα είναι στις 10+ μέρες και σίγουρα μπορεί να παει και παραπάνω.
Εκανα τον πρωτο καθαρισμό μετα απο 1 βδομάδα χρίσης και ευτυχώς βρήκα πολυ λιγα εύρηματα απο στάχτη στον καπναγωγό και κατω απο την εστια καύσης (θυρίδα). Οποτε θεωρω οτι σίγουρα μπορεί ο καθαρισμός του καπναγωγού και κάτω απο την εστία μπορει να γινει σε μεγαλύτερα μεταξύ τους χρονικά διαστήματα.

Απο σήμερα το βραδυ μας επισκέπτεται στην Αθηνα νεα ψυχρη εισβολή με αερα 6 μποφόρ και ριπές άνεμων 70 Km/h και θερμοκρασίες μέχρι +2 με τους βοριαδες ομως νιωθεις σαν να ειναι -2

Προβλέπω αύξηση της κατανάλωσης σίγουρα


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by electron.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120561 από george cc
Απαντήθηκε από george cc στο θέμα Primus 45

electron έγραψε: Από καταναλώσεις πως πάτε?, Εγω με Cretapellet και θερμοστάτη μόνιμα στους 21,50~22,50 (89τμ οροφοδιαμερισμα με μόνωση ταράτσας και διπλά τζαμια) εχω κατανάλωση >30κ/μέρα.
Θα μπορουσα να ειχα λιγοτερη αν ειχα κανει και κελυφος στο διαμέρισμα... αλλα λεφτά δεν υπαρχουν!
Σε σχέση με το πυρηνοξυλο που ειχα δοκιμάσει εχω πολύ λιγότερη στάχτη που είναι περισσότερη όμως απο ενα wood πελλετ (ξύλου)
Παίζει επίσης ρολο στην απόδοση του λεβητα αν ειναι καθαρός ο πατος απο στάχτες και οι τομποσωληνες. Ευτυχώς μπορώ να πω οτι δεν μαζεύει πολύ στάχτη εκει
Ο μέσος ορος καθαρισμού του λέβητα είναι στις 10+ μέρες και σίγουρα μπορεί να παει και παραπάνω.
Εκανα τον πρωτο καθαρισμό μετα απο 1 βδομάδα χρίσης και ευτυχώς βρήκα πολυ λιγα εύρηματα απο στάχτη στον καπναγωγό και κατω απο την εστια καύσης (θυρίδα). Οποτε θεωρω οτι σίγουρα μπορεί ο καθαρισμός του καπναγωγού και κάτω απο την εστία μπορει να γινει σε μεγαλύτερα μεταξύ τους χρονικά διαστήματα.

Απο σήμερα το βραδυ μας επισκέπτεται στην Αθηνα νεα ψυχρη εισβολή με αερα 6 μποφόρ και ριπές άνεμων 70 Km/h και θερμοκρασίες μέχρι +2 με τους βοριαδες ομως νιωθεις σαν να ειναι -2

Προβλέπω αύξηση της κατανάλωσης σίγουρα

Τι ρυθμίσεις έχεις βάλει φίλε στον λεβητα σου για καύση Creta Pellet;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.252 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ