Primus 45

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #85266 από kosmas81
Απαντήθηκε από kosmas81 στο θέμα Primus 45
Το σιλό κλείνει με λάστιχα και είναι με το τζαμένιο δείκτη. Απ'όταν πήρα bioenergy ειδικά η μυρωδιά είναι πολύ έντονη και στο λεβητοστάσιο αλλά κι έξω από το σπίτι. Ενώ με το άλφα δε μύριζε τίποτα, με αυτό βρωμάει ο τόπος. Πιθανώς όταν ανοίγω το σιλό να ναι και σκόνη γιατί κάθε φορά που αδειάζω σακούλα bio energy σηκώνεται πολύ σκόνη.Καλά που ενώ το άλφα έκανε γενικά πιο βρωμιά,αυτό στο χώρο καύσης κάνει απίστευτη στάχτη και κάθε μέρα για να πάρει μπρος βάζω σκούπα. Το διάβασα αυτό με το μαγνήτη,αλλά δεν ξέρω τι είναι το κλαπέτο και δεν κατάλαβα αυτό με ποιο τρόπο βοηθάει στην αυτόματη έναυση. Είναι και το θέμα 78 σελίδες, έχω κάψει φλάτζες. Ευχαριστώ φίλε για το ενδιαφέρον
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by kosmas81.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #85277 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45
Φίλε μου και εγώ το ακριβώς το ίδιο πέλλετ καίω, είναι ένα τίμιο πέλλετ για τα λεφτά του, με καλή θερμογόνο δύναμη και πιστοποιημένο, κατα DIN 51731 απλά έχει λίγο σταχτή παραπάνω από μερικά αλλα της αγοράς.

Όσο αφορά το θέμα του μαγνήτη θα σου πω το εξης. Το κλαπέτο είναι το “πορτάκι” το οποίο είναι μπροστά στον ανεμιστήρα και ανοίγει όταν ξεκινάει ο ανεμιστήρας και όταν κλείνει υποτίθεται ότι πρέπει να κλίνει και αυτό τελείως. Επειδή όμως η καμινάδα δημιουργεί ελκυσμό και το κλαπέτο είναι από ελαφρύ υλικό έχει σαν αποτέλεσμα να ανοίγει, έτσι σιγοκαίγατε το καύσιμο στο εσωτερικό του λέβητα με αποτέλεσμα αν περάσουν πολλές ώρες να μην υπάρχει υλικό στην αντίσταση και να έχεις σφάλμα αυτόματης εναυσης. Ιδι από ότι ξέρω η εταιρία θα βελτιώσει το λέβητα σε αυτό το θέμα στις επόμενες παρτίδες.


Επίσης αν έχεις και λίγο πέλλετ στο σιλό και δεν έχεις και καλή απομόνωση του αέρα από το καπάκι μπορεί η φλόγα να κατεβεί και ποιο κάτω στον κοχλία

Ένας φίλος βρήκε την πατέντα με τον μαγνήτη και μπορείς να την εφαρμόσεις και εσύ και να δεις πως θα πάει.

Όσο αφορά το θέμα του καπνού στο σιλό ο κατασκευαστής λέει ποτέ να μην αφήνεις την στάθμη πέλλετ να πέσει κάτω από τον δείκτη. Όποτε φρόντιζε να το έχεις γεμάτο η έστω πάνω από αυτήν την στάθμη. Επίσης καλό είναι να σφίξεις λίγο τις βίδες που ενώνεται το σιλό με τον λέβητα (κάτω χαμηλά εκεί που έχει τον φλάντζα φελου) και στις γωνίες στο καπάκι εκεί που ενώνονται τα λάστιχα βαλε λίγο σιλικόνη. Εμένα από εκεί έβγαινε στις αρχές λίγος καπνός.

Το δουλεύω με το ίδιο πέλλετ όπως σου ειπα στην αρχη και δεν έχω κανένα πρόβλημα


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by electron.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kosmas81

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #85358 από kosmas81
Απαντήθηκε από kosmas81 στο θέμα Primus 45
Ευχαριστώ πολύ. Πάω να βρω μαγνήτες. Καπνός όταν είναι κλειστό δε βγαίνει, μόνο όταν μου μπήκε ένα πελετάκι μικρό και δεν εφάρμοζε καλά. Πάντως για το πέλλετ έχω τις αντιρήσεις μου, με το άλφα καθάριζα μια φορά τη βδομάδα χωρίς πρόβλημα, με το bio energy καθημερινά και η μυρωδιά του είναι τραγική. Βέβαια και το άλφα είχε τρελά ελαττώματα-πολλά σκληρά κομμάτια ως κατάλοιπα. Θα δοκιμάσω ένα Αυστριακό τον άλλο μήνα να δούμε τι θα παραγγείλω το καλοκαίρι μαζικά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #85448 από kosmas81
Απαντήθηκε από kosmas81 στο θέμα Primus 45

NIKIDIMI έγραψε: EIXA ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΚΑΠΝΟ,ΚΑΠΝΙΖΕ ΛΙΓΟ ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΥ.ΤΟ ΕΛΥΣΑ ΜΕ ΑΛΛΑΓΗ ΡΥΘΜΙΣΕΩΝ,(ΜΙΚΡΕΣ ΜΕΤΑΒΟΛΕΣ).ΤΩΡΑ ΕΧΩ 2 ΤΡΟΦ-43ΑΝΑΜΟΝΗ-42 ΑΕΡΑΣ-60 ΘΕΡΜ ΝΕΡΟΥ-45 ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΗΣ. ΜΑΒΙΛ 34 -ΚΑΥΣΙΜΟ ΠΕΛΛΕΤ.
ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ 45 ΚΙΛΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΓΙΑ ΣΠΙΤΙ 2ΟΡΟΦΟ 150ΤΜ.


150 μέτρα ζεσταίνει με 2-43??? Εμένα γιατί θέλει 3-30?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #85530 από vasmpou
Απαντήθηκε από vasmpou στο θέμα Primus 45
αυτο το καπακι
αν το ανοιξεις, στο κεντρο ειναι ο χωρος καυσης,απο δεξια ερχεται ο σωλήνας του πελλετ,εκει που ενωνεται ο σωληνας με το χωρο καυσης,εκει εβαλα τη σιλικονη,

electron έγραψε:



Απο αυτο το καπακι ενοεις ?

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": electron

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #85534 από vasmpou
Απαντήθηκε από vasmpou στο θέμα Primus 45

electron έγραψε: Ούτε εμένα σβήνει, αλλά καλό είναι να την κανείς την πατέντα για να έχεις και καλύτερη απόδοση καθώς τα καυσαέρια παραμένουν πιο πολύ ώρα στον λέβητα και έτσι κερδίζεις και λίγο στο καύσιμο.

Εγώ από χθες το λειτουργώ μόνο με pellet και δεν παρατήρησα το παραμικρό ίχνος καπνού στο σιλό





φιλε σε ευχαριστω,που με επεισες
την εκανα την πατεντα,εδω και 3 μερες
και καιω περιπου μισο τσουβαλι λιγοτερο πελλετ το 24ωρο
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by vasmpou.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.219 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ