OPOP BioPel 30kW by fotisbasm

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58029 από tassos.pellet
Απαντήθηκε από tassos.pellet στο θέμα OPOP BioPel 30kW by fotisbasm
Αυτό μπορεί να το έχω ξεχάσει από τον προηγούμενο χειμώνα φέτος δεν ασχολήθηκα καθόλου
Κουράστηκα να πειραζω τις ρυθμίσεις συνέχεια εσένα που ειναι?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58032 από Pri
Απαντήθηκε από Pri στο θέμα OPOP BioPel 30kW by fotisbasm

tassos.pellet έγραψε: Αυτό μπορεί να το έχω ξεχάσει από τον προηγούμενο χειμώνα φέτος δεν ασχολήθηκα καθόλου
Κουράστηκα να πειραζω τις ρυθμίσεις συνέχεια εσένα που ειναι?


Εδώ .

There is nothing more uncommon than common sense.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58039 από tassos.pellet
Απαντήθηκε από tassos.pellet στο θέμα OPOP BioPel 30kW by fotisbasm
Χαμηλωνω και βλέπω τι γίνεται .Αντε πάλι αρχίσαμε ....
Πέτρο τις ρυθμίσεις αυτές τις έχουμε και εμείς σε κρυφό menu που εμφανίζεται αν πατησεις το set για 10 δευτερόλεπτα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58041 από perigatos
Απαντήθηκε από perigatos στο θέμα OPOP BioPel 30kW by fotisbasm
Φίλε PRI.
Eγώ εχω Blackstar 30kW. πιθ. εχουμε τον ίδιο καυστήρα.
Στις φωτ. σου παρατήρησα οτι εχεις πολή μεγάλη ψλόγα, η οποία φαίνετε οτι δεν είναι αρκετά ζωντανή, πιθ. η καμινάδα σου δεν τραβάει καλά η θέλεις λίγο παραπάνω αέρα.
Ταυτόχρονα εχεις την απόδοση στο φουλ (POWER MAX. 100% = αυξημένη ποσότητα των πελετς). Ο δικός μου καυστήρας ποτέ δεν δουλεψε στο φουλ, με εξωτ. θερμοκρασίες 5 εως 12 εχω POWER MAX. 60%, με χαμηλές θερμ. -2 εως 6 εχω 70 με 75% το πολύ.
2η παρατήρηση: Στο setup σου τον κυκλοφοριτή εχεις ρυθμισμένο: PUMP-START 55oC και PUMP-STOP 80oC!! Τι είναι αυτό???
Στο δικό μου setup - chip V.6.27 - εχω μόνο PUMP-STOP (55oC) και δεν εχω PUMP-START.
3η παρατήρηση: Εαν δεν έχεις ρυθμιστή ελκισμού καμινάδας, βαλε το CHIMNEY DRAUGHT στο 3.
4η παρατήρηση: Εχεις ρυθμίσει την καύση σε αυτόματο (AUTO COMBUSTION - YES),εγώ πάντα δουλεύω σε
MANUAL COMBUSTION, οπου εχω τη δυνατότητα ρύθμισης των PELLΕTS LOW, PELLETS HIGHT και PELLETS PAUSE.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58055 από Pri
Απαντήθηκε από Pri στο θέμα OPOP BioPel 30kW by fotisbasm

perigatos έγραψε: Φίλε PRI.
Eγώ εχω Blackstar 30kW. πιθ. εχουμε τον ίδιο καυστήρα.
Στις φωτ. σου παρατήρησα οτι εχεις πολή μεγάλη ψλόγα, η οποία φαίνετε οτι δεν είναι αρκετά ζωντανή, πιθ. η καμινάδα σου δεν τραβάει καλά η θέλεις λίγο παραπάνω αέρα.


Ίσα-ίσα το αντίθετο! Έβαλα και ένα ταμπέρ για να μειώσω τον ελκυσμό. Τράβαγε σαν τρελή η καμινάδα.
Η φλόγα κατέβαινε ίσια κάτω από το πολύ τράβηγμα.

Στις φωτογραφίες βλέπεις την φλόγα όταν το μηχάνημα έχει ήδη μπουκώσει. Ίσως γι αυτο σου φαίνεται αδύνατη. (αν κι ακόμα και σ' αυτές τις φωτογραφίες δεν θα την έλεγα αδύναμη)

perigatos έγραψε: Ταυτόχρονα εχεις την απόδοση στο φουλ (POWER MAX. 100% = αυξημένη ποσότητα των πελετς). Ο δικός μου καυστήρας ποτέ δεν δουλεψε στο φουλ, με εξωτ. θερμοκρασίες 5 εως 12 εχω POWER MAX. 60%, με χαμηλές θερμ. -2 εως 6 εχω 70 με 75% το πολύ.


Φίλε εδώ δεν ξέρω. Εσύ έχεις και εξωπραγματικά χαμηλές καταναλώσεις και καλή μόνωση, απ΄ ότι θυμάμαι. Θα το δω αν βεβαιωθώ πρώτα ότι καλύπτομαι με το 100%.

perigatos έγραψε: 2η παρατήρηση: Στο setup σου τον κυκλοφοριτή εχεις ρυθμισμένο: PUMP-START 55oC και PUMP-STOP 80oC!! Τι είναι αυτό???
Στο δικό μου setup - chip V.6.27 - εχω μόνο PUMP-STOP (55oC) και δεν εχω PUMP-START.


Δεν γνωρίζω. Έχω μια τρίοδη στην επιστροφή με δικό της κυκλοφορητή (ανεξάρτητο από τον κυκλοφορητή των νερών που πάνε προς τα καλοριφέρ δηλαδή). Θα προσπαθήσω να την βγάλω φωτογραφία για να την δεις. Ίσως είναι αυτή ; Δεν το ξέρω θετικά πάντως.

perigatos έγραψε: 3η παρατήρηση: Εαν δεν έχεις ρυθμιστή ελκισμού καμινάδας, βαλε το CHIMNEY DRAUGHT στο 3.


Το ταμπέρ αυτό δεν είναι; Ρυθμιστής ελκυσμού;

perigatos έγραψε: 4η παρατήρηση: Εχεις ρυθμίσει την καύση σε αυτόματο (AUTO COMBUSTION - YES),εγώ πάντα δουλεύω σε
MANUAL COMBUSTION, οπου εχω τη δυνατότητα ρύθμισης των PELLΕTS LOW, PELLETS HIGHT και PELLETS PAUSE.


Ναι αυτό το δοκίμασα αλλά δεν βλέπω να παίζει το modulation. Ίσως να κάνω και λάθος. Αυτό θα το ξαναδώ.

Δε μου λες, στα Blower τι τιμές έχεις; Δεν μου είπες. (τα δικά μου εδώ )

There is nothing more uncommon than common sense.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58064 από Pri
Απαντήθηκε από Pri στο θέμα OPOP BioPel 30kW by fotisbasm

Pri έγραψε: Έχω μια τρίοδη στην επιστροφή με δικό της κυκλοφορητή (ανεξάρτητο από τον κυκλοφορητή των νερών που πάνε προς τα καλοριφέρ δηλαδή). Θα προσπαθήσω να την βγάλω φωτογραφία για να την δεις.




There is nothing more uncommon than common sense.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.092 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ