Φωτοβολταϊκά και Αυτοπαραγωγή

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #133835 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
... και λέω τώρα εγώ......

Αν κάποιος σχεδιάζει σπίτι τώρα, μήπως θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει ΟΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ αέριο (σίγουρα για μαγείρεμα), να βάλει παντού λίγο φωτισμό οικονομικό, led, οικονομίας, κλπ, και τα υπόλοιπα φορτία να προσπαθήσει να τα οδηγήσει με Φ/Β ?

Και εννοείται με ετεροχρονισμό, οπότε να μη χρειάζεται πολλές μπαταρίες....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #133838 από COMMO 21KW
Απαντήθηκε από COMMO 21KW στο θέμα Φωτοβολταϊκά και Αυτοπαραγωγή

jnet έγραψε: Προχτές μάλιστα με έναν φίλο συζητούσαμε την σκέψη του να βάλει φωτοβολταϊκά για να λειτουργεί μια ΑΘ και φυσικά χωρίς μπαταρίες και βέβαια όταν δεν υπάρχει ήλιος να χρησιμοποιεί κανονικά ρεύμα.
Και μου ήρθε πάλι στο μυαλό και πριν ξεκινήσει ο Γιάννης το θέμα από μια διαφήμιση στο google για κάποιο πάνελ στα 239€.

Δεν το έχω ψάξει και είναι ενδιαφέρον...


Το είδα και γω. Νομίζω είναι στα 249 W αν δεν κάνω λάθος και είναι της SHARP βάρος δε 19 κιλά.
Επίσεις διάβασα κι αυτό

www.techgear.gr/sharp-semi-transparent-s...anels-arrived-53506/

Σπύρος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #133839 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Φωτοβολταϊκά και Αυτοπαραγωγή
Από όποια μεριά και αν το πιάσεις το θέμα, όπως και να το τραβήξεις, με όποιους διαφορετικούς τρόπους το σχεδιάσεις, ΔΕΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ.
Για να παίξει κανείς και έτσι απλά για την εμπειρία κάτι μπορεί να γίνει με ένα πάνελ.

Η εκμετάλλευση του αερίου κάτι λέει, μήπως όμως και αυτό πολύ σύντομα θα πάρει τον ανήφορο ;

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #133840 από COMMO 21KW
Απαντήθηκε από COMMO 21KW στο θέμα Φωτοβολταϊκά και Αυτοπαραγωγή

ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ έγραψε: ... και λέω τώρα εγώ......

Αν κάποιος σχεδιάζει σπίτι τώρα, μήπως θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει ΟΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ αέριο (σίγουρα για μαγείρεμα), να βάλει παντού λίγο φωτισμό οικονομικό, led, οικονομίας, κλπ, και τα υπόλοιπα φορτία να προσπαθήσει να τα οδηγήσει με Φ/Β ?

Και εννοείται με ετεροχρονισμό, οπότε να μη χρειάζεται πολλές μπαταρίες....


Γιώργο με χαρά βλέπω να έχουμε σύμπνοια απόψεων σε πολλά θέματα που συμετέχεις.
Βάζοντας να δουλέψει η απλή λογική.

Ακριβώς όπως το περιγράφεις το έχω δει απο κοντά. σε ένα σπιτι πρόσφατα στο Άγιο Όρος γύρω στα 50m2 μέ μία μικρή μασίνα, και μια μικρή γεννήτρια που την έβαζαν μπρος μετά από 3 μέρες συννεφιά...! για να γεμίσουν οι μπαταρίες.

Σπύρος
Last edit: 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν by COMMO 21KW.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #133841 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Σάκη, δεν ισχυρίζομαι ότι αξίζει τον κόπο. Απλά λέω τις σκέψεις μου "φωναχτά" μήπως τελικά υπάρχει κάποια "υβριδική" λύση για κάποιον που (για τους δικούς του λόγους) θέλει να απεξαρτηθεί από τη ΔΕΗ ή όποιον άλλο πα΄ροχι ηλεκτρικής ενέργειας.

ιΣως κάποιος που ασχολείται με το θέμα, να μπορέσει να βοηθήσει. Και σίγουρα τα πράγματα είναι πιο ευνοϊκά στην Παλαιόχωρα Χανίων παρά στα Ζαγοροχώρια....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #133843 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Φωτοβολταϊκά και Αυτοπαραγωγή
Λύσεις υπάρχουν σε Φ/Β, έχουν τέτοιο κόστος όμως που τις καθιστούν απαγορευτικές.
Πριν μερικά χρόνια έκανα την δική μου μελέτη για Φ/Β στο σπίτι μου για πλήρη κάλυψη των αναγκών σε ηλεκτρική ενέργεια, με όλα τα ηλεκτρονικά κατασκευής δικής μου, όταν έκανα την λίστα με τα κόστη και άρχισα να προσθέτω, στα μισά σταμάτησα, το σύνολο της επένδυσης ξέφευγε πολύ, ο χρόνος απόσβεσης μεγάλος και όταν θα φτάσεις στο τέλος του εκεί θα θέλεις αλλαγή πάνελ ή μπαταριών ένας επαναλαμβανόμενος κύκλος αντικαταστάσεων που δεν τελειώνει ποτέ.
Μόνο εκεί που δεν υπάρχει ΔΕΗ θα ήταν μία λύση αλλά μόνο για τα πολύ αναγκαία δηλαδή φωτισμό, ψυγείο, τηλεόραση.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.064 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ