Φωτοβολταϊκά στην πρίζα!

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #19987 από N1k0s
Φωτοβολταϊκά στην πρίζα! δημιουργήθηκε από N1k0s
Ψάχνω λύση τύπου φωτοβολταικό στη μπρίζα , έστω και με 50 watt , ώστε να έρχεται λίγο μικρότερος λογαριασμός ... Θα μπει σε μπαλκόνι , τύπου mobile , ώστε να μην χρειάζεται άδειες πολεοδομίας κλπ , και να μεταφέρεται με ευκολία σε άλλο σημείο ...

Αυτό που θέλω πάνω κάτων είναι κάνα μισό τετραγωνικό πάνελ , inverter στα 240 volt και τρόπο να στείλω την ενέργεια στο δίκτυο της ΔΕΗ χωρίς να ρωτάω κανένα ... γίνεται ;

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #19988 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Φωτοβολταϊκά στην πρίζα!

N1k0s έγραψε: Αυτό που θέλω πάνω κάτων είναι κάνα μισό τετραγωνικό πάνελ , inverter στα 240 volt και τρόπο να στείλω την ενέργεια στο δίκτυο της ΔΕΗ χωρίς να ρωτάω κανένα ... γίνεται ;


Οχι φυσικά.....δεν μπορεί να γίνει αυτό. :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #20007 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Φωτοβολταϊκά στην πρίζα!
Αυτο που θελεις αγαπητε φιλε, δεν γινεται και δεν αξιζει να γινει σε περιπτωση παραλληλου δικτυου με μονο ενα πανελ.

1ον Το πανελακι που λες δεν θα αποδωσει κατι σημαντικο για να αξιζει να το βαλει. (110 wp)

2ον Το κοστος ειναι υψηλο, καθως το ινβερτερ και οι μπαταριες ειναι ακριβες!

3ον ο μονος τροπος συνδεσης που γνωριζω προσωπικα ειναι με τροποποιηση του πινακα του σπιτιου σου και να επιλεγεις απο που θα περνεις ρευμα (ΔΕΗ - μπαταριες Φωτοβολταικα). Αλλα κατι τετοιο καταλαβαινεις οτι για να γινει πρεπει να εχεις πανελς και όχι μονο ένα.


Εγω εχω 5 πανελς 110αρια να φανταστεις και το σκεπτομαι να τα βαλω, καθως δεν θα με σωσουν απο την ΔΕΗ. Για να βαλω αλλα 10 και αντιστοιχα το ινβερτερ και τις μπαταριες και να πω οτι σωθηκα θελω πολλα λεφτα! Και ως γνωστων, λεφτα ΔΕΝ υπαρχουν!


Α! και ποιος σου ειπε οτι θελει αδεια απο την Πολεοδομια για τα πανελς???

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #20019 από Βιομαζιστής
Απαντήθηκε από Βιομαζιστής στο θέμα Φωτοβολταϊκά στην πρίζα!

N1k0s έγραψε: Ψάχνω λύση τύπου φωτοβολταικό στη μπρίζα , έστω και με 50 watt , ώστε να έρχεται λίγο μικρότερος λογαριασμός ... Θα μπει σε μπαλκόνι , τύπου mobile , ώστε να μην χρειάζεται άδειες πολεοδομίας κλπ , και να μεταφέρεται με ευκολία σε άλλο σημείο ...

Αυτό που θέλω πάνω κάτων είναι κάνα μισό τετραγωνικό πάνελ , inverter στα 240 volt και τρόπο να στείλω την ενέργεια στο δίκτυο της ΔΕΗ χωρίς να ρωτάω κανένα ... γίνεται ;




Δεν συμφέρει αδερφέ! Ούτε σε 100 χρόνια δεν θα κάνεις απόσβεση.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #20026 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Φωτοβολταϊκά στην πρίζα!

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #20161 από N1k0s
Απαντήθηκε από N1k0s στο θέμα Φωτοβολταϊκά στην πρίζα!
Σκοπός είναι να μειώσω τα έξοδα , διότι και τα λοιπά είδη πηγαίνουν αναλογικά με το τι καις , αρκετά ύποπτο και αυξάνει γεωμετρικά το κόστος στους λογαριασμούς ....
Εφόσον δεν γίνεται , και δεν επιθυμώ να σταματήσω να χρησιμοποιώ τις διάφορες συσκευές , και επειδή είμαι σε ενοίκιο , θα έβαζα που λέτε εχθές αέριο μόνο για το φούρνο που ανάβει κατά μέσο όρο 1-2 ώρες την μέρα , καθώς η μαγειρική απόλαυση δεν πρόκειται να κοπεί ... και για το ζεστό νερό , ζέστη έχω από την σόμπα :p

ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ , ΤΟ ΑΕΡΙΟ ΣΩΖΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ... Μου ήρθαν λίγο απότομα τα 300 ευρώ το δίμηνο , και το έψαξα , απλά καίμε από διάφορα ...

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.087 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ