Εντυπώσεις από λειτουργία φωτοβολταϊκού σταθμού 97,5kW

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #1118 από anestis

OANNHSEA έγραψε: anestis
Πόσο κόστισε το όλο project;
Μιλάω α) για όλο το πακέτο και β) στην τσέπη σου...

Αν μέσα στο όλο βάλεις όλα τα έξοδα, ταξίδια-βενζίνες, αγορά αγροτεμαχίου, μεταφορά ΔΕΗ-ΟΤΕ στον χώρο, σύστημα συναγερμού - παρακολούθησης, και τα άπειρα άπειρα έγγραφα φωτοτυπίες τοπογραφικά (μη γελάσεις, μόνο για τοπογραφικά πρέπει να μου έφυγαν πάνω από 1000 Ευρώ), το project πλησίασε τα 330.000 Ευρώ. Σήμερα γίνεται αρκετά φθηνότερα μια και αφ' ενός πέσανε οι τιμές, αφ' ετέρου η γραφειοκρατεία είναι (νομίζω) μικρότερη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #1119 από anestis

γιαννης-δραμα έγραψε: Μπραβο ρε ΑΣΜ καλη περιπτωση!Το σκεφτομαι κι εγω αρκετο καιρο αλλα με αυτα που βλεπω δεν προχωρησα.για δωσε περισοτερα στοιχεια αν μπορεις!Πως το βλεπεις απο αποδοση?Απο χαρτια ειναι πιο ευκολα τα πραγματα τωρα?

Από χαρτιά πιστεύω οτι είναι πιο εύκολα. Σκέψου οτι εγώ σε σχέση με το σήμερα έπρεπε να φτιάξω εταιρεία, να μπω στον ΟΑΕΕ, να πάρω άδεια από την ΡΑΕ, να βγάλω περιβαλλοντικούς όρους. Ολα αυτά σήμερα δεν χρειάζονται.
Από απόδοση μπορώ να σας δώσω τα στοιχεία μέχρι τώρα της παραγωγής:
Ιούλιος: 18.470 Κwh
Αύγουστος: 18.090 Kwh
Σεπτέμβριος: 15.160 Kwh
Οκτώβριος: 12.920 Kwh
Νοέμβριος: 12.010 Kwh

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #1225 από solar
Και γιατί επέλεξες τη Δράμα για να κάνεις τον σταθμό? Μήπως γιατί τότε η επιδότηση εκεί ήταν 50% αντί για 40%? Και μήπως μετά η επιδότηση καταργήθηκε ολοκληρωτικά για τα Φ/Β?

Και δέ μου λές, μήπως χρειάστηκε να κάποια βεβαίωση ότι ο σταθμός απαλάσσεται από την υποχρέωση έκδοσηε Εγκρισης Περιβαλλοντικών Όρων, ενώ είχες ήδη Εγκριση Περιβαλλοντικών Όρων?

There are 10 types of people:
Those who understand binary and those who don't

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #1309 από anestis

solar έγραψε: Και γιατί επέλεξες τη Δράμα για να κάνεις τον σταθμό? Μήπως γιατί τότε η επιδότηση εκεί ήταν 50% αντί για 40%? Και μήπως μετά η επιδότηση καταργήθηκε ολοκληρωτικά για τα Φ/Β?

Και δέ μου λές, μήπως χρειάστηκε να κάποια βεβαίωση ότι ο σταθμός απαλάσσεται από την υποχρέωση έκδοσηε Εγκρισης Περιβαλλοντικών Όρων, ενώ είχες ήδη Εγκριση Περιβαλλοντικών Όρων?

Μήπως σε λένε Γιάννη? Σαν πολλά δεν ξέρεις? :lol: :lol:
Για την ιστορία να πούμε οτι από το 2007 ξεκίνησα να συνεργάζομαι με την εταιρεία solar, και φυσικά μετά από τόσα χρόνια γίναμε στο τέλος και φίλοι. Και η αλήθεια είναι οτι αν δεν ήταν ο Γιάννης που με βοήθησε πάρα μα πάρα πολύ τόσο συμβουλευτικά όσο και με την γραφειοκρατεία, θα τα είχα παρατήσει σίγουρα, οπότε και νοιώθω την ανάγκη να τον ευχαριστήσω και δημόσια.
Γιάννη, αν θες γράψε κάποιο εξειδικευμένο αρθράκι εδώ energ.gr/j15/index.php?option=com_kunena...at&catid=6&Itemid=53 που υπάρχει η πρόσκληση για ειδικούς.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ