kiturami KF 35 προβλημα με καπνο

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #120165 από ΣΚΑΦΟΤΕΧΝΙΚΗ
Κημερα σε ολους..θα ηθελα την γνωμη σας παιδια ερχικα για τον συγκεκριμενο λεβητα(kiturami KF 35),τον οποιο εχω εδω και 2 μηνες..θα ηθελα επισης να σας ρωτησω για το θεμα που εχω με τον καπνο που μου πετα ανοιγωντας την πορτα, σε σημειο που δακριζω.τα ξυλα μου ειναι καταξερα και οσο και αν το ξαχνω, δεν βγαζω ακρη..με την εταιρια που μιλησα αφου εξαιρεσαμε ολες της πιθανοτητες (υγρα ξυλα αν η καμιναδα ειναι στο ιδιο φ με του λεβητα),το τελευταιο που μου ειπαν να κανω ειναι να αφαιρεσω την ταπα καθαρισμου,που τρεχουν η υγροποιησεις, το οποιο θα το κανω το βραδυ που θα γυρισω σπιτι..αν εξαιρεσω το θεμα με τον καπνο, ειμαι πολυ ευχαριστημενος, και 3-4 ατομα που ρωτησα ηταν και αυτοι, το μονο που με προβληματιζει, ειναι οτι ημουν ο μονος απο ολους που ρωτησα, με το συγκεκριμενο προβλημα. και φτανω στο ερωτημα, μηπως ειναι ελαττωματικος ο δικος μου η μηπως εχει γινει κανενα λαθος στην συνδεσεις, δεν ξερω πραγματικα?????
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #120168 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα kiturami KF 35 προβλημα με καπνο
Προφανως και θα σου καπνιζει με τον τροπο που εχεις την εξοδο των καυσαεριων.

Ειναι λαθος που απευθειας βγαζεις γωνια και τον πνιγεις απο αρχη.

Και επειδη αλλιως δεν γινεται στην περιπτωση σου, το μονο ισως που μπορεις να κανεις ειναι να αφαιρεσεις το κομματακι το καθετο και να δωσεις μεγαλυτερη κλιση στο οριζοντιο μεχρι να βγει στο καθετο της καμιναδας.

ΚΑΙ τον λεβητα θα τον τροφοδοτεις αφου καψει τα ξυλα του και φτασει σε καρβουνα.
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by kosmidis80.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #120169 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα kiturami KF 35 προβλημα με καπνο
Α! βγαζοντας το καθετο πρωτο κομματακι, βγαλε και την 90αρα γωνια και βαλε μια 45αρα για να εχει και το υπολοιπο οριζοντιο οπως ειπα μεγαλυτερη κλιση.

Λογικα ετσι θα σου βελτιωθει λιγο η κατασταση
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΣΚΑΦΟΤΕΧΝΙΚΗ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #120170 από ΣΚΑΦΟΤΕΧΝΙΚΗ

kosmidis80 έγραψε: Προφανως και θα σου καπνιζει με τον τροπο που εχεις την εξοδο των καυσαεριων.

Ειναι λαθος που απευθειας βγαζεις γωνια και τον πνιγεις απο αρχη.

Και επειδη αλλιως δεν γινεται στην περιπτωση σου, το μονο ισως που μπορεις να κανεις ειναι να αφαιρεσεις το κομματακι το καθετο και να δωσεις μεγαλυτερη κλιση στο οριζοντιο μεχρι να βγει στο καθετο της καμιναδας.

ΚΑΙ τον λεβητα θα τον τροφοδοτεις αφου καψει τα ξυλα του και φτασει σε καρβουνα.


κυριε κοσμιδη, καλημερα, καταρχην να σας ευχαρηστισω για τον χρονο σας, και για της συμβουλες σας, και αν με επιτρεπεται,να ρωτησω κατι ακομα..καταρχιν, ποια ειναι η αποψη σας για τον συγκεκριμενο λεβητα, αν στεκει αυτο που λεει η εταιρια, να αφαιρεσω δλδ την ταπα που μαζευει της υγροποιησης,γιατι εμενα δεν μου φαινεται σωστο να μην εχει καθολου..θα ακολουθησω και της συμβουλες σας με τα μπουριαα, ετσι και αλλιως στην φαση που ειμαι θα τα δοκιμασω ολα, και αν δεν δω αποτελεσματα, θα ζητησω αντικατασταση

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #120172 από ΣΚΑΦΟΤΕΧΝΙΚΗ

kosmidis80 έγραψε: Α! βγαζοντας το καθετο πρωτο κομματακι, βγαλε και την 90αρα γωνια και βαλε μια 45αρα για να εχει και το υπολοιπο οριζοντιο οπως ειπα μεγαλυτερη κλιση.

Λογικα ετσι θα σου βελτιωθει λιγο η κατασταση


εχω το περιθωριο να τρυπησω το ταβανι ακριβως απο επανω,επιλεχθηκε αυτος ο τροπος,γαιτι απλα εκει ειχε την τρυπα, το προβλημα ειναι, πως και στην ευθεια να το βγαλω μετα απο ποσα μετρα να το ξανα στριψω,γιατι στην ευθεια δεν μπορει να βγει,πρεπει να παει κανενα 1,5 μετρο ακρη για να ειναι δυπλα στο τοιχο και να παει πανω απο τα κεραμιδια,ιδαλως θα ειναι στο ακυρο στην μεση, και θα εχω θεμα με τον αερα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #120175 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα kiturami KF 35 προβλημα με καπνο
Σας ευχαριστω και ελπιζω να βρεθει λυση με την τροποποιηση που προτεινω στον ελκυσμο του λεβητα σας.

Σε οτι αφορα την ταπα αποστραγγισης γνωμη μου ειναι να την αφησετε ως εχει, εξαλλου δεν θα προσφερει λυση στο προβλημα.

Το θεμα με την εγκατασταση τωρα δεν λυνεται, καθως θα πρεπει να μετακινηθει ο λεβητας και αντιστοιχα οι συνδεσεις και σωληνωσεις του. Η βελτιστη εγκατασταση θα ηταν με τον λεβητα ακριβως στην καπνοδοχο και αποφευγοντας το οριζοντιο τμημα που εχετε τωρα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ