ΛΕΒΗΤΑΣ ΒΙΟΜΑΖΑΣ

Περισσότερα
3 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 3 Χρόνια 2 Μήνες πριν #172200 από ValantisMav
ΛΕΒΗΤΑΣ ΒΙΟΜΑΖΑΣ δημιουργήθηκε από ValantisMav
Καλησπέρα σε όλους !
Σκέφτομαι για αγορά λέβητα βιομάζας για καύση πέλλετ ή agropellet κυρίως, και στα δύσκολα αν δεν βρώ πχ καλή τιμή να έχω μια εναλλακτική ωστε να καίω ξύλο
Σκέφτομαι για τον Thermostahl Bioplex στα 47kw 40.000 θερμίδες.
Περιοχή ορεστιάδα Έβρου.
Ποιά η γνώμη σας?
Το budget ειναι στα 3,500 ευρώ μου πρότειναν σκέτο πέλλετ τον Biodom αλλα θέλω έναν ωστε να έχω μια εναλλακτική στο θέμα καυσίμου..Και με ενα παιδί καθοδόν δεν μας πέρνει για λάθος αγορά.
Η βοήθεια σας θα ειναι πολύτιμη.
Ευχαριστώ
Last edit: 3 Χρόνια 2 Μήνες πριν by ValantisMav.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 3 Χρόνια 2 Μήνες πριν #172201 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα ΛΕΒΗΤΑΣ ΒΙΟΜΑΖΑΣ

ValantisMav έγραψε: Καλησπέρα σε όλους !
Σκέφτομαι για αγορά λέβητα βιομάζας για καύση πέλλετ ή agropellet κυρίως, και στα δύσκολα αν δεν βρώ πχ καλή τιμή να έχω μια εναλλακτική ωστε να καίω ξύλο
Σκέφτομαι για τον Thermostahl Bioplex στα 47kw 40.000 θερμίδες.
Περιοχή ορεστιάδα Έβρου.
Ποιά η γνώμη σας?
Το budget ειναι στα 3,500 ευρώ μου πρότειναν σκέτο πέλλετ τον Biodom αλλα θέλω έναν ωστε να έχω μια εναλλακτική στο θέμα καυσίμου..Και με ενα παιδί καθοδόν δεν μας πέρνει για λάθος αγορά.
Η βοήθεια σας θα ειναι πολύτιμη.
Ευχαριστώ


Καλησπερα φιλε μου.
Εσυ,αν δεν κανω λαθος,ρωτουσες και στο you tube στο live του Γιαννουδη ε;
Οχι οτι εχει σημασια αυτο.Απλη περιεργεια.
Ταπεινη μου αποψη ειναι να μην πας σε παμφαγους λεβητες.
Πηγαινε σε καθαροαιμο λεβητα πελλετ οπως ο biodom ή και αλλοι.
Στο πελλετ δεν χρειαζεσαι εναλλακτικη.Υπαρχουν πολλες πηγες και μαλιστα εσυ που βρισκεσαι και κοντα στα συνορα μπορεις να προμηθευτεις και απο διπλα.Καταλαβαινεις φανταζομαι τι εννοω.
Μεγαλο ρολο παιζει και το σπιτι σου.
Μεγεθος,μονωση,κουφωματα μεχρι και το τι σωματα εχεις (με φετες ή τυπου πανελ) παιζουν ρολο.
Εχεις καποια μελετη μηχανολογου για τις απωλειες του σπιτιου σου;

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Last edit: 3 Χρόνια 2 Μήνες πριν by stergiosbik.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 2 Μήνες πριν #172202 από ValantisMav
Απαντήθηκε από ValantisMav στο θέμα ΛΕΒΗΤΑΣ ΒΙΟΜΑΖΑΣ
Καλησπέρα φίλε μου. Ναι και εκεί ρώτησα, όσο περισσότερες απόψεις μαζεύεις τοσο ποιο ασφαλές αποτέλεσμα βγάζεις.
Δυστυχώς μαζευτίκατε αρκετοί που μου λένε να μην πάω σε παμφάγο...Και λέω δυστυχώς γιατι στο μυαλό μου όπως ειπα και πριν είχα την σκέψη οτι θα καίω πέλλετ, και στα δύσκολα πχ πάω κόβο και 2 δέντρα και τα καίω αλλα σαφώς το καθαρόαιμο ειναι και καλύτερο το γνωρίζω αυτό πχ ο biodom ειναι τοσο εξελιγμένος που απλά δεν κάνεις τίποτα μόνο τον γεμίζεις και τον καθαρίζεις. Μπορώ να προμηθευτώ πέλλετ απο την (γειτονιά) σίγουρα .. βέβαια μην ξεχνάμε οτι πληρώνεις παίρνεις...
Το σπίτι μου χρειάζεται 24.000 θερμίδες διπλά τζάμια ειναι μονοκατοικία διπλότουβλο με μόνωση ανάμεσα και 2 μέτρα θεμέλιο οπότε δεν εχω θέμα να μπαίνει κρύο απο το έδαφος ζεσταίνω 120 τετραγωνικά με 2 ξυλόσομπες 10kw η κάθε μία.. Δέν έχω φέρει καποιον μηχανικό για απώλειες θα φέρω όμως.Σωματα εχω βάλει καινούργια panel airfel

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 2 Μήνες πριν #172204 από meletis
Απαντήθηκε από meletis στο θέμα Re:ΛΕΒΗΤΑΣ ΒΙΟΜΑΖΑΣ
Και εγώ βρίσκομαι σε ορεινή περιοχή .
Προσωπικά έχω λέβητα στερεών καυσίμων με προοπτική και για πέλλετ .
Το χρησιμοποιώ μόνο ως ξυλολεβητα .

Αυτό για τους κρύους καιρούς , έχω παράδειγμα γείτονα.
Έχει λέβητα του Σαμαρά (Σειρά Μιλε) δεν ξέρω πόσες θερμίδες σε σχετικά αμονωτο σπίτι , (πλάκα) και το βαρύ χειμώνα Ιανουάριο - Φεβρουάριο καίει συνέχεια κουκούτσι ελιάς . Τώρα από κατανάλωση δεν το έχω ρωτήσει πόσο αυξημένη είναι .
Αλλά έχει τύχει και το δουλεύει ως ξυλολεβητα .
Καλό θα ήταν μια μελέτη από μηχανολογο πριν οποιαδήποτε κίνηση.


Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φοιτητής Μηχ.Πληροφορικής

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 2 Μήνες πριν #172206 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα ΛΕΒΗΤΑΣ ΒΙΟΜΑΖΑΣ

ValantisMav έγραψε: Καλησπέρα φίλε μου. Ναι και εκεί ρώτησα, όσο περισσότερες απόψεις μαζεύεις τοσο ποιο ασφαλές αποτέλεσμα βγάζεις.
Δυστυχώς μαζευτίκατε αρκετοί που μου λένε να μην πάω σε παμφάγο...Και λέω δυστυχώς γιατι στο μυαλό μου όπως ειπα και πριν είχα την σκέψη οτι θα καίω πέλλετ, και στα δύσκολα πχ πάω κόβο και 2 δέντρα και τα καίω αλλα σαφώς το καθαρόαιμο ειναι και καλύτερο το γνωρίζω αυτό πχ ο biodom ειναι τοσο εξελιγμένος που απλά δεν κάνεις τίποτα μόνο τον γεμίζεις και τον καθαρίζεις. Μπορώ να προμηθευτώ πέλλετ απο την (γειτονιά) σίγουρα .. βέβαια μην ξεχνάμε οτι πληρώνεις παίρνεις...
Το σπίτι μου χρειάζεται 24.000 θερμίδες διπλά τζάμια ειναι μονοκατοικία διπλότουβλο με μόνωση ανάμεσα και 2 μέτρα θεμέλιο οπότε δεν εχω θέμα να μπαίνει κρύο απο το έδαφος ζεσταίνω 120 τετραγωνικά με 2 ξυλόσομπες 10kw η κάθε μία.. Δέν έχω φέρει καποιον μηχανικό για απώλειες θα φέρω όμως.Σωματα εχω βάλει καινούργια panel airfel


Oι θερμιδες μου φαινονται πολλες.
Πηγαινε σε εναν μηχανολογο και κανε μια μελετη.
Δεν κοστιζει πολλα και θα σε βοηθησει πολυ αυτη η κινηση.
Για να σου λεμε ολοι οτι αυτη η κινηση,να βαλεις δηλαδη παμφαγο,δεν ειναι η καλυτερη δυνατη θα εχουμε καποιον λογο.
Καλυτερη λυση ειναι να παρεις εναν απλο ξυλολεβητα και τα λεφτα του καυστηρα να τα δωσεις για μεγαλο μπαφερ παρα τον παμφαγο.
Φυσικα μεγαλο ρολο θα παιξει η σωστη τοποθετηση ολων αυτων.Θες δηλαδη εναν εμπειρο και καλο θερμοΰδραυλικο.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dryianni

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.064 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ