Thermostahl Μinibio 30/38

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32962 από Jole
Απαντήθηκε από Jole στο θέμα Thermostahl Μinibio 30/38

Τάκης έγραψε:

egglezos έγραψε:

Jole έγραψε: Καλησπερα!
Έμαθα δυστυχως σημερα οτι ο λεβητας δεν εχει παρει πιστοποιηση CE και επειδη τρεχει το προγραμμα " εξοικονομω κατ´οικον", βγαινει απο την λιστα επιλογης μου μιας κ ειναι απαραιτητη προυποθεση για την επιδοτηση... :dry:


δεν είναι απαραίτητη προυπόθεση και είμαι απόλυτα σίγουρος για αυτό. Το πρόγραμμα λέει συγκεκριμένα "όπου αυτό απαιτείται" και σύμφωνα με τον κανονισμό του CE, υπάρχει ειδική μνοία για λέβητες βιομάζας όπου αναφέρει ότι εξαιρούνται από την υποχρέωση!!

πές του ενεργειακού σου επιθεωρητή να διαβάσει σωστά το πρόγραμμα και να παρακολουθήσει όλα τα σεμινάρια και όχι μόνο τα προκαταρκτικά...έχω κάνει παράπονα στο Υπουργείο Ανάπτυξης πολλάκις για το θέμα και η απάντηση τους είναι ότι όσοι επιθεωρητές το αγνοούν, απλά δεν έχουν παρακολουθήσει όλο τον κύκλο των σεμιναρίων και έχουν μείνει με την προσωρινή άδεια του ενεργειακού επιθεωρητή.


Την 28 Σεπτ 2011 υπέβαλα το παρακάτω ερώτημα στο "Εξοικονομώ"
"Παρακαλώ να μου γνωρίσετε αν τα συστήματα θέρμανσης βιομάζας (καυστήρας, λέβητας) υποχρεούνται να φέρουν τη σήμανση CE ή αρκεί η πιστοποίηση εναρμόνησης με το ΕΝ 303-5. Το ερώτημα διατυπώνω γιαατί οι πληροφορίες που λαμβάνουμε σχετικά είναι αντικρουόμενες.
Με εκτίμηση


Και πήρα την εξής απάντηση στις 14-11-2011

"Αγαπητέ κύριε ή κυρία,
Σε απάντηση του ερωτήματός σας, σας ενημερώνουμε

Σας ενημερώνουμε ότι από το υφιστάμενο νομικό πλαίσιο δεν προκύπτει η απαίτηση για σήμανση CE στα συστήματα θέρμανσης με βιομάζα.

Για οποιαδήποτε διευκρίνιση στη διάθεσή σας.
Γραφείο Αρωγής Χρηστών του Προγράμματος «Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον»"



Συνεπώς, αν δεν άλλαξε κάτι από τότε, δεν υπάρχει η υποχρέωση του CE για τους λέβητες βιομάζας. Η σχετική (ηλεκτρονική) αλληλογραφία είναι στη διάθεση όποιου ενδιαφερόμενου.



Καλησπερα!
Πηρα χτες το υπουργειο κ μου επιβεβαιωσαν ολα τα παραπανω!!!
Ευχαριστω παρα πολυ!
Κ. Σαμαρα πραγματικα κριμα που ο μιλε Π35 βγαινει στα 3700... Ειδαλλως δεν θα ημουν σε προβληματισμους επιλογης λεβητων, αλλα τα 1000-1500€ κανουν διαφορα ειδικα οταν προσπαθεις να σωσεις 100€...
Παντως στην ΤV μια χαρα δειχνετε, παρολου που κ εγω σασ περιμενα διαφορετικο κ εχουμε κ την ιδια περιπου ηλικια καθως κ απο ενα παιδακι!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": egglezos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32973 από egglezos
Απαντήθηκε από egglezos στο θέμα Thermostahl Μinibio 30/38

Jole έγραψε:
Πηρα χτες το υπουργειο κ μου επιβεβαιωσαν ολα τα παραπανω!!!
Ευχαριστω παρα πολυ!
Κ. Σαμαρα πραγματικα κριμα που ο μιλε Π35 βγαινει στα 3700... Ειδαλλως δεν θα ημουν σε προβληματισμους επιλογης λεβητων, αλλα τα 1000-1500€ κανουν διαφορα ειδικα οταν προσπαθεις να σωσεις 100€...
Παντως στην ΤV μια χαρα δειχνετε, παρολου που κ εγω σασ περιμενα διαφορετικο κ εχουμε κ την ιδια περιπου ηλικια καθως κ απο ενα παιδακι!!


Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια...λυπάμαι για την διαφορά που προκύπτει μεταξύ των δύο λεβήτων...εκεί δεν μπορώ να κάνω τίποτα...ενώ όσο αφορά την τηλεοπτική μου εμφάνιση...ξυρίστηκα :woohoo: :side: :)

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38882 από mechpanos
Απαντήθηκε από mechpanos στο θέμα Thermostahl Μinibio 30/38
Σχετικά με το CE και τους ενεργειακούς επιθεωρητές...
Τα υπουργεία κ. Σαμαρά σας είπαν ψέμματα! Τα σεμινάρια είναι πολύ χαμηλού επιπέδου και οι εισηγητές ακόμα χαμηλότερου, και δεν μπαίνουν καθόλου σε θέματα σχετικά με CE και λοιπά...έχω όλη την επίσημη ύλη διαθέσιμη σε όποιον αμφισβητεί κάτι τέτοιο...
Η απάντηση λοιπόν ελλιπέστατη και απλά θέλουν να καλύψουν το δικό τους κενό ενημέρωσης με τέτοιου τύπου απαντήσεις. Έπρεπε η εξαίρεση να αναφέρεται ρητά στον οδηγό του προγράμματος.

ΥΓ. Αυτά τα σεμινάρια των εν. επιθεωρητών, μεγάλη απάτη και αρπαχτή!
Πήγαμε παρακολουθήσαμε, πληρώσαμε, και οι εξετάσεις αναμένονται τον... Μάρτιο (1 χρόνο μετά!) ενώ οι προσωρινοί παίρνουν συνεχώς παρατάσεις...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42594 από bill069
Απαντήθηκε από bill069 στο θέμα Thermostahl Μinibio 30/38
Αρα λοιπον χρειαζεται CE και αναφερομαι στο νεο εξοικονομω του 2012 η μηπως ΟΧΙ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.062 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ