Atmos D45P

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #23275 από Τάκης
Απαντήθηκε από Τάκης στο θέμα Atmos D45P

Τάκης έγραψε:

Nehlena έγραψε:
Να το πω; Η μελετη έγινε πριν ένα Μήνα... Για αυτό νιώθω... :angry: :angry:


Όπου λαλούν πολλοί κοκόροι... Μου φαίνεται ακατανόητο ότι εμπιστεύθηκες περισσότερο τον έμπορο - μηχανολόγο που έριξε μια πρώτη ματιά στα σχέδια από τον μελετητή που έκανε τη μελέτη. Ζήτησέ του διευκρινήσεις και με βάση όσα σου είπε ο υποψήφιος προμηθευτής και φαντάζομαι ότι δεν θα υπάρχει θέμα για συζήτηση εδώ.


Να το διατυπώσω αλλιώς. Συνήθως έχουμε μια μελέτη μηχανολόγου, που δεν έχει κανένα συμφέρον να υπερδιαστολογήσει τον εξοπλισμό μιας και δεν πρόκειται να αγοράσουμε από αυτόν και με βάση αυτή τη μελέτη πηγαίνουμε στον έμπορα, που μπορεί και να είναι και αυτός μηχανολόγος, και ζητούμε να εφαρμόσει τη μελέτη και όχι να φέρει τη μελέτη στα μέτρα του εξοπλισμού που τυχόν διαθέτει. Αυτή είναι η συνήθης πρακτική. Αν υπάρχουν προβλήματα εφαρμογής θα πρέπει να τα λύσει ο μελετητής και όχι ο προμηθευτής.

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #23276 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Atmos D45P

Nehlena έγραψε: Θα απαντήσω όταν κατατοπιστω την Τετάρτη όταν μιλήσω μαζι του... Δεν μου είπε ότι ο συνάδελφος έκανε λάθος, μονο οτι με μια γρηγορη ματια που εριξε, τα σωματα πρεπει να ειναι λιγο μεγαλυτερα,... Δεν ήξερε επισης ότι τα τζάκια που θα βάλουμε θα είναι ενεργειακά... Το ένα όταν θα μπούμε, το άλλο όταν μπορούμε... Αυτο ο μηχανολογος που έκανε την μελετη το ήξερε...

Δεν ξέρω φυσικά αν παίζει ρόλο, αν και η λογική λέει ότι πρεπει να παίζει μιας και προσθέτουμε στο σύστημα (βεβαια οταν ειναι αναμμενα) και άλλο παράγοντα που προσφέρει θερμότητα στον χώρο...

Όμως ΠΆΝΤΑ θα αναβουνε όλα ταυτόχρονα; ή το σωστό είναι να μπορείς ικανοποιητικά να ζεσταινεις με λεβητα όλο το σπίτι και αν προσθέσεις και άλλη θερμική πηγή να χαμηλωνεις τον λεβητα;


Να πω κι εγω την γνωμη μου?
Τα τζακια δε νομιζω(για να μην πω αποκλειεται) να τα εχει λαβει υπ οψιν του ο 1ος μηχανολογος για την θερμανση.
Δηλ. αν δεν λειτουργουν τα τζακια θα ξεπαγιαζετε απο το κρυο γιατι δεν επαρκει ο λεβητας?
Δεν στεκει με τιποτα αυτος ο συλλογισμος.Ακομα κ μηχανολογος να μην εισαι θα σου φτασει το μυαλο μεχρι εκει.
Το σεναριο οτι ο 2ος μηχανολογος-εμπορος μπορει να σε παραμυθιαζει για να σου πουλησει ακριβοτερο λεβητα δεν περασε απο το μυαλο σου?
Προσωπικα νομιζω οτι πρεπει ν ακολουθησεις την μελετη κανονικα.
Εφ οσον εισαι στην αρχη βρες τον 1ο μηχ. κ ξαναρωτα τον για να σιγουρευτεις.
Μη ξεχνας οτι ο πρωτος μηχ βαζει την υπογραφη του ενω ο αλλος οχι. ;)

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #23277 από Nehlena
Απαντήθηκε από Nehlena στο θέμα Atmos D45P
Δεν μου είπε για μεγαλύτερο λεβητα, μόνο για μεγαλύτερα σώματα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #23280 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Atmos D45P
Εγω για να συνεχίσω τον συλλογισμό τους Στέργιου και του Τάκη που συμφωνώ μαζί τους θα σου έλεγα να προτείνεις στον 1 μηχανολόγο την επίβλεψη και την εφαρμογή για ξυλολέβητα....
Να παραδώσει στον υδραυλικό σχέδιο εφαρμογής όπου αυτός θα ακολουθήσει πιστά....
Αν τον δεις και στα μασάει τότε βρες άλλον.

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #23283 από Nehlena
Απαντήθηκε από Nehlena στο θέμα Atmos D45P
Όταν του είπα για λεβητα πελετ, ξύλο κλπ, δεν ειχε ιδέα... Δεν ήξερε τον λεβητα πυρολυσης...

Συνέχεια όταν είχαμε παει να του μιλήσουμε πριν 1 Μήνα μας μιλούσε για πετρέλαιο κ ότι θα κουραστουμςε με τα πήγαινε Έλα του λεβητα στερεών καυσίμων...

Είναι τέτοια λόγια να λες το 2012; Δεν θα έπρεπε να μας κατατοπίσει για εναλλακτικά βιοκαύσιμα; Στην shell δουλεύει; :woohoo:

Γι αυτο νιώθω πελαγομενη....
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by Nehlena.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #23286 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Atmos D45P

giorgosmosxou έγραψε: φίλε Χρήστο,
το να πούμε ότι ο ενας λέβητας είναι καλύτερος από τον άλλον γιατί αυτή είναι η γνώμη μου δεν νομίζω ότι πείθει κανέναν και ούτε έχει και κάποια σημασία γι αυτούς που έχουν την ελάχιστη στοιχειώδη νοημοσύνη.
Γι αυτόν τον λόγο υπάρχουν και διάφοροι οργανισμοί πιστοποίησης, οι οποίοι και πιστοποιούν την ποιότητα και την απόδοση των τεχνικών μηχανημάτων.
Εαν πιστεύεις ότι ο VARMEBARONEN έχει κάποιο πιστοποιητικό ποιότητας που δεν το έχει ο ATMOS μπορεις να μας το καταθέσεις και σου υπόσχομαι ότι θα σου καταθέσω το αντίστοιχο του ATMOS.
Η μήπως πρέπει να πιστέψουμε ότι αφού τον έβαλες στην πεθερά σου για τον λόγο αυτό είναι και καλύτερος από τον ATMOS
ΦΊΛΕ Χρήστο,
επειδή με τα εως τώρα γραφόμενα σου στο forum
έχουμε καταλάβει ότι είσαι ατομο με σοβαρες γνώσεις πάνω στα θέματα που συζητάμε δεν δικαιολογήσαι να λες ότι αυτή είναι η γνώμη μου, θέλουμε αποδείξεις, και οι αποδείξεις είναι πιστοποιήσεις του βαθμού απόδοσης του VARMEBARONEN και εγώ με την σειρά μου θα βάλω του ATMOS , για να δουμε ποια είναι η αλήθεια με στοιχεία και όχι με γνώμες...




Οτι ανεφερα παραπανω ειναι γεγονοτα και συμπερασματα μου μεσα απο τις τοποθετησεις λεβητων που εκανα.

Προφανως δεν προσεξες οτι ανεφερα κατασκευη διαδρομων του λεβητα...οριζοντια και καθετα τουμπο.

Θερμοκρασια καυσαεριων 160 βαθμους.

Συνδεση σε καμιναδα με διαμετρο Φ100 οταν εχουμε τουλαχιστον 6 μετρα σε ξυλολεβητα.

Εχουν ανοξειδωτα ολα τα εσωτερικα μερη στους λεβητες πελλετ.

Ρωτα τον jnet η τον Τακη αν καινε οτι πελλετ τους δωσεις...μια και το παραδειγμα με την πεθερα μου δεν σου αρεσε.

Το κλαπε ελκυσμου να αναφερω τι ειναι η το ξερεις;;;

Υπαρχει καμια αμφιβολια για τα παραπανω και μου αναφερεις τα περι πιστοποιησεων;;;

Πιστοποιησεις σαφως και υπαρχουν μια και οι λεβητες εξαγονται σε Αμερικη και υπολοιπη ευρωπη...

Μπορεις να τις βρεις οπως μπορεις να βρεις και του ATMOS.

Στοιχεια ζητησατε, στοιχεια σας εδωσα...αν λεω κατι περισσοτερο απο την αληθεια μπορειτε να δειτε τους λεβητες σε λειτουργια να διαπιστωσετε αν λεω μπαρουφες η οχι.

Εγω σε αντιθεση με σας εχω δει και τοποθετησει και τους δυο.

Αν συνεχιζετε να αμφιβαλετε για τα ανωτερω δειτε το βιντεο στο youtube με τον vedolux 30 που αναφερω το καθενα ξεχωριστα...δεν το ανεβαζω εγω για λογους διαφημισης.

Φυσικα και δεν θα συνεχισω να συζητω για το ποιος ειναι καλυτερος, ο ATMOS η ο VARMEBARONEN;;;

Αν η γνωμη ενος τεχνικου που εδω και τουλαχιστον 2 χρονια ασχολειται σχεδον μονιμα με τα στερεα αμφισβητειται τοτε κρινετε μονοι σας ποιος ειναι καλυτερος.

Ειναι στιγμες που ενω βοηθαω αφιλοκερδως εσας τους υποψηφιους αγοραστες μετανιωνω με την καχυποψια που σας διακατεχει.

Καλη επιτυχια...



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ