Πρόβλημα: δεν ανάβει ο καυστήρας αυτόματα

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84077 από GT
Πλάκα κάνεις? Στο άλλο τόπικ με τα μέτρα ασφαλείας, ξεχνάς τη φωτογραφία του αστροναύτη που μου ανέβασες? :lol: :lol: :lol:

Εννοείται Δημήτρη, το λέβητα τον καθαρίζω μόνος μου διεξοδικότατα, μέχρι βαθμού ξεσκονίσματος και γίνεται λαμπίκο. Θάλαμο καύσης, τούμπο, πίσω θυρίδα.
Το κάνω μόνος μου γιατί δεν υπάρχει περίπτωση κάποιος επαγγελματίας να το κάνει τόσο επίμονα όσο εγώ, γιατί είναι χρονοβόρο. :pinch:

Το δε καυστήρα τον συντηρεί φυσικά αδειούχος καυστηρατζής κάθε Σεπτέμβριο, με τελευταία φορά το Σεπτέμβριο που μας πέρασε. ;)

Τσιγκουνιές και βαρεμάρες σε συντήρηση δε χωράνε. :)

Παρεμπιπτόντως, μόλις έφυγε ο μάστορας. Τον ψιλοκαθάρισε λίγο, τον δούλεψε αρκετά και δεν παρουσίασε τίποτα. Μου είπε αν το ξανακάνει, να μην πατήσω το κουμπί και να τον πάρω τηλέφωνο να έρθει να το δει αυτός. B)

Μου θυμίζει ένα VW POLO που είχα παλιά. Όποτε άναβε λαμπάκι, με το που έφτανα στο συνεργείο για να το ελέγξουν, έσβηνε. :evil: :P


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84081 από dimlyk
τον καυστηρα εννουσα ...μια και αρκετοι εκτος απο την μετρηση δεν κανουν τπτ αλλο ...
καποτε εδιωξα εναν γι αυτο τον λογο :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84083 από GT
Ναι τον καθάρισε, αλλά δεν ξέρω αν το έκανε όσο διεξοδικά θα έπρεπε.

Πως είναι το σωστό καθάρισμα? Πρέπει πχ να λύσει τα πάντα ας πούμε?


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84088 από dimlyk
Η διαδικασία της σωστής συντήρησης του Λέβητα & του Καυστήρα περιλαμβάνει τα εξής βήματα:

• Καθαρισμός Λέβητα – Οπτικός Έλεγχος θαλάμου καύσης και φλογαυλών / διαδρομών καυσαερίων – Καθαρισμός με κατάλληλες βούρτσες και απομάκρυνση κατάλοιπων με βιομηχανικές ηλεκτρικές σκούπες απορρόφησης. Έλεγχος πληρότητας και κατάστασης επιβραδυντήρων.

• Έλεγχος καπναγωγού λέβητα από θυρίδα καθαρισμού και καθαρισμός εάν απαιτείται.

• Έλεγχος Μονωτικών θυρίδας επίσκεψης Λέβητα και καπναγωγού για την βέλτιστη εφαρμογή και στεγανότητά τους έναντι διαρροών καυσαερίων.

• Καθαρισμός Καυστήρα (Σύστημα καύσης – Διασκορπιστή – Ρύθμιση ακίδων - Φίλτρο Αντλίας Πετρελαίου)

• Καθαρισμός Φίλτρου Γραμμής τροφοδοσίας Πετρελαίου

• Έλεγχος των παρελκόμενων (Σωληνάκια τροφοδοσίας καυσίμου καυστήρα – Ορθότητα στήριξης Καυστήρα – Καλωδιώσεων Ισχύος και Αυτοματισμού Καυστήρα)

• Εκκίνηση Καυστήρα – Μέτρηση Πίεσης Αντλίας Πετρελαίου – Μέτρηση καυσαερίων – Ρύθμιση αναλογίας αέρα καυσίμου – Έλεγχος διαρροών καυσαερίων – καυσίμου.

• Έλεγχος και δοκιμή ασφαλιστικών συστημάτων Λέβητα-Καυστήρα (Υδροστάτης Λειτουργίας Καυστήρα – Υδροστάτης ασφαλείας ορίου Καυστήρα – Υδροστάτης λειτουργίας Κυκλοφορητή – Έλεγχος σφάλματος υδροστατών κατά προσέγγιση)

• Οπτικός έλεγχος τοποθετημένων μανομέτρων ένδειξης πιέσεως δικτύου νερού θέρμανσης


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoTa, GT

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84091 από GT
Θα το τυπώσω, θα το κορνιζάρω και θα το κρεμάσω στο λεβητοστάσιο. B)


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #86245 από geo77soup

GT έγραψε: Την πατήσαμε βραδιάτικα.

Μόλις σβήσει ο καυστήρας (WEIZER - πετρέλαιο), δεν ξανανάβει μόνος του αν δεν πατήσω ένα κουμπί που έχει επάνω του, το οποίο είναι μάλιστα αναμμένο.

Και πάλι δεν παίρνει με την πρώτη.

Σβήνω πρώτα τελείως το λέβητα από το OFF, τον ξαναβάζω ON και μετά παίρνει ο καυστήρας, πατώντας το κουμπί όπως έγραψα, του οποίου σβήνει το λαμπάκι.

Μπορώ να κάνω τίποτα μέχρι αύριο που θα πάρω τον καυστηρατζή μου, για να μην ξυλιάσουν τα πιτσιρίκια μου, εκτός από το να περάσω το βράδυ στο λεβητοστάσιο βάζοντάς τον χειροκίνητα?

Ο λέβητας είναι σε εξωτερικό χώρο; Αν ναί το πρόβλημα αυτό στο παρουσιάζει στα πολλά κρύα .Δίόρθωσε άν κάνω λάθος .(ΠΡΟΣΟΧΉ Ο ΚΑΥΣΤΗΡΑΤΖΗΣ ΣΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΥΔΡΑΥΛΙΚΟΣ)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ