Αγορά και τοποθέτηση ξυλόσομπας για πρώτη φορά

Περισσότερα
2 Χρόνια 4 Μήνες πριν #173993 από maksof
Καλησπέρα σας. Ζούμε στις Κυκλάδες,το σπίτι που έχουμε είναι 60 τ.μ Στα 30 τ.μ είναι κουζίνα σαλόνι και στα άλλα 30 τ.μ με ένα σκαλοπάτι διαφορά, υπνοδωμάτιο και μπάνιο.Στη μέση του σπιτιού έχω ένα χωλ που εκεί σκεφτόμαστε να την τοποθετήσουμε.
Έχω αρκετές απορίες.... Γιατί δεν ξέρω καθόλου.Και έχω δει τόσες πολλές στο ίντερνετ που έχω μπερδευτεί.
Αεροθερμη ή απλή?
Σίγουρα τι θέλω χωρίς φούρνο.
 
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 4 Μήνες πριν #173995 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
ΞΥΛΟΣΟΜΠΑ ===ΘΕΡΜΑΣΤΗΣ ΚΟΥΒΑΛΙΤΗΣ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΞΥΛΑ ΞΕΡΑ ΣΥΝΗΘΩΣ ΚΑΙ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΣΕ ΣΥΜΦΑΙΡΕΙ.ΒΕΒΑΙΑ ΕΧΕΙΣ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΝΗΣΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΒΑΡΥ ΧΕΙΜΩΝΑ!!!!!!!!!!ΘΕΛΕΙ ΣΚΕΨΗ.ΑΣ ΣΟΥ ΠΟΥΝΕ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 4 Μήνες πριν #173997 από maksof
Θέλω να πιστεύω ότι θα μας συμφέρει πιο πολύ από την ΔΕΗ που είναι ασύμφορη...
Ευχαριστώ για την απάντηση να είσαι καλά!!!🤗

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 4 Μήνες πριν #174339 από giannis kalor
Όποια σόμπα και να προτιμησετε να ξέρετε τα παρακάτω.
1)Επειδή είστε σε νησί η προμήθεια ξυλείας είναι κείνη και δυστυχώς στα νησιά καίνε λάθος ξυλεία . Πχ ελιά που βγάζει λάδι στις σωληνώσεις και μπουκωνουν μπούρια και καμινάδες .
2) πολύ καλό είναι να βρείτε ξυλόσομπα με φούρνο γιατί ταυτόχρονα με την θέρμανση έχετε και έσται φούρνου για μαγείρεμα.
3) να ψάξετε σόμπα είτε βαριά καθαρό μαντέμι που όταν πυρώνει κρατάει για ώρα την θερμοκρασία της η να έχει στον θάλαμο καύσης υλικό που πάλι κρατάει ζεστή για ώρα .
4) πολύ σημαντικο είναι το άνοιγμα και ο χώρος καύσης . Αν έχει μικρό θέλει συχνή τροφοδοσία και μικρά ξύλα . Αν έχει μεγάλο σημαίνει μεγάλα ξύλα και αυξημένη κατανάλωση αλλά και περισσότερη ζέστη .
5) αποφύγετε τα οριζόντια κομμάτια για τα μπούρια γιατί θα κρατάνε στάχτη και θα μπουκωνουν και θα θέλουν συχνο καθάρισμα
6) καλό είναι να βάλετε μετά την σόμπα και μεταξύ των μπουριων ειδική συσκευή που εκμεταλλεύεται και την ζέστη των καυσαερίων και δεν τα χάνει σε όλο το ποσοστό .
7) προτίμησε σόμπα με μεγάλη επιφάνεια . Όσο μεγαλύτερη επιφάνεια τόσο μεγαλύτερη η αντανάκλαση της ζέστης .
8) προτίμησε μια καλή και όχι φθηνή .

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dryianni

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 3 Μήνες πριν #174347 από gregory81
Αλήθεια υπάρχει δυνατότητα τοποθέτησης φίλτρο καμινάδας που είναι για πελλετ σε ξυλόσομπα, αν είσαι σε όροφο;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 3 Μήνες πριν #174348 από rofos
Εχω την εντύπωση ότι αυτά τα φίλτρα για σόμπες πέλλετ λειτουργούν με βεβιασμένη κίνηση καπναερίων, δηλαδή με ανεμιστήρα καυσαερίων. Ρώτα όμως σε αυτούς που τα πουλάνε για να είσαι σίγουρος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ