Συμβουλές για σόμπες Ravelli

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130441 από γιαννης-δραμα

JOHN 66 έγραψε: Φιλοι μου σας χαιρετω και θελω την βοηθεια σας.
Εχω και εγω μια ravelli 70, καιτο τελευταιο δεκαημερο μου βγαζει καπνο πολυ στην εξοδο κατα το αναμα και κατα την διαρκεια της καυσης, οταν δεν εχει καλη φλογα συνηθως στο 2.Σημειωστε οτι το καυσιμο ειναι το ιδιο Τι μπορει να συμβαινει? :(

Μπορει να θελει καθαρισμα η καμιναδα η αν την εχεις δουλεψει πανω απο 2500 ωρες να θελει την συντηρηση της(εσωτερικος καθαρισμος),θα σου ειχε βγαλει το αλαρμ της συντηρησης ομως.
Καθαρισε την καμιναδα πρωτα και μετα βλεπουμε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137922 από i7
Απαντήθηκε από i7 στο θέμα Συμβουλές για σόμπες Ravelli
γνωριζει καποιος τα επιπεδα θορυβου της ravelli r70;
πχ ενα κλιματιστικο με 19db ειναι σχεδον αθορυβο και το ακους μονο οταν εχει πληρη ησυχια στο σπιτι οπου και παλι δεν ενοχλει..
γενικα ποσο θορυβο κανουν οι αεροθερμες σομπες; το ρωταω γιατι σε κοντινο χωρο ειναι και το υπνοδωματιο, οποτε θελω να ειναι αθορυβο.

κανονικα θα επρεπε να το αναγραφουν στα χαρακτηριστικα της

επισης το καθε site αναγραφει οποια απο τα χαρακτηριστικα θελει και οτι τιμες θελει..

Διαστάσεις B x H x P (mm) 440 - 951 - 449.5
Ωριαία κατανάλωση - min/max (Kg/h) 0.5 - 1.5
Θερμική απόδοση (%) > 85
Έξοδος καυσαερίων(Ø mm) 80
Χωρητικότητα ρεζερβουάρ (Kg) 15
Αυτονομία min/max (h) 9.3 - 30.0
Απαίτηση ρεύματος κατά τη λειτουργία (W) 100
Βάρος (Kg) 92

γνωριζει καποιος για την νεα ravelli aria;
eng.ravelligroup.it/prod/80-aria.php
αναγραφει Maximum silence και ειναι πολυ πιο ευκολη στην τοποθετηση λογο χαμηλου υψους οποτε μπορει να τοποθετηθει και κατω απο παραθυρο (ιδανικο για την περιπτωση του χωρου μου),
Ομως δεν γνωριζω αν θα μπορει να ζεστανει 3 δωματια (12 τετραγωνικων το καθενα) γιατι ειναι 6KW σε σχεση με τα 7Κ της R70..
Last edit: 9 Χρόνια 6 Μήνες πριν by i7.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #138575 από t123321
Απαντήθηκε από t123321 στο θέμα Συμβουλές για σόμπες Ravelli
Καλησπέρα σε όλους
Γνωρίζει κάποιος, αυτό το ποδαράκι που είναι για να ακουμπάει το flame trap, από την μεριά της πόρτας (όχι πίσω στην πλάτη), το πλατύ του μέρος είναι προς τα πάνω ή προς τα κάτω (δηλαδή προς το τζάμι); Καθάρισα την σόμπα (την έλυσα) και δεν θυμάμαι αυτό το πράγμα.
Πρακτικά δηλαδή αν το κοιτάζαμε από τα πλάγια θα ήταν έτσι
L σαν L αγγλικό με το πλατύ κάτω
ή
Γ με το πλατύ πάνω;
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by t123321.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140266 από t123321
Απαντήθηκε από t123321 στο θέμα Συμβουλές για σόμπες Ravelli
Μία συμβουλή για όσους η σόμπα τους μαζεύει στάχτη στο ποτηράκι. Καθαρίστε καλά τις τρύπες στο ποτήρι καύσης. Και από πάνω αλλά και από την κατω μεριά γιατί μαζεύει κατάλοιπα. Εγω τουλάχιστον είδα τεράστια διαφορά. Ενω το καθάριζα κάθε μέρα δεν είχα μπει στον κόπο να καθαρίσω και από κάτω τα κατάλοιπα και κάθε πρωί οι τρύπες ήταν βουλομένες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143568 από zevooazaz
Απαντήθηκε από zevooazaz στο θέμα Συμβουλές για σόμπες Ravelli
ρε παληκάρια... τι ειναι το do cleaning!!!!!! έφερα τεχνικό τελος νοέμβρη (και μάλιστα αυτον που μου συνέστησε ο πωλητής) την καθάρισε και εδω και καμια βδομάδα βγαζει αυτο το μύνημα και μάλιστα με πολύ λιγη σταχτη.... ξέρετε δεν τον παίρνω τηλ γιατι θα μου πει ότι φταιει το πέλλετ και θα γίνουμε κ@λ@ςςςςς. (ΜΑΚΗ καιω).
Εχει κανείς καμια ιδέα??? κανας αισθητήρας μαλακίζεται ???? τι να πώ ????

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144802 από Δημήτρης Κατσούνης
Καλημέρα παίδες.
Το ξαναγράφω εδώ γιατί έγινε ένα μπέρδεμα σε άλλο πόστ με τις σόμπες. Είμαι κάτοχος εδώ και μερικές μέρες μιας σόμπας αερόθερμης ravelli rv120. O ενθουσιασμός χτυπάει κόκκινο ειδικά μάλιστα σε σχέση με αυτό που είχα. Τώρα επί του πρακτέου και για κάτι τετριμένο. Ξέρει κανείς να μου δώσει συμβουλή εκτός από το καθημερινό άδειασμα-καθάρισμα του δοχείου συλλογής στάχτης κάτω και το κουπάκι στον χώρο καύσης όπως επίσης και αποτοποθέτηση του "τριγωνικού" κομματιού λαμαρίνας στην οροφή του χώρου καύσης (που μετά από 2-3 ελαφρά χτυπήματα του μικρού λεβιέ από την εξωτερική πρόσθια πλευρά της σόμπας συγκεντρώνει τη στάχτη που τινάζεται από πάνω γύρω από τους αεραγωγούς) και άδειασμα της στάχτης για συλλογή, τι άλλο και κάθε πότε καθαρίζουμε? Εκτός φυσικά από τον ετήσιο γενικό καθαρισμό παντού που γίνεται στο σέρβις.
Και με την ευκαιρία σέρβις-γενικός καθαρισμός γίνεται μετά από έναν συγκεκριμένον αριθμό ωρών λειτουργίας? Υποθέτω πως όχι γιατί αυτό θα εξαρτάται και από παράγοντες πχ τι πέλλετ καίμε ρυθμίσεις κλπ κλπ. Βγάζει κάποιο μήνυμα alarm ή γενικά πάμε μια φορά το χρόνο?
Ευχαριστώ από πριν.
Last edit: 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Δημήτρης Κατσούνης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.126 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ