Ρυθμίσεις σόμπας pellet για πρώτη φορά

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #27832 από michalisgr

anggelo έγραψε: Γεια σας και παλι.Ο λογος που εγραψα για αυτο το θεμα ειναι οτι το καταστημα που αγορασα την σομπα μου ειπε οτι μονος μου θα ειναι λιγο δυσκολο να στησω την σομπα για πρωτη φορα και καλο θα ηταν να ερχοταν ο τεχνικος της εταιριας.Η αληθεια ειναι δεν γνωριζω οτι κατα το καψιμο του πελλετ εαν δημιουργηθουν καποια μικροπροβληματα πως θα μπορεσω εγω να τα διορθωσω με την καταληλη ρυθμιση και αν η ρυθμιση της σομπας ειναι ευκολη υποθεση.


απο που εισαι;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #27837 από Moschalis
Καλημέρα σας,
Πρώτα απόλα καλό θα ήταν να μας πείτε τι σόμπα έχετε αγοράσει , μάρκα , μοντέλλο.
Σε γενικές γραμμές όμως όπως είπαν και οι προηγούμενοι δεν χρειαζεται να κάνετε κάτι το ιδιαίτερο.
Σημειώστε ότι τις πρώτες ώρες , θα υπάρξει μια σχετική μυρωδιά μέχρι να καούν τα χρώματα.

Καλές καύσεις!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": anggelo

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #27849 από mastoras

anggelo έγραψε: Γεια σας και παλι.Ο λογος που εγραψα για αυτο το θεμα ειναι οτι το καταστημα που αγορασα την σομπα μου ειπε οτι μονος μου θα ειναι λιγο δυσκολο να στησω την σομπα για πρωτη φορα και καλο θα ηταν να ερχοταν ο τεχνικος της εταιριας.Η αληθεια ειναι δεν γνωριζω οτι κατα το καψιμο του πελλετ εαν δημιουργηθουν καποια μικροπροβληματα πως θα μπορεσω εγω να τα διορθωσω με την καταληλη ρυθμιση και αν η ρυθμιση της σομπας ειναι ευκολη υποθεση.


anggelo άλλο πράγμα είναι η εγκατάσταση-τοποθέτηση της σόμπας, και άλλο οι αλλαγές των αρχικών ρυθμίσεων που προτείνουν οι κατασκευαστές.

Στην πρώτη περίπτωση εάν πιάνουν τα χέρια σου, και έχεις τρυπάνια, κατσαβίδια για στήριξη της μικρής καμινάδας, καλέμια για άνοιγμα οπών στον τοίχο, η καλύτερα ποτηροτρύπανα που χρησιμοποιούμε εμείς, τότε θα καταφέρεις να την τοποθετήσεις μόνος, και αφού την συνδέσεις στο ρεύμα [πρίζα] στην συνέχεια να την ανάψεις. Σε διαφορετική περίπτωση χρειάζεται μάστορα για να κάνει αυτό που δεν μπορείς να κάνεις μόνος σου. Και αυτό έχει κάποιο σχετικό κόστος.

Στην δεύτερη περίπτωση, για τις ρυθμίσεις που αναφέρεις, εάν χρησιμοποιήσεις καλό καύσιμο δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα. Ολες οι σόμπες έρχονται ρυθμισμένες από το εργοστάσιο έτοιμες για λειτουργία, που με αυτές τις αρχικές ρυθμίσεις μπορεί η σόμπα να λειτουργεί για χρόνια χωρίς να παρουσιάσει κανένα πρόβλημα στην καύση της.

Σε πολλές σόμπες, πέρα από το βασικό μενού, προσφέρεται από τον κατασκευαστή και ένα ακόμα επίπεδο ρυθμίσεων και αλλαγών για την καύση που προορίζεται αποκλειστικά και μόνο για τεχνικούς, η προχωρημένους χρήστες.
Αυτό δεν αφορά την συζήτηση μας αυτήν την στιγμή, και δεν θα πρέπει να σε απασχολεί.
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by mastoras.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": anggelo

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #27895 από anggelo
eco spar karina

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #28005 από Tsimp
Απαντήθηκε από Tsimp στο θέμα Ρυθμίσεις σόμπας pellet για πρώτη φορά
Kαλά είναι φίλε μου το πρώτο άναμμα να γίνει από αυτόν που την αγόρασες (εκ πύρρας)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #28142 από dasalis
μιασ και ανοιχτηκε το θεμα, σκεφτομαι να παρω μια ravelli rv120,σκεφτομαι να καιω golden nugget.τι πρεπει να κανω για το πρωτο αναμα?πρεπει να προσεξω κατι στη τοποθετηση καμιναδασ? ειμαι απο αθηνα. thanks.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ