Μυρωδιές καύσης pellet & θόρυβος...

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #19662 από ACIDBLACK
Απαντήθηκε από ACIDBLACK στο θέμα Μυρωδιές καύσης pellet & θόρυβος...
τα καλα ακουστικα κανουν οσο κανει μια ακριβη ιταλικη αεροθερμη σομπα .....αστα να πανε ...

“Καλιά στα όρη άρχοντας, παρά στον κάμπο δούλος – θωρώ τον κόσμο από ψηλά κι είναι δικός μου ούλος”

ΝΕΟ Ε-ΜΑΙΛ το παλιο αρνηται απλα να λειτουργησει
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20244 από N1k0s
Απαντήθηκε από N1k0s στο θέμα Μυρωδιές καύσης pellet & θόρυβος...

ACIDBLACK έγραψε: τα καλα ακουστικα κανουν οσο κανει μια ακριβη ιταλικη αεροθερμη σομπα .....αστα να πανε ...


τελευταία φορά που αγόρασα , με κόστισαν 4700 , και την προηγούμενη 5600 , άσε που δεν αντέχουν πάνω από 4-5 χρόνια ....

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20249 από KERBEROS
Απαντήθηκε από KERBEROS στο θέμα Μυρωδιές καύσης pellet & θόρυβος...

athinaios25 έγραψε: Φίλε εγω τυχαία τους βρήκα. Είναι έλληνες κατασκευαστες και κάνουν αερόθερμες σόμπες ξύλου όχι πέλλετ. Καίω τη σόμπα την αερόθερμη με το φούρνο 2 χρόνια είμαι πολύ ικανοποιημένος, ζεσταίνω τέλεια ένα σπίτι 90 μέτρα που έχω + ότι όπως γυρνάω από τη δουλειά πρώτα μαγειρευει η γυναίκα μου και μέχρι να κάνουμε μπάνιο το σπίτι φτάνει 26-28 βαθμόυς. Οικονομία σε μια σεζον έναντι καυστήρα πετρελαίου 1200-1500 ευρώ και έναντι ΔΕΗ για μαγείρεμα 600-800 ευρώ.. Και την πήρα μόνο 600 ευρώ.. Ψάξτο.



Εγώ δεν ξέρω από τέτοια τερτίπια, αλλά επειδή τυχαίνει να παρακολουθώ πολλά φόρουμ, περιμένω φίλε συμφορουμίτη athinaios25 με αγωνία την απάντηση σε ερώτηση που σου τέθηκε σε άλλο φόρουμ από μέλος αυτού και γνώστη του αντικειμένου. Την παραθέτω σχεδόν αυτούσια:

κ. Σωκράτη Κωτούλα η athinaios25 εννοείτε απο την εταιρεια που είστε Υπεύθυνος Επικοινωνίας ?

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by jnet.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GT

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20254 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Μυρωδιές καύσης pellet & θόρυβος...

KERBEROS έγραψε:

athinaios25 έγραψε: Φίλε εγω τυχαία τους βρήκα. Είναι έλληνες κατασκευαστες και κάνουν αερόθερμες σόμπες ξύλου όχι πέλλετ. Καίω τη σόμπα την αερόθερμη με το φούρνο 2 χρόνια είμαι πολύ ικανοποιημένος, ζεσταίνω τέλεια ένα σπίτι 90 μέτρα που έχω + ότι όπως γυρνάω από τη δουλειά πρώτα μαγειρευει η γυναίκα μου και μέχρι να κάνουμε μπάνιο το σπίτι φτάνει 26-28 βαθμόυς. Οικονομία σε μια σεζον έναντι καυστήρα πετρελαίου 1200-1500 ευρώ και έναντι ΔΕΗ για μαγείρεμα 600-800 ευρώ.. Και την πήρα μόνο 600 ευρώ.. Ψάξτο.



Εγώ δεν ξέρω από τέτοια τερτίπια, αλλά επειδή τυχαίνει να παρακολουθώ πολλά φόρουμ, περιμένω φίλε συμφορουμίτη athinaios25 με αγωνία την απάντηση σε ερώτηση που σου τέθηκε σε άλλο φόρουμ από μέλος αυτού και γνώστη του αντικειμένου. Την παραθέτω σχεδόν αυτούσια:

κ. Σωκράτη Κωτούλα η athinaios25 εννοείτε απο την εταιρεια που είστε Υπεύθυνος Επικοινωνίας ?


Θα μπορέσει να σου απαντήσει μετά την 1η Σεπτεμβρίου που θα αρθεί ο αποκλεισμός του

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20269 από michalisgr
Απαντήθηκε από michalisgr στο θέμα Μυρωδιές καύσης pellet & θόρυβος...
μηπως προκειται για αρλουμπες;; :whistle: :whistle:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #22766 από karibu
Απαντήθηκε από karibu στο θέμα Μυρωδιές καύσης pellet & θόρυβος...
Ειδα οτι απαντηση δεν πηρες,και σε λιγο θα εχεις μαθει για ηχοσυστηματα αυτοκινητου,ντεσιμπελ,απλικεσιονς κλπ εκτος απο το θορυβο σομπας ...και
επειδη προσωπικα δεν αντεχω τον θορυβο,ιδιως οταν καθομαι αργα το βραδυ που εχει γενικα ησυχια,κατεληξα στα εξης,μετα απο συμβιωση με αεροθερμη Ιταλικη 10kw:
Ο θορυβος προερχεται απο 3 πηγες στις αεροθερμες.
1.Απο τον κοχλια τροφοδοσιας πελλετ,(δεν μπορεις να τον αποφυγεις και παντως ειναι ελαχιστος,εκτος αν πληρωσεις συγκεκριμενο πανακριβο μοντελλο Haas+Sohn νομιζω)
2.Aπο το μοτερ που διωχνει τα καυσαερια(συνηθως ελαχιστος) και
3.Aπο το μοτερ που στελνει την ζεστη στο χωρο και κανει και τον περισσοτερο θορυβο απο ολα τα αλλα,ακομα και στην μικροτερη ταχυτητα,αλλιως δεν θα ειχε δυνατοτητα να στειλει την θερμοτητα.
Αφου ελυσα ολα σχεδον τα σημεια που εχουν πηγες θορυβου(μοτερ),για να βρω αντιστοιχα μοτερ σε αθορυβη εκδοχη,ειδα οτι ηταν ηδη τοποθετημενα!Δηλαδη ebm-papst που θεωρουνται κορυφαια σε μακροζωια και ησυχια.
Δεν το φανταζομουν οτι Ιταλικη σομπα της σειρας θα ειχε τετοια ποιοτικα εξαρτηματα παντως.Και παντως το μοτερ που στελνει την ζεστη στον χωρο,οταν το εχω σε λειτουργια εκτος σομπας,δεν ακουγεται σχεδον καθολου,οποτε ο θορυβος ειναι απο την διαδρομη του αερα μεσα στην σομπα μεχρι να βγει,πραγμα αναποφευκτο.
Εν κατακλειδει,οταν το αντεξω οικονομικα,θα παρω σομπα νερου,με επιλογη κλεισιματος του μοτερ ζεστου αερα(οι περισσοτερες πλεον ειναι ετσι)οσον αφορα τον θορυβο,αλλα παραλληλα θα εχω και κατανομη τελεια σε ολο το σπιτι μεσω των υπαρχοντων σωματων.
Αν δεν το αντεξω οικονομικα,η δεν αντεξω τον θορυβο του κυκλοφορητη,θα παρω σομπα αεροθερμη,με ακτινοβολια μονο,χωρις μοτερ,πληρως αθορυβη δηλαδη,αλλα βγαινει μεχρι 8kw μονο γιατι τεχνικα δεν ειναι εφικτο,ακομα,πιο δυνατη χωρις βεβιασμενη κινηση αερα,δηλαδη μοτερ...
Οσον αφορα τις μυρωδιες,αφου υπεφερα στην αρχη,μιας και ο πανυβλακας που την εγκατεστησε δεν εβαλε εξωτερικο σωληνα για τροφοδοσια απο εξω με αερα καυσης και βηχαμε ολοι οικογενειακα,παρολο που η σομπα ειχε,μολις περασα αυτο τον σωληνα ηρεμησαμε,και απο μυρωδιες και απο βηχα...
Οσον αφορα την αποθηκευση μεσα στο σπιτι,δεν μυριζουν τα σακκια του πελλετ.
Ελπιζω να σε καλυψα,αν οχι εδω ειμαι...
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by karibu.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ