Σόμπες pellet Ravelli

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126909 από ErotokritosUK
Απαντήθηκε από ErotokritosUK στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli

egglezos έγραψε:

TEOTRELA έγραψε:

Nick έγραψε: Πριν δύο μήνες μου εγκατέστησαν την HRV 120 της Ravelli (σόμπα - λέβητας).
Ενώ λειτουργούσε ομαλά στην αρχή, έχει περίπου 15 ημέρες που όταν δουλεύει στο max για κανένα δίωρο, ή αμέσως μόλις αλλάξω από min σε max τη λειτουργία της, βγάζει alarm: low drought.
Μήπως ξέρει κανείς τί μπορεί να φταίει?
Έχω δοκιμάσει κάθε συνδυασμό ροής/καθόδου pellet χωρίς αποτέλεσμα.
Το pellet που καίω τελευταία δεν αφήνει clinker και δε νομίζω να φταίει.
Έχω φτάσει να την καθαρίζω 5 φορές την ημέρα πριν από κάθε επανεκκίνηση!!!
Ευχαριστώ!


γεια και απο μενα φιλε nick εχουμε την ιδια σομπα αυτο που αναφερεισ ειναι alarm13 οπως εχω και στο avatar μου και εμενα μου το εχει βγαλει μετα απο καθαρισμα και αναμμα της σομπας.και εκλεισα και ανοιξα τον διακοπτη ον off απο πισω και διορθωθηκε ο ανθρωπος που την αγορασα μου ειπε οτι ειναι απο την σκονη του pellet φρακαρει τον κοχλια και γι αυτο βγαζει συναγερμο


το μύνημα που βγάζει σημαίνει "χαμηλός ελκυσμός"...εγώ θα ξεκίναγα από το να καθαρίσω την σόμπα παντού και μετά να ελέγξω την καμινάδα για μπουκώματα. δεν μοιάζει για alarm από φρακάρισμα κοχλία..

[/Το alarm χαμηλός ελκυσμός βγάζει κάποιο σύμβολο? Εχω το ίδιο πρόβλημα αλλά δεν μου γράφει το alarm, μου βγάζει ένα τρίγωνο με εναν κύκλο στην μέση, αυτο είναι? Ευχαριστώ!!! b]

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127050 από sakisart
Απαντήθηκε από sakisart στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
Γειά σας και καλη χρονιά.
Έχω μια r70 τώρα είμαι στις 750 ώρες λειτουργίας. Στις πόσες ώρες θα βγάλει μήνυμα συντήρησης;
Φαντάζομαι θα ζητήσει κωδικό. Είναι κάτι που θα μπορέσω να το κάνω μόνος μου;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127183 από γιαννης-δραμα
Απαντήθηκε από γιαννης-δραμα στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli

sakisart έγραψε: Γειά σας και καλη χρονιά.
Έχω μια r70 τώρα είμαι στις 750 ώρες λειτουργίας. Στις πόσες ώρες θα βγάλει μήνυμα συντήρησης;
Φαντάζομαι θα ζητήσει κωδικό. Είναι κάτι που θα μπορέσω να το κάνω μόνος μου;

Νομιζω ειναι στις 2500 ωρες το μηνυμα συντηρησης στις r70,και οσο για τον μηδενισμο του μετρητη ειναι ευκολο,βρισκεις το work hours μπαινεις και βρισκεις το reset working hours εκει σου ζηταει κωδικο βαζεις το 35 και οκ.
Περιττο να σου πω πως πρεπει να κανεις και την συντηρηση στην σομπα βεβαια και μην το παραμελησεις!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127184 από γιαννης-δραμα
Απαντήθηκε από γιαννης-δραμα στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli

ErotokritosUK έγραψε:

egglezos έγραψε:

TEOTRELA έγραψε:

Nick έγραψε: Πριν δύο μήνες μου εγκατέστησαν την HRV 120 της Ravelli (σόμπα - λέβητας).
Ενώ λειτουργούσε ομαλά στην αρχή, έχει περίπου 15 ημέρες που όταν δουλεύει στο max για κανένα δίωρο, ή αμέσως μόλις αλλάξω από min σε max τη λειτουργία της, βγάζει alarm: low drought.
Μήπως ξέρει κανείς τί μπορεί να φταίει?
Έχω δοκιμάσει κάθε συνδυασμό ροής/καθόδου pellet χωρίς αποτέλεσμα.
Το pellet που καίω τελευταία δεν αφήνει clinker και δε νομίζω να φταίει.
Έχω φτάσει να την καθαρίζω 5 φορές την ημέρα πριν από κάθε επανεκκίνηση!!!
Ευχαριστώ!


γεια και απο μενα φιλε nick εχουμε την ιδια σομπα αυτο που αναφερεισ ειναι alarm13 οπως εχω και στο avatar μου και εμενα μου το εχει βγαλει μετα απο καθαρισμα και αναμμα της σομπας.και εκλεισα και ανοιξα τον διακοπτη ον off απο πισω και διορθωθηκε ο ανθρωπος που την αγορασα μου ειπε οτι ειναι απο την σκονη του pellet φρακαρει τον κοχλια και γι αυτο βγαζει συναγερμο


το μύνημα που βγάζει σημαίνει "χαμηλός ελκυσμός"...εγώ θα ξεκίναγα από το να καθαρίσω την σόμπα παντού και μετά να ελέγξω την καμινάδα για μπουκώματα. δεν μοιάζει για alarm από φρακάρισμα κοχλία..

Το alarm χαμηλός ελκυσμός βγάζει κάποιο σύμβολο? Εχω το ίδιο πρόβλημα αλλά δεν μου γράφει το alarm, μου βγάζει ένα τρίγωνο με εναν κύκλο στην μέση, αυτο είναι? Ευχαριστώ!!! b]

Ποια σομπα εχεις και πιο μοντελο?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127469 από zevooazaz
Απαντήθηκε από zevooazaz στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
καλησπέρα παιδιά
νομιζω ότι ένα set rds όπως προείπε και άλλος φίλος πιθανόν να σου λύσειτο πρόβλημα. σαμ να έχει ξερυθμιστεί το rds ακούγεται

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127884 από sakisart
Απαντήθηκε από sakisart στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli

γιαννης-δραμα έγραψε:

sakisart έγραψε: Γειά σας και καλη χρονιά.
Έχω μια r70 τώρα είμαι στις 750 ώρες λειτουργίας. Στις πόσες ώρες θα βγάλει μήνυμα συντήρησης;
Φαντάζομαι θα ζητήσει κωδικό. Είναι κάτι που θα μπορέσω να το κάνω μόνος μου;

Νομιζω ειναι στις 2500 ωρες το μηνυμα συντηρησης στις r70,και οσο για τον μηδενισμο του μετρητη ειναι ευκολο,βρισκεις το work hours μπαινεις και βρισκεις το reset working hours εκει σου ζηταει κωδικο βαζεις το 35 και οκ.
Περιττο να σου πω πως πρεπει να κανεις και την συντηρηση στην σομπα βεβαια και μην το παραμελησεις!

Γιαννη το service πρέπει να καλέσω άτομο ώστε να μετρισει η εγγύηση; Την πήρα απο "Δ" κατάλαβες απο Δράμα κι εγω.Μου εχουν πει ότι παίρνει 80€ για συντήρηση.Αν δεν υπάρχει θέμα εγγύησης αν είναι κατι εύκολο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.128 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ