Γολγοθάς!!! Η επιλογή λέβητα pellet στην Ελλάδα

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #32 από egglezos


Λέβητας pellet Windhager BioWIN με ενσωματομένη αυτόματη τροφοδοσία.

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein
Συνημμένα:
Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by egglezos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #33 από egglezos


Λέβητας Ξύλου Πυρόλυσης WIndhager SilvaWIN.

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein
Συνημμένα:
Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by egglezos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #35 από fillmore
...συνεχίζω ξέχασα να αναφέρω πως στο Πολύκαστρο του Κιλκίς που πήγα μου πρότειναν να μου τοποθετήσουν τον καυστήρα της Pellas σε έναν Saturn ξυλολέβητα. Καλή λύση και οικονομική. Σε άλλη πάλι επαφή που είχα σε κατάστημα με μεγάλη πείρα και όνομα στην περιοχή μου έμαθα και τους thermostahl και συγκεκριμένα αυτό .Δεν έχει όμως ούτε καν αυτόματη έναυση, αν και δεν χρειάζεται όπως μου είπαν οι άνθρωποι εκεί και η τιμή και ο όγκος του ήταν αποτρεπτικός παράγοντας για μένα. Αργότερα έμαθα πως πουλήθηκε σε κάποιον γνωστό μου από το εν λόγω μαγαζί περίπου στα 3500,00ευρώ.

Σιγά σιγά από αυτό το σημείο άρχισα να κατευθύνομαι προς τους πιεστικούς καυστήρες, δεν ξέρω το γιατί ίσως ο χωριάτης άσχετος καταναλωτής από την εμπειρία του -λέμε τώρα- με τους πετρελαίου.
Γνωστός μου από άλλο side για άσχετο αντικείμενο ο Σαμαράς. Πολύ ενημερωμένος με απίστευτες προτάσεις για προϊόντα κλάσης ΑΑΑ με το αντίστοιχο βαλάντιο βέβαια. Η σειρά ΜΙΛΕ βέβαια είναι μια πολύ καλή πρόταση σίγουρα στα υπόψιν. Τον ευχαριστώ και εγώ για τις πληροφορίες που μεταφέρθηκαν σε μένα εν αγνεία του ίσως. Απέφυγα πολλές κακοτοπιές. Να είσαι καλά για το ποστ σου και τις φώτο. Θα βοηθήσουμε τον κόσμο να έχει μια ιδέα πριν προχωρήσει σε όποια αγορά.

Στην πορεία μου λοιπόν έπεσα επάνω σε ένα μαγαζί στην πυλαία της Θεσ/νίκης. Για πρώτη φορά συνάντησα λέβητα σε κατάστημα χωρίς να τον έχω δει πρώτα μέσα στο διαδίκτυο. Τον DAKON ROR. Μέχρι τώρα ήξερα μόνο τον DAKON ERA Βουλγάρικης κατασκευής στην απίστευτη τιμή των 1950,00ευρώ σε μεγάλο μαγαζί κοντά στην Νέα Χαλκηδόνα. Στο συγκεκριμένο κατάστημα βρήκα προτάσεις από βουλγάρικους λέβητες Prity εγκατεστημένο επάνω τους Ιταλικούς καυστήρες FERROLI, επίσης σε πολύ καλή τιμή 1590,00ευρώ. Εδώ βέβαια καταρρίπτονται όλες οι αρχές που έμαθα να προσέχω. O DAKON DOR λοιπόν φοράει έναν καυστήρα BADO. Ολοκληρωμένο το "σετάκι" λέγετε PELLETX EKO . Ο καυστήρας λέγετε και ecofire E1. Η αξία του είναι ξεκινάει από 3.650,00ευρώ για τον 24kw. Και αυτός λοιπόν στα υπόψιν.

(Μια μεγάλη παρένθεση για να μην υπάρχουν μπερδέματα να πω πως οι τιμές και τα προϊόντα που αναφέρω είναι για να καλύψω τις δικές μου ανάγκες δηλαδή να ζεστάνω μία μονοκατοικία 114m2 χωρίς σκεπή στην Αξιούπολη του Κιλκίς όπως προαναφέραμε.)
!!!!!!......συνεχίζετε...
Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by fillmore.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60 από panio13
"Εδώ βέβαια καταρρίπτονται όλες οι αρχές που έμαθα να προσέχω". τι εννοεις? τι πρεπει δηλ να προσεχουμε? τους λεβητες της mavil τους γνωριζεις?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #158 από tasosp
εψαξα κ εγω αρκετα κ κετεληξα στην πιο φτηνη λυση σε αυτον εξω απο χαλκηδονα ...πριτυ με φερρολι. εδωσα προκαταβολη κ περιμενα την σειρα μου, μετα απο ενα μηνα περιπου κ ενω μπηκε ο νοεμβριος μου ειπε οτι δεν εχει ουτε ενα λεβητα κ ουτε θα εχει γιατι απο βουλγαρια δεν εχουν να στειλουν τιποτα. εξαντληθηκαν ολοι .
τελικα βρηκα το ιδιο ( πριτυ 35 kw με ferroli sun p7) με 1450 ευρω καπου εξω απο κατερινη ενα κ τελευταιο κομματι ειχε κ το πηρα.
απο αρχες του νοεμβριου που τον εστησα δουλευει μια χαρα για δυο σπιτια το ενα 65tm κ το αλλο απο πανω 90τμ .
ο φερρολι ρυθμιζεται πολυ ευκολα κ μπορεις να τον προσαρμοσεις ακριβως σε αυτο που θελεις να ζεστανεις. δηλαδη ποσο να ταιζει κ καθε ποτε κ ποσο αερα να φυσαει. απλα θελει να ασχοληθεις λιγο.
αφου δεν υπαρχει εμπειρια απο πελλετ στην πραξη κατεληξα σε αυτη την λυση που ειναι φτηνη κ κρατησα παραλληλα τον λεβητα- καυστηρα πετρελαιου για εφεδρικο.
επομενο βημα να φτιαξουμε πελλετ

μη δια φοβον αλλα δια το δεον απεχεσθαι αμαρτηματων (Δημοκριτος)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #199 από fillmore

panio13 έγραψε: "Εδώ βέβαια καταρρίπτονται όλες οι αρχές που έμαθα να προσέχω". τι εννοεις? τι πρεπει δηλ να προσεχουμε? τους λεβητες της mavil τους γνωριζεις?

"...Το ευχάριστο είναι ότι υπάρχει πληθώρα προϊόντων για κάθε βαλάντιο. Το επόμενο που κατάλαβα πολύ γρήγορα είναι ότι οποιοσδήποτε λέβητας-καυστήρας στερεών καυσίμων για να λειτουργήσει με την ίδια ευκολία ενός πετρελαίου επιβάλετε να έχει πολλούς αυτοματισμούς. π.χ. αυτόματη η έναυση. Ενώ είναι κάτι απλό σε έναν καυστήρα πετρελαίου για έναν με πέλλετ είναι θέμα!!!...Ο υπολογισμός για τα kw ή τις θερμίδες που χρειαζόμαστε θέλει ψάξιμο.κ.τ.λ....
...οι αντιπρόσωποι του μπορεί να τοποθετηθεί και σε λέβητα πετρελαίου. Σκέφτηκα να προχωρήσω και σε αυτή την λύση γλυτώνοντας τα λεφτά της εγκατάστασης και του λέβητα. Μου έβαλαν όμως πάγο κάποιοι άνθρωποι που εμπιστεύομαι για κάτι τέτοιες πατέντες. Είναι δύσκολος ο καθαρισμός τους και πάρα πολύ συχνός και η απόδοση μπορεί να φτάσει μέχρι και 40% λιγότερη. Βλέπετε η κατασκευή λέβητα στερεών καυσίμων έχει άλλες αρχές. Κάθετες διαδρομές ή τούμπα για να μήν έχεις επικαθήσεις στάχτης και απώλεια αγωγιμότητας. Επίσης και μεγαλύτερη επαφή του νερού με την θερμότητα της φωτιάς. "


Τους MAVIL τους έψαξα πολύ λίγο είναι η αλήθεια. Και μιλάμε για τον primus για να καίει και ξύλα. Μια από αυτές τις μέρες θα πάω να τον δώ και από κοντά. Εχω την εντύπωση όμως πως εάν παραγγείλεις φέτος από mavil μάλλον για του χρόνου τον χειμώνα βλέπω να παραλαμβάνεις.Πολλοί πωλητές τους τα έχουν βγάλει από τις βιτρίνες τους.!!!...
Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by fillmore.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": panio13

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.089 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ