Γολγοθάς!!! Η επιλογή λέβητα pellet στην Ελλάδα

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #367 από tasosp
εγω εβαλα λεβητα prity με καυστηρα ferroli sun p7.
μια κ μιλατε για αποσβεση ....τον πριτυ τον πηρα 200 ευρω. κ τον φερρολι 1250...συνολο 1450 τα εστησα μονος μου γιατι ο λεβητας εχει μια εξοδο για το ζεστο κ μια εισοδο για το κρυο της επιστροφης. ο καυστηρας επισης ειναι πολυ απλος κ με πολυ ευκολες ρυθμισεις.
αυτη την στιγμη ζεσταινει δυο σπιτια κ αν συνεχισει ετσι οχι μονο θα κανει αποσβεση φετος αλλα θα υπαρχει κερδος.
για ποιο λογο να εδινα 4000 η 5000 ?? που ισως του χρονου το ιδιο μπορει να το δινουν 2000?
βεβαια εχω εφεδρικο λιγο πιο διπλα τον παλιο του πετρελαιου σε περιπτωση που κατι δεν παει καλα με τον πριτυ-φερρολι

μη δια φοβον αλλα δια το δεον απεχεσθαι αμαρτηματων (Δημοκριτος)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #371 από fillmore

panio13 έγραψε: φιλε fillmore να σου κάνω μία ερώτηση..Αξίζει να αγοράσει κανείς ένα λέβητα πέλετ-ξύλου ή ένα λέβητα πέλετ. Γιατί έχω ακούσει ότι οι λέβητες πέλετ-ξύλου έχουν πολύ μικρότερη απόδοση, άρα χρειάζονται και περισσότερη καύσιμη ύλη.


...νομίζω πως ο "kakos" σου έδωσε μια απάντηση. Ολα είναι πολύ σχετικά!!!...πολλοί παράγοντες παίζουν ρόλο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #373 από fillmore

ΘΕΟΔΟΣΗΣ έγραψε: Στο τέλος της σεζόν θα ξέρουμε περισσότερα...


...σίγουρα στο τέλος της σεζόν θα ξέρουμε πολύ περισσότερα!!!...από αξιοπιστία μηχανημάτων του χώρου μέχρι ποσοστό απόσβεσης και χρονικό διάστημα αυτής.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #379 από fillmore

panio13 έγραψε:
οχι εννοω τους mavil pecal. στην αθηνα μου λενε οτι θελουν 1 μηνα για παραδοση. οι εμποροι που τους προμηθευονατι δεν εχουν και ιδιαιτερες γνωσεις.....


...δεν έχω δει κανέναν από κοντά!!!...μάλλον τους πήραν όλους και τους πήγαν στην Αθήνα. :P
Σε ένα σημείο πώλησής τους που τους αναζήτησα μου είπαν πως παρουσιάστηκαν κάποια προβλήματα σε εγκατεστημένους λέβητες από πελάτες τους, και όπως είπες και εσύ επειδή οι ίδιοι δεν ήξεραν την τύφλα τους ζητούσαν απεγνωσμένα τεχνική υποστήριξη από την μαμά εταιρία. Εάν αυτό γίνεται από κάθε έμπορο πανελλαδικά πού να πρωτοστείλει βοήθεια και αυτή η MAVIL!!!... :S
Ετσι διέκοψε την συνεργασία.
Ή πάλι ήθελε να πουλήσει άλλους!!!!!!!!!.......... ;)
Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by fillmore.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #403 από ΘΕΟΔΟΣΗΣ

tasosp έγραψε: εγω εβαλα λεβητα prity με καυστηρα ferroli sun p7.
μια κ μιλατε για αποσβεση ....τον πριτυ τον πηρα 200 ευρω. κ τον φερρολι 1250...συνολο 1450 τα εστησα μονος μου γιατι ο λεβητας εχει μια εξοδο για το ζεστο κ μια εισοδο για το κρυο της επιστροφης. ο καυστηρας επισης ειναι πολυ απλος κ με πολυ ευκολες ρυθμισεις.
αυτη την στιγμη ζεσταινει δυο σπιτια κ αν συνεχισει ετσι οχι μονο θα κανει αποσβεση φετος αλλα θα υπαρχει κερδος. Αυτό είπα κι εγώ πιο πάνω
για ποιο λογο να εδινα 4000 η 5000 ?? που ισως του χρονου το ιδιο μπορει να το δινουν 2000? Προτίμησα να τα δώσω για περισσότερη αξιοπιστία και σιγουριά, δηλ. ίσως λιγότερη κατανάλωση - ίσως μεγαλύτερη διάρκεια ζωής - τεχνική υποστήριξη και service κλπ
βεβαια εχω εφεδρικο λιγο πιο διπλα τον παλιο του πετρελαιου σε περιπτωση που κατι δεν παει καλα με τον πριτυ-φερρολι

Εγώ τα πέταξα και το μέλλον θα δείξει για όσα λέμε, γεροί νά 'μαστε και βλέπουμε!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #456 από egglezos

panio13 έγραψε: Αν και ασχολουμαι μονο 2 μηνες με τα pellet μου κανει το εξης μεγαλη εντυπωση....τουλαχιστον εδω στην αθηνα.
1)Πας να αγορασεις ενα μηχανημα απο τις φωτογραφιες και απο τα προσπεκτους γιατι οπως λεγαμε και στο προηγουμενο φορουμ δεν θελουν να διαθεσουν χρηματα για ναβαλουν καποιο λεβητα καυστηρα στο μαγαζι τους
2)Τους ρωτας μετα: εχετε συνεργειο εγκαταστασης? οχι σου λενε η εγκατασταση ειναι πολυ απλη θατην κανει ο υδραυλικος σας.
μα καλα κανενας δεν καταλαβαινει οτι ζηταμε εγγυηση για την εγκαταστση? τι ειναι ο λεβητας? μια απλη ηλεκτρονικη συσκευη που τη βαζεις στη μπριζα? Δεν καταλαβαινον οτι ειμαι μια νεα τεχνολογια και πιθανοτατα θα υπαρξουν αρκετα προβληματα? που θα απευθυνθω εγω μετα, στον εγκαταστατη, στον εμπορο η στην εταιρεια κατασκευης?
γιαυτο λοιπον δεν ξερω κατα ποσο ειναι ευκολο να αγορασει καποιος λεβητα pellet. τωρα. Τουλαχιστον εγω απομακρυνομαι καθε μερα ολο και περισσοτερο απ αυτην την αγορα.


Δυστυχώς υπάρχουν κανόνες στην αγορά που υποβάλουν την χρήση αδειούχου τεχνίτη/εγκαταστάτη. Ολες οι εταιρείες λοιπόν προτιμούν να συνεργάζονται με τεχνίτες παρά να χρησιμοποιούν δικό τους συνεργείο. Είναι και διαδικαστικό το θέμα. Ορίζεται και στήν τελευταία ΚΥΑ για την άρση της απαγόρευσης της βιομάζας. Για τον ίδιο λόγο που εγκαθίστανται οι λέβητες πετρελαίου από αδειούχο καυστηρατζή / υδραυλικό, έτσι εγκαθιστούνται και οι λέβητες βιομάζας. Και επειδή κάποιοι εγκαταστάτες δεν έχουν ακόμα επαρκή γνώση του αντικειμένου, συνήθως οι εταιρείες προσφέρουν την επιτόπια επίβλεψη της εγκατάστασης και την έναυση του λέβητα, και φυσικά την εγκατάσταση με βάση δικά τους σχέδια για να μήν κάνει του κεφαλιού του ο εγκαταστάτης.

Οτι άλλο ζητάτε πέραν αυτής της διαδικασίας είναι σαν να ζητάτε να παρανομήσουν.

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.088 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ