Κατανάλωση λέβητα ή σόμπας pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #23290 από georgebest
Απαντήθηκε από georgebest στο θέμα Κατανάλωση λέβητα ή σόμπας pellet
Επειδή ακόμα δεν το έχω ξεκαθαρίσει μπορεί κάποιος να μου πει όταν λέμε ελάχιστη και μέγιστη κατανάλωση ενός λέβητα τί εννοούμε ?? Αυτό που καταλαβαίνω αλλά δεν ξέρω αν είναι σωστό είναι ότι πχ η κατανάλωση 1 λέβητα είναι ελάχιστη 1,6 και μέγιστη 4, μπαίνουμε στο ΚΡΥΟ σπίτι ανοίγουμε τον θερμοστάτη και δουλεύει ο καυστήρας στο μέγιστο υποθέτω της κατανάλωσης (στο 4) για να πιάσει την επιθυμητή θερμοκρασία. Μόλις την πιάσει μπαίνει ας πούμε σε eco mode και τότε καίει τη ελάχιστη κατανάλωση(1,6) ή σβήνει και δεν καίει τίποτα?? Και μέχρι να κρυώσουν τα νερά τί κατανάλωση έχει ?? Όταν κρυώσουν τα νερά και ξανανάψει ο καυστήρας για να πιάσει πάλι την θερμοκρασία τί θα καίει??? Το ελάχιστο ?? Βοηθήστε με γιατί έχω μπερδευτεί. Και συνολικά όλη την ημέρα ο λέβητας αν είναι ανοιχτός 24/24ωρο καίει συνεχώς ?? Ή μόνο όταν ανάβει από τον θερμοστάτη ??
Το ίδιο ισχύει και για τις σόμπες νερού ?? Καίνε όλο το 24ωρο ???

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #23291 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Κατανάλωση λέβητα ή σόμπας pellet
Δεν έχει σχέση με τον θερμοστατη του χώρου σου...
Είναι τα περιθώρια που σου δίνει η εταιρία για να λειτουργήσει ένας λέβητα εντός ορίων.
Αν είναι πραπάνω θα μπουμπουνίζει αν είναι παρακάτω θα έχει κακή καύση.

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #23359 από georgebest
Απαντήθηκε από georgebest στο θέμα Κατανάλωση λέβητα ή σόμπας pellet
Η ερώτηση μου είναι τί καίει όταν σβήνει ο θερμοστατης χώρου τί κατανάλωση έχει ο λεβητας από τότε μέχρι να ξανα ανάψει ο θερμοστατης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #23376 από giogud
Απαντήθηκε από giogud στο θέμα Κατανάλωση λέβητα ή σόμπας pellet

georgebest έγραψε: Η ερώτηση μου είναι τί καίει όταν σβήνει ο θερμοστατης χώρου τί κατανάλωση έχει ο λεβητας από τότε μέχρι να ξανα ανάψει ο θερμοστατης.


Σε πολλά μηχανήματα, ο θερμοστάτης ελέγχει μόνο τον κυκλοφορητή. Το μηχάνημα φροντίζει να διατηρεί τα νερά πάνω από μια συγκεκριμένη θερμοκρασία.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24130 από ΗΛΙΑΣ
Απαντήθηκε από ΗΛΙΑΣ στο θέμα Κατανάλωση λέβητα ή σόμπας pellet
γεια σου GeorgeG,μολις συνδεσα την ιδια σομπα.δεν εχω πειραξει την εργοστασιακη ρυθμιση αλλα μου ακουγετε λιγο εντονος ο θορυβος απο τον ζεστο αερα που βγαζει.μπορω να ρυθμισω την ενταση του ζεστου αερα;ευχαριστω.....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ