Τι μπορείς να πάθεις από κακή καύσιμη υλη

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #246 από egglezos

theo64 έγραψε: Σε λέβητα πυρόλυσης (atmos DC40GS) στα τοιχώματα του χώρου καύσης πιάνει πισσα, μάλλον απο το γεγονός ότι τα ξύλα δεν είναι περσινά αλλά αγορασμένα τον Ιούνιο. Αυτό συμβαίνει πιθανώς απο το γεγονός ότι ο λέβητας είναι μεγαλύτερος απο ότι χρειάζεται το σπίτι με αποτέλεσμα αρκετή ώρα το βεντυλατερ να είναι κλειστό και ο λέβητας να τυφλοκαίει.Μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος να το αποφύγουμε αυτό;


εχεις δοχείο αδρανείας? Αν όχι νά ένας τρόπος.

2ον, καίγε πιο ξερά ξύλα, ή κάνε ανάμιξη πιο πολλά ξερά και λιγότερα υγρά.

3ον, ο λέβητας είναι μεγάλος για την κατανάλωση σου. Βάλε δοχείο αδρανείας.

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #250 από theo64

egglezos έγραψε:

theo64 έγραψε: Σε λέβητα πυρόλυσης (atmos DC40GS) στα τοιχώματα του χώρου καύσης πιάνει πισσα, μάλλον απο το γεγονός ότι τα ξύλα δεν είναι περσινά αλλά αγορασμένα τον Ιούνιο. Αυτό συμβαίνει πιθανώς απο το γεγονός ότι ο λέβητας είναι μεγαλύτερος απο ότι χρειάζεται το σπίτι με αποτέλεσμα αρκετή ώρα το βεντυλατερ να είναι κλειστό και ο λέβητας να τυφλοκαίει.Μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος να το αποφύγουμε αυτό;


εχεις δοχείο αδρανείας? Αν όχι νά ένας τρόπος.

2ον, καίγε πιο ξερά ξύλα, ή κάνε ανάμιξη πιο πολλά ξερά και λιγότερα υγρά.

3ον, ο λέβητας είναι μεγάλος για την κατανάλωση σου. Βάλε δοχείο αδρανείας.


Υπάρχει δοχείο αδράνειας 1000 λίτρα. (Θα έπρεπε κανονικά να υπάρχει δοχείο 2000 λίτρα αλλά ας όψεται η έλλειψη χώρου και η έλλειψη χρημάτων)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #352 από dimmys
Κε Σαμαρα στην σομπα μου εχω ακριβως το ιδιο προβημα με αυτο της φωτο.
Το pellet πετρωνει μεσα στην εστια με αποτελεσμα το νεο που ριχνει ο κοχλιας να μην μπορει να καει σωστα και να αποδωσει τα μεγιστα.
Μετα απο καυση πολλων ωρων ο καδος καυσης γεμιζει μεχρι την κορυφη και κανα δυο φοορες μου αναψε alarm:insuficient draught.
Τωρα αναγκαζομαι καθε τρεις ωρες να την σβηνω να καθαριζω τον καδο καυσης και να την ξανααναβω.
Δυστυχως απο το συγκεκριμενο pellet εχω ακομα 50 τσουβαλια.
Υπαρχει περιπτωση να δημιουργηθει βλαβη ή να συνεχισω να καιω?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #457 από egglezos

theo64 έγραψε: Υπάρχει δοχείο αδράνειας 1000 λίτρα. (Θα έπρεπε κανονικά να υπάρχει δοχείο 2000 λίτρα αλλά ας όψεται η έλλειψη χώρου και η έλλειψη χρημάτων)


δοκίμασε να καίς πιο ξερά ξύλα. Επίσης, ο λέβητας σε τί θερμοκρασίες λειτουργεί? Εχει εξισσορόπηση θερμοκρασιών επιστροφής? Είναι καλό το νερό της επιστροφής να γυρίζει πάνω από 55 βαθμούς για να έχουμε σωστές θερμοκρασίες μέσα στον θάλαμο καύσης και άρα λιγότερη πίσσα.

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #458 από egglezos

dimmys έγραψε: Κε Σαμαρα στην σομπα μου εχω ακριβως το ιδιο προβημα με αυτο της φωτο.
Το pellet πετρωνει μεσα στην εστια με αποτελεσμα το νεο που ριχνει ο κοχλιας να μην μπορει να καει σωστα και να αποδωσει τα μεγιστα.
Μετα απο καυση πολλων ωρων ο καδος καυσης γεμιζει μεχρι την κορυφη και κανα δυο φοορες μου αναψε alarm:insuficient draught.
Τωρα αναγκαζομαι καθε τρεις ωρες να την σβηνω να καθαριζω τον καδο καυσης και να την ξανααναβω.
Δυστυχως απο το συγκεκριμενο pellet εχω ακομα 50 τσουβαλια.
Υπαρχει περιπτωση να δημιουργηθει βλαβη ή να συνεχισω να καιω?


Δοκίμασε να μειώσεις την παροχή καυσίμου και να μειώσεις και τον αέρα για να μπορεί να καίγεται το κάυσιμο περισσότερη ώρα πάνω στην εστία.

Στον λέβητα στο σπίτι μου, δεν έχω πειράξει καμία τέτοια ρύθμιση παρά μόνο του έχω πεί ότι το πέλλετ που καίω είναι χαμηλής ποιότητας και τα άλλα τα αναλαμβάνει μόνος του. Με άλλη πελλέτα (εισαγωγής από Ρουμανία) δεν είχα κανένα πρόβλημα από κλίνκερ και η στάχτη μου ήταν άσπρη...τώρα με ελληνική πελλέτα έχω κλίνκερ και σκούρα στάχτη...ουσιαστικά με τις ίδιες ρυθμίσεις. Χτές πήρα καινούρια πελλέτα, θα το αφήσω με τις ίδιες ρυθμίσεις να δώ αποτελέσματα. Θα σας πώ την άλλη εβδομάδα σχετικά με αυτό.

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #464 από theo64

egglezos έγραψε:

theo64 έγραψε: Υπάρχει δοχείο αδράνειας 1000 λίτρα. (Θα έπρεπε κανονικά να υπάρχει δοχείο 2000 λίτρα αλλά ας όψεται η έλλειψη χώρου και η έλλειψη χρημάτων)


δοκίμασε να καίς πιο ξερά ξύλα. Επίσης, ο λέβητας σε τί θερμοκρασίες λειτουργεί? Εχει εξισσορόπηση θερμοκρασιών επιστροφής? Είναι καλό το νερό της επιστροφής να γυρίζει πάνω από 55 βαθμούς για να έχουμε σωστές θερμοκρασίες μέσα στον θάλαμο καύσης και άρα λιγότερη πίσσα.


Υπάρχει Laddomat οπότε τα νερά επιστροφής στο λέβητα είναι πάνω απο 65οC. Αρα θα πρέπει να κάψω πιο ξερά ξύλα, αυτό για φέτος είναι αδύνατο, επομένως για του χρόνου θα πρέπει να φροντίσω να έχω ξερά ξύλα. Ευχαριστώ πολύ πάντως.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.093 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ