Τι μπορείς να πάθεις από κακή καύσιμη υλη

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #481 από KERBEROS

egglezos έγραψε:

dimmys έγραψε: Κε Σαμαρα στην σομπα μου εχω ακριβως το ιδιο προβημα με αυτο της φωτο.
Το pellet πετρωνει μεσα στην εστια με αποτελεσμα το νεο που ριχνει ο κοχλιας να μην μπορει να καει σωστα και να αποδωσει τα μεγιστα.
Μετα απο καυση πολλων ωρων ο καδος καυσης γεμιζει μεχρι την κορυφη και κανα δυο φοορες μου αναψε alarm:insuficient draught.
Τωρα αναγκαζομαι καθε τρεις ωρες να την σβηνω να καθαριζω τον καδο καυσης και να την ξανααναβω.
Δυστυχως απο το συγκεκριμενο pellet εχω ακομα 50 τσουβαλια.
Υπαρχει περιπτωση να δημιουργηθει βλαβη ή να συνεχισω να καιω?


Δοκίμασε να μειώσεις την παροχή καυσίμου και να μειώσεις και τον αέρα για να μπορεί να καίγεται το κάυσιμο περισσότερη ώρα πάνω στην εστία.

Στον λέβητα στο σπίτι μου, δεν έχω πειράξει καμία τέτοια ρύθμιση παρά μόνο του έχω πεί ότι το πέλλετ που καίω είναι χαμηλής ποιότητας και τα άλλα τα αναλαμβάνει μόνος του. Με άλλη πελλέτα (εισαγωγής από Ρουμανία) δεν είχα κανένα πρόβλημα από κλίνκερ και η στάχτη μου ήταν άσπρη...τώρα με ελληνική πελλέτα έχω κλίνκερ και σκούρα στάχτη...ουσιαστικά με τις ίδιες ρυθμίσεις. Χτές πήρα καινούρια πελλέτα, θα το αφήσω με τις ίδιες ρυθμίσεις να δώ αποτελέσματα. Θα σας πώ την άλλη εβδομάδα σχετικά με αυτό.

Το κλίνκερ τι είναι;

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #636 από egglezos

KERBEROS έγραψε: Το κλίνκερ τι είναι;


με μία λέξη...? κρυσταλοποίηση στάχτης. (δές φωτογραφία πάνω πάνω)

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #642 από KERBEROS

egglezos έγραψε:

KERBEROS έγραψε: Το κλίνκερ τι είναι;


με μία λέξη...? κρυσταλοποίηση στάχτης. (δές φωτογραφία πάνω πάνω)

Λοιπόν κλίνκερ βρίσκω συνεχώς στο 'κουπάκι' της αντίστασης (πέλλετ άλφα). Μιλώντας με τον τεχνίτη μου είπε σήμερα πως θα φορτώσει software προκειμένου να ρίχνει λιγότερο πέλλετ κατά την έναυση ο κοχλίας, για να μην αποτυγχάνει η έναυση και μπουκώνει. Αυτό μου συνέβη εμένα μία φορά μετά από πεντάωρη διακοπή ρεύματος. Απ' ό,τι μου είπε σε άλλους συνέβη πιο συχνά.
Επίσης, παρατήρησα ότι άυτή η κρυστάλλωση στο ίδιο σημείο γίνεται περισσότερη τις ζεστές ημέρες όταν και οι εναύσεις είναι λιγότερες.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #795 από KERBEROS
Λοιπόν η κρυστάλλωση του πέλλετ επάνω στην αντίσταση του λέβητα συνεχίζεται ακάθεκτη. Έχει κανείς άλλος το ίδιο πρόβλημα με το πέλλετ του; Αν έχει, ας πει τουλάχιστον τι εθνικότητας είναι το πέλλετ που χρησιμοποιεί (για να μην θίξουμε και επωνύμως). Εγώ του χρόνου βλέπω να παίρνω 4-5 διαφορετικές μάρκες, για να βγάλω άκρη.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #799 από ΘΕΟΔΟΣΗΣ
Εγώ δεν έχω τέτοιο πρόβλημα. Άρα, μάλλον, δεν φταίει το Alfa Wood!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #801 από XAALAARAA

ΘΕΟΔΟΣΗΣ έγραψε: Εγώ δεν έχω τέτοιο πρόβλημα. Άρα, μάλλον, δεν φταίει το Alfa Wood!


Ούτε εγώ έχω πρόβλημα :P :P :P

ΡΕ ΟΥΣΤΤΤΤΤ
Last edit: 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν by XAALAARAA.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.082 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ