Το σπίτι δεν θερμαίνεται

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151233 από giannisp2
Το σπίτι δεν θερμαίνεται δημιουργήθηκε από giannisp2
Καταρχάς δεν ξέρω αν είναι σωστή αυτή η κατηγορία αλλά δεν ήξερα που να την βάλω οπότε την έβαλα εδώ.

Εχτές δεν μπορούσε να ζεσταθεί το σπίτι. Γενικά έχουμε το θερμοστάτη λόγω οικονομίας στους 18 βαθμούς και μερικές φορές όποτε θέλουμε τον ανεβάζουμε στα 20. Όταν όμως έξω έχει πολύ κρύο, "δυσκολεύεται" πάρα πολύ να ανέβει. Χαρακτηριστικό παράδειγμα εχτές που έκανε -3 περίπου με μέτριο άνεμο, το είχαμε στα 18 και η θερμοκρασία ήταν εκεί. Κάποια στιγμή το απόγευμα κατά τις 5-6 νομίζω θέλησε η μαμά μου να το ανεβάσει στους 20. Ο καυστήρας πέλλετ γενικά δούλεψε καλά χωρίς διακοπές (μας βγάζει προβλήματα αρκετά συχνά αλλά δεν έχει σχέση με το συγκεκριμένο πρόβλημα) και το νερό έτρεχε συνεχώς καυτό στα σώματα οπότε δούλευε αδιάκοπα για ώρες. Μέχρι τις 11 η ώρα έφτασε μόλις τους 19.2.

Η πρώτη μου εντύπωση είναι ότι έχουμε μεγάλες απώλειες. Τι πρέπει να κοιτάξω? Γενικά θέλω λίγη καθοδήγηση. Εκτός φυσικά αν ήταν λογικό που έκανε τόσο αργά να ανέβει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151235 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Το σπίτι δεν θερμαίνεται
Τη θερμοκρασια ειχε το νερο;
Τι προδιαγραφες εχει η σομπα και τι εκαψε για τις ωρες που δουλευε;
Π.χ. λεει 10kw αλλα καιει 1,5 κιλo/ωρα δεν περνεις 10kw αλλα 5χ1,5=7,5 7,5χ90%=6,75kw.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151237 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Το σπίτι δεν θερμαίνεται
Χιλια 2 πραγματα μπορει να συμβαινουν.

Κατ' αρχην το σπιτι να εχει "ελαυρια" μονωση..
ή ο καυστήρας να ειναι μικρός για οτι ζητας

Αλλά μη ξεχναμε οτι μιλάς για διαφορά θερμοκρασίας εξω - μεσα 21 βαθμών ηδη ( -3 με 18 ) και ζητουσες να την πας στους.... 23!!!

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151238 από giannisp2
Απαντήθηκε από giannisp2 στο θέμα Το σπίτι δεν θερμαίνεται
Το θέμα είναι ότι η ΔΤ διαφορά που ήθελε εφόσον είχε ήδη σταθεροποιηθεί η θερμοκρασία στους 18 ήταν 2 βαθμοί. Δημήτρη δεν είδα πόσα τσουβάλια έκαψε, θα ρωτήσω τον πατέρα μου που τα προσθέτει και θα σας πω. Να σημειωθεί ότι έχουμε καυστήρα πέλλετ σε λέβητα πετρελαίου. Πάντως κάτι μου λέει ότι έκαψε 4-5 τσουβάλια, 120 τετραγωνικά ο ένας όροφος πάνω, και κάπου στα 100 ίσως λιγότερο ο κάτω όροφος αλλά εκεί ο θερμοστάτης είναι αρκετά πιο χαμηλά νομίζω 16.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151240 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Το σπίτι δεν θερμαίνεται
Οτι και να κανεισ αν το σπιτι σου δεν εχει μονωση περιμετρικη σε τετοιεσ θερμοκραδιακεσ διαφορεσ δεν προκειται να ανεβασει πανω απο τουσ 19. Η μονωση ειναι η αιτια αν τα σωματα σου εχουν θερμοκρασια 75 και ειναι και καλα διαστασσολογημενα.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151241 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Το σπίτι δεν θερμαίνεται
πιο απλα ...με τις ρυθμισεις που εχεις ...με την μονωση που εχεις (αλλο θεμα αυτο) ο καυστηρας σου ειναι οριακος για τους χωρους που θερμαινεις ....αν μπορεις αυξησε την ριψη πελλετ και τον αερα ...αν εισαι ηδη στο μεγιστο και το δουλευεις και 24 ωρο ...ισως στα πολλα κρυα παυεις να ζεστενεις καποιους χωρους αν κι αυτο ειναι δυνατον γενικως ψαχνεις λυσεις αναγκης για τις λιγες (ελπιζουμε παντα) κρυες μερες :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ